Forum

Sql Server da Resim...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Server da Resim Tutmak mantıklımıdır?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,187 Görüntüleme
(@mucahitikiz)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ,
Sql
Serverda bir program çerçevesinde resim tutmak istiyorum, Resimlerin
boyutları değişebiliyor. Bazı resimler detaylı veya büyük olduğu için
farklı boyutlarda olabiliyor.
1 MB ın altına olabildiği gibi çok daha
büyük olabiliyor. Acaba resimleri SQL Serverda tutmak performan için
iyimidir yoksa bunları File Serverda bir yerde yol (Bir dizinde)vererek
tutmak mı daha iyidir. Bu konuda bilgisi veya tavsiyesi olanların
bilgilerini bekliyorum.
Teşekkürler,

Gönderildi : 30/11/2010 15:27

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Ben kesinlikle path tutma taraftarıyım. Performansa etkisi elbet olacaktır. Ayrıca geniş zamanlı baktığımızda da path daha iyidir.

İleride birgün resmi vs degistirmek istersek çok kolay bi şekilde degistirebiliriz.

Kısaca Veritabanında resmin kendisini tutmak yerine dosya yolunu tutmak daha kullanılan bir yöntemdir.

Gönderildi : 30/11/2010 16:19

(@mucahitikiz)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Ahmet Bey cevabınız için teşekkür ederim, path de tutarsak orası için güvenlik problemleri yaşarmıyız. Şöyleki oraya her kullanıcı için yazmak hakkı vereceğiz. Öte yandan Database de tutarsak update , delete ve insert lerde yavaşlık yaşarmıyız, yada gerektiğinden fazla şişen veritabanı performans kaybına uğrarmı?

Gönderildi : 30/11/2010 20:14

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Rica ederim.

Güvenlik olarak veritabanından mı bahsediyorsunuz yoksa resimlerin tutuldugu diskten mi bahsediyorsunuz?

Veritabanında resim tutmanızla path tutmanız güvenlik bakımından farklı degiller. 

kullanıcılara vereceğiniz yetkiler minumum düzeyde olmalı. Buna dikakt edin. Ek olarak image olarak tutarsanız tabkide once binarye dönüstürülüp saklanacak veritabanında. Buda performans kaybı demektir. Resmi açarkende ayni şekilde convert işlemi olacak.

Gönderildi : 01/12/2010 11:39

Paylaş: