Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Event Viewer

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

merhaba;


şirket içerisinde bulunan yaklaşık 500 pc için Event viewerlar ve servisler için gereken bir ayar var. bunu otomatik olarak yapabileceğim bir script, dos komutu veya yöntem varmı acaba. Yapılacak işlem aşağıdaki gibidir.  • Audit loglama açılacak (açık değilse açılacak

  • Event Viewer altında tutulan “Application”, “Security”, “Systems” ve  “Internet Explorer” özellikleri altında “Overwrite event as needed” seçeneği işaretlenecek ve “Max. Log Size” “2048 MB” olarak değiştirilecek

  • servis sıkıştırmalar yapılacak. sistem servisleri istenilen şekilde açılacak veya kapalı olacak.

yukarda yazılan işlemleri GPO dışından nasıl tek tek veya bir yöntemle yapılabilir. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler gerçekten çok yardımcı olursunuz.


 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 06/04/2010 20:19

CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

selam, 500 pcden söz ediyorsanız, bunu tek tek yapmanız sadece iş yükü olur, tek satır bi komutla hepsi bir arada olmaz, vbscript dediğimz şey zaten GPO. logon scriptini GPO ile yazalım.


* Audit Log : burada neyi istediğinizi bilmiyorum ama aşağıda bir örnek sunayım.* Event Viewer için : http://www.petri.co.il/adding_new_administrative_templates_to_gpo.htm  buradaki adımları uygulayın, istediğinizi yapabilirsiniz.


* Servisler içinse aşağıdaki gibi yine istediğiniz servisin ne durumda olacağını belirleyebilirsiniz.İyi çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2010 01:23

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

iş yükü olduğunu biliyorum ama gpo da yapıldığından pcler bunu tam olarak almıyor benim yapmak istediğim komutları hazır hale getirip ortak bir yere atmak ve çoğu uzakta olan kullanıcılara bunu tıklatarak otomatik olarak hazır hale getirmek amacım bu yoksa şehir dışına çıkıp tek tek kontrol edmemiz gerekecek onun için komutlarla bunu yapmak istiyorum başka bir yöntem önerebilirmisiniz.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2010 11:28

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

cevap verebilecek kimse yokmu başka bir bölümden açmama gerk varmı acaba.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2010 16:38

CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Merhaba, şehir dışında da şubeler olduğu için bunu tıklatacağınız yer zaten serverlarınız olmalı. Bu durumda bir vpn yapısı kurun, herkes bağlandığında zaten GPO ayarları herkese uygulanacaktır. Arada bağlantı varken GPO 'lar çalışmıyorsa, Yazılan kurallarda sorun vardır. Bunda GPO 'nun suçu yok 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2010 16:45

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

alper bey sorduğum sorunun cevabını hala alamadım GPO'nun çalışıp çalışmadığı ile ilgili bi sorun iletmedim ben size yapının durumunu ve idamesini siz düşünmeyin bi soru sordum cevap veremiyorsanız, farumdan daha iyi bilen birine danışma mı söyleyebilirsiniz. yinede tşk.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/04/2010 17:59

Paylaş: