Forum

Qnap iSCSI ihtiyacı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Qnap iSCSI ihtiyacı nereden doğuyor?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
852 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

Kurumsal bir network içeriisnde Qnap Nas sunucu var. Bunu iSCSI olarak bir makineye network portu kullanarak girmek mi daha efektif olur yoksa Qnap ı share folderler yaratıp kurumsal ağda ki switche bağlamak mı? Ayrıca bu share edilen folderleri hem debiana hemde windows sunuculara share edilen klasörleri kullandırmada ne gibi bir sorun olur?

Burada ki temel mantık nedir? 

Gönderildi : 28/03/2017 16:41

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba,

NAS'ı ne amaçlı kullanacağınıza göre değişir. Sadece yedekleme amaçlı ise hem kurumsal ağda ek trafiğe sebep olmamak hem de hız bakımından ISCSI ile direk bağlamayı tercih ederdim. Ancak NAS üzerinden dosya paylaşılacaksa, birden fazla cihaz NAS'a erişip dosya oku/sil yapacaksa tavsiyem paylaşımlı olarak kullanmanız yönündedir. 

Eğer fileserver ınız varsa ve dosya paylaşamayı düşünüyorsanız hem AD izinleri yapılandırma hem de yönetim açısından kolaylık olması için fileserver a ISCSI ile bağladıktan sonra windows üzerinden izinlerle paylaşım vermek de başka bir yol.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 28/03/2017 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://blogs.technet.microsoft.com/larryexchange/2016/01/10/iscsi-or-smb-direct-which-one-is-better/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2017 21:55

Paylaş: