Forum

QNAP'tan Synology e...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] QNAP'tan Synology e geçmeli miyim ?

7 Yazılar
6 Üyeler
6 Likes
1,754 Görüntüleme
(@kn0w)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yaklaşık 2016 yılından bu yana Qnap TS-431 Kullanıyorum 8 TB alanımız var. 

Ama artık şirket büyümesi ile alan yetersiz bi hal almaya başladı ve nas aktif dosya sunucusu olarak kullanılmakta. Raid sürütnmesi ve yayın durması gibi hatalar sıklaşmaya başladı. Sistem bi raid düzeltmeye başlasa neredeyse 30 kişi işi bırakıyor.

Bi üst versiyona geçmek istiyorum aklımdaki ürün Synology DS1618+ fakat qnaptaki verilerimi buraya aktarmamda herhangi sorun olur mu yada qnap üzerinde nasıl bi genişleme sergilemeliyim. 

Önerilerinizi Beklemekteyim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/08/2020 12:06

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Her iki üründe gayet iyidir ancak kişisel tercihimi Synology tarafında kullanıyorum. DSM versiyonundaki stabiletesi QNAP kullandığı arayüzden bir tık daha iyi.

Sanırım 8 TB alan için tüm disk yuvalarını kullandınız. Bu durumda yapmanız gereken dosyalarınızı harici bir yere yedek alıp sonra yeni cihazınıza aktarmaktır. Her iki cihaz içinde aynı işlemi yapabilirsiniz.

Synology içinde performans için 1 adet SSD disk ile read cache kullanmanızı hatta imkan varsa write içinde SSD disk eklemenizi öneririm.

Gönderildi : 26/08/2020 13:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Neden yeni ürün alırken qnap düşünmüyorsun?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2020 14:09

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Qnap ve Synology piyasada yaygın olarak ve kendini kanıtlamış ürünlerdir. Disk seçimini iyi yapmanızı tavsiye ederim Rafet hocamızın dediği gibi read cache olarak ssd kullanabilirsiniz 30 kişilik bir fileserver  ortamı varsa network altyapsını da kontrol etmenizi öneririm.

Gönderildi : 26/08/2020 14:40

(@ibrahimdogan)
Gönderiler: 6
Active Member

Mustafa Bey Merhaba, umarım her şey yolundadır. QNAP TR Marketing Sorumlusu olarak ben de sorularınıza ve konuya bir katkıda bulunmak istedim. Sorularınız olur ise konu devamında ayrıca yardımcı olmak isterim. QNAP Türkiye'de uzun yıllardır faaliyet gösteriyor ve ülkemize yatırım yapıyor. Ayrıca ülkemize ilk giren NAS markası. Bugün gelinen noktada QNAP kendisini NAS üreticisi olarak tanımlamıyor, pek çok alanda bütünleşik sistem ve ekipmanlar üretiyor. Ayrıca ülkemize yatırım yapıyor demiştim, gururla söylüyorum ki bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özellik QNAP'ın ülkemizde kendi personel ekibinin olması. Bu ekibe Türkiye ve orta doğuya hizmet veren kendi destek mühendisi de dahildir, bir arıza veya kritik bir sorun olduğunda cihazlarınıza doğrudan Türkiye'den bir mühendis müdahale eder. Diğer fark yaratan özelliğimiz gerek çözümpark olsun gerekse diğer mecralarda sık sık eğitim ve seminerler düzenleyip bu ürünler ile nasıl fark yaratacağınızı göstermektir, buna online webcast seminerleri de dahildir.

Konuda sormuş olduğunuz sorular için ise QNAP'tan SYNOLOGY'ye ortak protokoller vasıtasıyla sorunsuz geçebilirsiniz, hatta SYNOLOGY aktif yedek QNAP ise pasif yedek olarak bile birbirlerine bağlanabilir. Biz tabii ki QNAP tercih etmenizi temenni ederiz bu durumda QNAP'tan QNAP'a sadece diskleri takarak bile hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz TS-431P ürün 4 diskli giriş seviyesindeki en baz üründür bu ürün küçük 4-6 kullanıcı veya ev ortamları için üretilmiş bir üründür. Gelinen noktada şirketinizin büyümesi ile beraber 30 veya 30+ kullanıcıyı desteklemesi çok zordur. Kurumsal ortamlarda kullanmak için biz size her zaman kabin tipi ürünleri öneririz, bu ürünler hem çift powerli gelir hem de performansları daha yüksektir. Masaüstü olarak ilerlemek isterseniz giriş seviyesinden enterprise seviyeye kadar pek çok ürün alternatifi mevcuttur. Şirket kullanımı için ben size TS-673 4GB NAS modelini bir incelemenizi öneririm.

Yaşadığınız problemler yazılım kaynaklı da olabilir, QNAP hemen hemen sürekli yazılım güncellemeleri yapmaktadır, fakat bu güncellemeler artık eski bir cihaza yüklendiğinde bazen sorunlar olabilmektedir. Biz yazılım güncellemelerini çıkar çıkmaz değil aynen windowsta olduğu gibi bir süre geçip artık stabil hale geldiğinde güncellenmesini sürekli önermekteyiz.

Rafet Bey'in dediği SSD opsiyonu ise artık en çok tercih edilen çözüm olmakta, bunda SSD fiyatlarının ciddi ucuzlamasının etkisi çok fazla. 

Her ne olursa olsun datanızın büyüme hızı ve almış olduğunuz cihazın sizi gelişen teknolojilerde ne kadar tekrar bir yatırım yapmadan uzun süre idare edebileceğini göz önünde bulundurun.

sorularınız olur ise ayrıca yardımcı olmak isterim.

çok teşekkürler. 

Gönderildi : 26/08/2020 14:41

(@kn0w)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Tekrar Raid yapıp dosya düzeni düzeltme başlattım biraz zaman aldı ama herşey normale bindi. 

Gönderildi : 29/08/2020 10:04

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Her iki markayı uzun yıllar kullanmış ve kullanmaya devam eden biri olarak, iki markada alanlarında benzer çözümleri ile başarılılar.

Standart talepler ile her iki markada rahatlıkla tercih edilebilr.

Stabil çalışma noktasında Synology tercih ediyorum

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/08/2020 12:38

Paylaş: