Forum

projede her daim ul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

projede her daim ulaşılması gereken hata mesajları tutmak

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
656 Görüntüleme
(@sanemtunc)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

selam tüm ingizce sitelerde aradım taradım ama -zaten mümkün olmayacağını umuyordum da- global değişken gibi kullanılabilecek bir yöntem bulamadım.

normalde hata değişkenleri oluşturmamız ve neredeyse tüm prosedürlerde bu değişkenleri kullanmamız icap ediyor.

örneğin "kayıtlara ulaşılamadı"

"bir hata meydana geldi" vs. neden sqlde de c# da değil ? çünkü bu hataları bir log olarak ayrı bir tabloda

Set @HataId (uniqueidentifier) = @kayitYokId (uniqueidentifier) olarak kayıt etmek zorunda kalıyorum ve böyle her daim ulaşabileceğim 10 a yakın global değişken gibi kullanabileceğim değişkenlerim var.

bunları şimdiye kadar ya prosedür ya da fonksiyon aracığı ile değer atayarak kulandım. başka bir yöntemi de yok galiba.

set @hata1Id = exec proc hata1 (uniqueidentifier döndürüyor)

sanırım yok galiba değil mi başka bir yolu yöntemi 🙁

sağlıcakla.

Gönderildi : 14/04/2017 20:33

(@volkanalkilic)
Gönderiler: 137
Estimable Member

Hata kayıtlarını SQL'de bir tabloda depolamanız C# ile gayet mümkündür. Her zaman işi en makul ve basit yöntemle çözmenizi tavsiye ederim.

Hata oluştuğunda aşağıdaki şekilde yakalayıp ilgili SQL tablosuna yazabilirsiniz.

try
{
  //iş mantığı
}
catch(Exception hata)
{
   // Hatayı burada yakalıyp SQL'e yazın.

hata.Message; // hata mesajını bu şekilde alabilirsiniz.
throw hata; // kullanıcıya bir hata oluştuğunu ve detayalarını bu şekilde gösterebilirsiniz.
}

Gönderildi : 15/04/2017 01:01

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Belli hata bildirimlerini otomatik olarak c# üretmektedir. Siz ekrana bu hatayı basabilirsiniz, ama proje geliştikçe siz kontrol etmekte zorlanacaksınız. Bu nedenle her fonksiyonda return değeri atamanız ve dönüşünü size kod olarak vermesi tercih edilen bir durumdur.  Özellikle modüler bir yazılım oluşturuyorsanız ve farklı arayüzler oluşturulmasına olanak veriyorsa, argüman ile çalışan sistem dosyaları oluşturmanız gerekecektir. İyi bir entegrasyon için return değerleri projenizi geliştirecektir. Örneğin hazırladığım basit bir uygulama için, uygulama açıklamalarına ilk bakışta herkez arayüz geliştirebilecektir.

1. Komut
Komut Satırı

hosts -e webadresi => belirtilen adresi engelle
hosts -i webadresi => belirtilen adrese izin ver

Arayüz yazarken kullanılacak geri dönüş değerleri

Return 1 => Adresine erişim engellendi
Return 2 => Adresine erişime izin verildi
Return 3 => Eksik parametre
Return 4 => Fazla parametre
Return 5 => Hatalı parametre
Return 6 => Gerçek bir adres değil
Return 7 => Gerçek bir adres
Return 8 => Belirtilen adresi kontrol ediniz
Return 9 => Hosts dosyasına yazım başarısız
Return 10 => Hosts dosyasından okuma başarısız

komut çalıştırırken yönetici olarak çalıştırmanız gerekmekte. aksi taktirde dosyaya yazma başarısız olacaktır. bu uygulamayı sistem dosyası olarak kullanabilir ve projelerinize ekleyebilirsiniz. sadece "hosts - e www.engelleneceksite.com" komutunu çalıştırmanız web sayfasına girilmeye çalışıldığında hiçbir uyarı vermeden google.com a yönlenmesini sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/04/2017 03:36

Paylaş: