Forum

Synology RS1619xs+ ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Synology RS1619xs+ Alt Klasör paylaşımı hk.

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,619 Görüntüleme
(@mustafadogan)
Gönderiler: 290
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Synology RS1619xs+ kullanmaya başladım. Ortak kullanım için Paylaşımlı Klasörler oluşturdum. Bu paylaşımlı klasörlere kullanıcılar Synology Drive ile bağlanıp kullanabiliyorar. 

Örneğin;

"Türkiye" isimli paylaşımlı klasör içerisinde bulunan "Ankara" isimli klasöre belirli kullanıcıların yetkili olabilmesini istiyorum. Türkiye paylaşımlı klasörü içerisinde bulunan diğer dosya ve klasörleri görüntüleyemesinler istiyorum. bunu nasıl yapabilirim?

Teşekkürler

Gönderildi : 21/07/2020 16:02

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba öncelikle Tepe bir paylaşımlı klasör oluşturun.

Bu klasör Havuz isminde olsun. Havuz klasörüne tüm kişilere okuma hakkı verin.

Sonrasında bu klasörün içerisinde Ankara ve Antalya isimli klasörleri oluşturun.

Bu klasörlere sağ tıklayarak Özellikler menüsünü açın.

İzinler sekmesinde gerekli kişilere yetki verin.

Tepede herkes havuza girecek ancak içinde yetkisi dahilinde hareket edecek.

image

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/07/2020 13:19

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza Bey,

Söylediğiniz şekilde yaptığımda Havuz klasöründeki dosyalar ve klasörler görüntülenebiliyor. Ankara ve Antalya klasörüne yetkili olacak kişilerin diğer klasörleri görsünler istemiyorum. 

Havuz ana paylaşım klasörüm. İçeriğinde yeri değiştirilemeyecek ve burada olması gereken Ankara ve Antalya klasörleri gibi düşünün. Ankara ve Antalya diye ayrı bir paylaşımlı klasör de oluşturmak istememem açıkçası.

Gönderildi : 22/07/2020 17:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bu da bir windows file server değil sonuçta!

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2020 17:57

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Gönderen: @mustafadogan

Merhaba Rıza Bey,

Söylediğiniz şekilde yaptığımda Havuz klasöründeki dosyalar ve klasörler görüntülenebiliyor. Ankara ve Antalya klasörüne yetkili olacak kişilerin diğer klasörleri görsünler istemiyorum. 

Havuz ana paylaşım klasörüm. İçeriğinde yeri değiştirilemeyecek ve burada olması gereken Ankara ve Antalya klasörleri gibi düşünün. Ankara ve Antalya diye ayrı bir paylaşımlı klasör de oluşturmak istememem açıkçası.

Merhaba,

Synology fs tarafında talebinizi gerçekleştirmek mümkün.

Ana klasörü paylaşıma açıp, ilgili paylaşım üzerinde edit ekranında, "hide sub-folders and files from uses without permissons" satırını aktif ederek ilerleyebilirsiniz.

Bu yapılandırma sadece smb / cifs protokollerini destekliyor, synology driver harici bir protokol kullanmıyor ise sorun çıkmayacaktır.

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/AdminCenter/file_share_create

Referans olması için ekranı paylaşıyorum.

Devamında Rıza hocanın belirttiği gibi alt klasörlerin oluşturulup, izinlerinin yapılandırılması yeterli olacaktır.

İzinler tarafında grup bazlı ilerlemenizi öneririm, aksi halde her aksiyon almanız gerektiğinde süreç uzayacaktır.

syno mainpermissions

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2020 00:10

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan Bey,

Bahsettiğiniz ayarı da denemiştim. Ancak olmadı. Ana Folder'a okuma yetkisi verildiği zaman herşeyi görebiliyor. Verilmezse de alt klasörlerde yetkili olduğu hiçbir klasöre erişemiyor.

Merhaba Hakan Bey,

Evet haklısınız Microsoft değil. Hepsinin birbirine göre artıları eksileri var. Yinede bu tür ürünler böyle özellikleri bulunduryor olması gerek. zira öyle pazarlıyorlar.

Gönderildi : 23/07/2020 09:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bence bu kadar detaylı bir bilgi ile pazarlandığını sanmıyorum, sonuçta windows file server aslen yaygın ve kabul görmüş bir sistem olduğu için insanlara bu kutu bir file server görevi görür dendiğinde aynısını bekleyen genelde bizler oluyoruz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 23/07/2020 09:52

(@turancoskun)
Üye

Gönderen: @mustafadogan

Merhaba Turan Bey,

Bahsettiğiniz ayarı da denemiştim. Ancak olmadı. Ana Folder'a okuma yetkisi verildiği zaman herşeyi görebiliyor. Verilmezse de alt klasörlerde yetkili olduğu hiçbir klasöre erişemiyor.

Mustafa bey,

Uzun süredir Synology kullanıyorum ve talebinize benzer aksiyon aldığım yerler var, sorunsuz çalışıyor.

Microsoft veya Synology fs çözümlerinden birini kullanmanız farketmez, yapılandırma hatalı/eksik ise çözüm üretilemez.

En basit hali ile alt klasörlerde üstten gelen izinleri atlayabiliyor kullanıcılar. bkz. "make inherited permissions explicit"

Referans olması için benzer bir yapıyı basitçe düzenleyip, çıktılarını sizinle paylaşıyorum.

En son smb ile oturum açtığım kullanıcı test1, antalya isimli klasöre erişim hakkı yok ve listelenmiyor.

Kocaeli klasörü her iki kullanıcının yetkisi olan klasör.

syno fs01
syno fs02
syno fs03
syno fs04

Gönderildi : 23/07/2020 10:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Yapımda 6 adet synology vardı yapılan bölündü 4 e düştü. 8 yıldır bunları kullanıyorum ve çok memnunum. Turan hocamın dedikleri ile sorunu aşabilirsiniz. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2020 13:07

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yeni bir paylaşımlı klasör açıp içerisinde 3 klasör oluşturdum. Yine olmadı. Sanırım atladığım bir şey var. Henüz bulamadım.

Gönderildi : 23/07/2020 13:46

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Deneme amaçlı oluşturduğum tüm klasörleri silip yeniden oluşturdum. Söylediğiniz şekilde yaptım ve bu sefer yapabildim. yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim. 

Peki şunu nasıl yapabilirim? Paylaştırılmış ana klasör altındaki alt klasör değil de herhangi bir en alt klasörlerden birisini paylaştırmak istesem ve paylaşım yetkisi verdiğim kişi sadece onu görebilse.

Örneğin Test isminde paylaştırılmış ana klsörümüz var. Bunun altında da pek çok subfolder var. Burada F2-K1 i bir kişi için yetkilendirsem ve bu kişi Test klasörü altındaki diğer klasörleri göremese. Bu mümkün mü?

folder 1

Gönderildi : 24/07/2020 14:07

(@turancoskun)
Üye

Rica ederiz, geri bildirim için teşekkürler.

Test paylaşımında yetki vereceğiniz kullanıcıyı seçin ve paylaştığım iki adımı uygulayın.

Devamında oluşuturduğunuz klasörde üstten alınan yetkileri düzenleyin ve sadece ilgili kullanıcı bırakın.

Örnekte olduğu gibi test3 kullanıcısı için sakarya isimli klasörde erişim durumu paylaştığım gibi olacaktır.

syno fs05
syno sakarya

Gönderildi : 24/07/2020 15:14

(@mustafadogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan Bey,

Bu sefer olmadı yapamadım. İlk defa bir dosya paylaşmak için saatlerimi harcıyorum. Sakin kafa ile yeniden deneyeceğim.

Gönderildi : 24/07/2020 16:41

Paylaş: