iSCSI kontrol karti...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

iSCSI kontrol kartindaki fazlalik portlar  

  RSS
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

 Asagida iSCSI'in arkasini goruyorsunuz. Orda 2 tane iSCSI kontrol karti var ve her karttan swithclere (2 taneler) 2ser kablo gidiyor. Bunun sebebi nedir? Ben 2 kablo daha kullanarak geriye kalan portlarida ayni switchlere baglasam dahami iyi olur?

 

 

Alıntı
Gönderildi : 30/08/2010 04:50
Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Selamlar,

Her controllerdan switchlere 2şer kablo gitmesinin 2 sebebi vardır. İlk sebep redudancy. Kablolardan herhangi birinde sorun olması durumunda yada planlı yada plansız şekilde kablonun yerinden çıkarılması durumunda sistemin çalışmaya devam edebilmesidir. Storage'ne marka bilmiyorum ama üzerindeki portlar basit bir switch ise ve storage internal olarak herhangi bir load balance mekanizması desteklemiyorsa o durumda yeni kablo takmanız sadece 2 kablo da giderse 3. kablonun çalışmaya devam etmesi demek olacaktır.

İkinci sebep ise (eğer aynı controllerdan çıkan 2 kablo aynı switch'e gidiyorsa yada switchler arasında bir backbone bağlantısı varsa) bandwitdh arttırmaktır. Eğer switchleriniz üzerinde 802.3ad konfigürasyonu (Cisco'da EtherChannel, Juniper'de Link Aggregetion, Hp'de LACP) varsa iki kabloyu tek bir link olarak kullanıyor olabilir. Bu durumda yeni kablo ekleyerek (tabi switch tarafında da eklenen kablo için konfig yapılmalıdır) bandwitdh arttırımı sağlanabilir.

  

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/08/2010 16:24
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

Tesekkurler Erkal bey simdi anladim mevzuyu sagolun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/08/2010 00:26
Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Rica ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/08/2010 02:13
Paylaş: