Forum

SQL Server 2008 R2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2008 R2 Default Instance Change

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,068 Görüntüleme
(@ismailKaratas_)
Gönderiler: 154
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Sql Server 2008 R2'de default instance'ı değiştirebilir miyim , nasıl yapılabilir ? mevcut databaseler bundan etkilenir mi , eğer değiştirirsem ?

Saygılarımla, 

Gönderildi : 10/09/2013 20:18

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba ,

Sql Server 2008 R2'de default instance'ı değiştirebilir miyim , nasıl yapılabilir ? mevcut databaseler bundan etkilenir mi , eğer değiştirirsem ?

Saygılarımla, 

Merhaba,

instance name değişikliği yapabilirsiniz bu işlemden DB'leriniz etkilenmez ama connection strings değerleriniz değişmesi gerekecektir. Değiştirme işleminden sonra SQL Server Hizmetini Restart Etmeniz gerekli.. 

İşlem için ;

select @@servername  -- ile mevcut Servername bilgisini öğrenebiliriz.

sp_dropserver 'old_name' -- old_name yazan yere öğrendiğimiz isimi yazıp Serverı drop etmemiz gerekecektir.

go 

sp_addserver 'new_name','local' -- New_name yazan yer ise yeni vereceğimiz isim olmak zorunda.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra SQL Server Hizmetini restart edip select @@ServerName ile kontrol ettiğimizde eski değeri görebileceğiz.

Gönderildi : 10/09/2013 20:37

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Sunucu adını değiştirdiğinizde SQL de sorun oluyor du bu nedenle instance değişiminde de sıkıntı çıkabilir.

Gönderildi : 10/09/2013 20:41

(@ismailKaratas_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Saygılarımla, 

Merhaba,

instance name değişikliği yapabilirsiniz bu işlemden DB'leriniz etkilenmez ama connection strings değerleriniz değişmesi gerekecektir. Değiştirme işleminden sonra SQL Server Hizmetini Restart Etmeniz gerekli.. 

İşlem için ;

select @@servername  -- ile mevcut Servername bilgisini öğrenebiliriz.

sp_dropserver 'old_name' -- old_name yazan yere öğrendiğimiz isimi yazıp Serverı drop etmemiz gerekecektir.

go 

sp_addserver 'new_name','local' -- New_name yazan yer ise yeni vereceğimiz isim olmak zorunda.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra SQL Server Hizmetini restart edip select @@ServerName ile kontrol ettiğimizde eski değeri görebileceğiz.

Merhaba ,

çağlar bey yarın deneyeceğim. Karışıklık olmaması adına sormak istiyorum , bilgisayar adını değiştirmeyeceğim sadece mssqlserver default ınstance name'ni değiştereceğim.

Teşekkürler ,

Gönderildi : 10/09/2013 20:44

(@ismailKaratas_)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sunucu adını değiştirdiğinizde SQL de sorun oluyor du bu nedenle instance değişiminde de sıkıntı çıkabilir.

Özgür Bey , bilgisayar adını değiştirmeyeceğim , sadece mssqlserver default ınstance name'ni değiştirmek istiyorum.

Gönderildi : 10/09/2013 20:45

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

İsmail Bey,

Paylaşımda bulunmadan önce bende denedim. Herhangi bir sorun olmadı. Zaten daha öncelerin de denemiştim. Instance Name değişikliğini.

PC adını değiştirmenizde SQL Server'ın Instance Name değiştirmeniz anlamına gelmez. 

Bahsettiğim şekilde instance name değişikliği yapabilirsiniz. Değişikliği yaptıktan sonra SQL Server'ı restart etmeniz ve tanımladığınız connection stringleri değiştirmeniz gerekir.

Herhangi bir sıkıntı durumunda ise bir önceki instance name olarak değerleri girecek olursanız eski isimle aynı olur. 

Gönderildi : 11/09/2013 12:53

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Standalone bir SQLserver kullanıyorsanız çok sorun çıkarmayabilir. Fakat benim başıma SQL kurulu sunucuda sunucu adını değiştirdikten sonra replikasyon ile ilgili sorunlar gelmişti araştırmalarım sonucunda SQL kurulumundan sonra yapılan isim değişikliklerinin buna neden olduğu ile ilgili bilgiler ulaştım. Bu nedenle değişiklik çok gerekli değilse yapmamanızı öneririm.

Gönderildi : 11/09/2013 13:12

Paylaş: