Forum

iSCSI Incorrect fun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

iSCSI Incorrect function hatasi

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

DELL teknisyeni MD3200i iSCSI'yi monte edip konfgure etmek icin geldi. Ancak asagidaki hatayi aliyrouz ve sebebini bulamadi yarin tekrar gelecek. Diskler (Disk 3,4,5) host serverler ustunde gorunuyor ama uzerlerinde hicbir islem yapamiyoruz. Hic bir komutu kabul etmiyor ve ekrandaki hatayi aliyoruz. Ayrica en altta 19MB'lik bir hayalet disk gorunuyor ve bununda aciklamasini yapamadilar. Bugun tekrar telefonla arayip belki cluster olusturmamiz gerekiyordur diye sallama bir fikir attilar ortaya. Benim ortamda cluster ile ilgili hicbir sey yok.

Ortam:

Windows 2008 R2 tum updateler kurulu, serverler uzerinde hicbir 3. parti yazilim yok. Cluster yapisi yok. Hyper-V haricinde DC'ler ustunde hic bir ek rol kurulu degil.

Gönderildi : 30/08/2010 11:28

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Benzer durumları ben Cluster yapılarında yaşamıştım. eskiden IBM tarafında bulunan RDAC driveri, daha sonra ismi değişen Windows Fail Over driveri ve şimdiki ismi Multi Path I/O driver versiyonları ile IBM storageler üzerindeki benzer sıkıntılara çözüm bulmuştuk.

Dell tarafında benzer driver olma olasılığını sorgulamanı önereceğim.

Diğer önerim, IBM tarafında Storage Mapping işlemi yapılırken HOST erişimlerinde yanlış WWN vb.. erişim numarası atadığın zaman, yapılandırmayı yaparken multi path veya shared host bölümü seçilmediği zaman bu hatayı veriyordu. Atanan lun erişim bazlı izin olmadığı için bu hatanın aynısını alıyorduk.

dell tarafında bir tecrübem yok ama IBM storagelerde yaşadığım tecrübeleri paylaştım.

Dell tarafında sorgulamanızı önereceğim.

Gönderildi : 31/08/2010 03:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam tesekkurler bir kac saate gelecekler onlara bu ihtimalleri aktaracagim umarim kafalarinda bir kac isik yanar. 🙂

Gönderildi : 31/08/2010 05:31

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Günaydın;

Buradaki Ampul kafalılar gibi olmazlarsa, sorun çözülür..

Gönderildi : 31/08/2010 12:04

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sorunu en sonunda buldular. Dediklerine gore olusturulan Virtual Disklerin her biri birden fazla hosta baglanmisti o yuzdenmis. Her bir hostu, bir Virtual Diske baglayinca is duzeldi.

Gönderildi : 01/09/2010 00:39

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Diğer önerim, IBM tarafında Storage Mapping işlemi yapılırken HOST erişimlerinde yanlış WWN vb.. erişim numarası atadığın zaman, yapılandırmayı yaparken multi path veya shared host bölümü seçilmediği zaman bu hatayı veriyordu. Atanan lun erişim bazlı izin olmadığı için bu hatanın aynısını alıyorduk.

(:

Gönderildi : 01/09/2010 00:42

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam simdi anladinmi adamlar ne kadar engineer :)) Birde su sorunun cevabini veremediler. Benim tum serverlerde sadece 1 NIC bostaydi ve onunla bagladilar yani redundant yok. NIC alacagim ve diger switche baglayacagim. Serverin iki tanesinde fiber card var ve switchlerdede fiber port var. Bu kartlari fiber kablo ile baglasak NIC vazifesi gorurmu?

Gönderildi : 01/09/2010 01:25

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Fiber ile Ethernet teknolojisini bir arada kullanamazsın. Bir birlerinden Farklı teknolojiler.

Gönderildi : 01/09/2010 15:17

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Eksik oldu. Bu bilgi Aynı LUN için.

Mix mod çalışan storageler var. Sas ve FC aynı storage üzerinde çalışan veya iscsi ve Fc veya benzer iki modda çalışan storageler bulunmakta. örnek IBM Ds3500 serisi, 3950 serisi farklı teknolojileri inter mix teknolojisi ile kullanabilmektedir.

Ama aynı LUN için bu geçerli değildir.

Gönderildi : 01/09/2010 15:20

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Anladim hocam sagolasiniz. Peki actigim diger konu hakkinda ne dusunuyorsunuz ayni adami tekrar gonderiyorlar.

Gönderildi : 01/09/2010 15:42

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Birlikte öğrenmeye çalışmanızı önereceğim Orhan (:

bir problem olursa bizler buradayız. Dell için tecrübemiz olmasa bile IBM tarafındaki tecrübelerimiz ile ışık tutmaya çalışıyorum.

Gönderildi : 01/09/2010 15:54

Paylaş: