Forum

Sql Server 2005 te ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Server 2005 te SA kullanıcısını yanlışlıkla sildim. DB oluşturacak kullanıcı kalmadı.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
562 Görüntüleme
(@SerdarDemirbas)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Şöyle bir sorunum var. Ben Sql server 2005 kullanıyorum. Management versiyonuda Express versiyon. Güvenlik önlemlerini arttırmaya çalışırken yanlışlıkla system admin yetkisi olan tüm kullanıcıları sql server içerisinden yanlışlıkla sildim. Şimdi DB bile oluşturamıyorum. Bu sorunu SQL server ı tekrar yüklemeden düzeltme gibi bir şansım varmıdır.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Gönderildi : 29/11/2010 17:31

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Configuration manager dan service acc sini winn account'un yaparak db ye sysadmin olarak bağlanabilirsin.

aşağıdaki makalem yardımcı olacaktır.

http://www.turgaysahtiyan.com/post/SQL-Server-Unutulan-sa-Sifresinin-Tekrar-Set-Edilmesi-(sa-Sifresini-Degistirme).aspx

Gönderildi : 29/11/2010 17:35

(@SerdarDemirbas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz makaleyi uygulamaya çalıştım fakat son bölümde takıldım. 5. maddede 

SQL Server ı –m parametresi ile tekrar start ediyoruz. Bunun için command prompt ta
C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\Binn\sqlservr.exe –m çalıştırıyoruz. 

bu bölümü yapamadım. Hem sqlserver farklı bir klasörde, hemde sqlservr.exe -m komutu aşağıdaki resimde bulunan hatayı veriyor. Birde aynı yerde osql.exe olmadığından 6. maddeyide yapamıyorum. osql.exe yi sqlserver klasörünün 90/tools/binn gibi çok alt dizinlerinde bulabildim ama bu exe olurmu bilmiyorum.

Gönderildi : 29/11/2010 19:07

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz makaleyi uygulamaya çalıştım fakat son bölümde takıldım. 5. maddede 

SQL Server ı –m parametresi ile tekrar start ediyoruz. Bunun için command prompt ta
C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\Binn\sqlservr.exe –m çalıştırıyoruz. 

bu bölümü yapamadım. Hem sqlserver farklı bir klasörde, hemde sqlservr.exe -m komutu aşağıdaki resimde bulunan hatayı veriyor. Birde aynı yerde osql.exe olmadığından 6. maddeyide yapamıyorum. osql.exe yi sqlserver klasörünün 90/tools/binn gibi çok alt dizinlerinde bulabildim ama bu exe olurmu bilmiyorum.

resmi göremiyorum bir yere upload eder misin.

klasör farklılıkları gösterebilir. kendi sistemine göre düzenleme yapman gerekiyor.

Gönderildi : 29/11/2010 20:04

(@SerdarDemirbas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam tekrar denedim sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim 🙂 Hata veriyor diye test etmemiştim, ama şimdi baktım bu hataları vermesine rağmen sanırım windows kullanıcı adıma system admin yetkisi verebildim. Şu anlık herhangi bir sorun yok. Mesajdaki resimleri de tekrar yüklüyorum. Belki yararı olur burdan sonrakilere. Bu tarz hata vermesine rağmen, resimlerdeki dizinlerde bulunan exe'ler ile söylediklerinizi yaptım. İşe de yaradı. Şu anda sistem admin olarak db oluşturabiliyorum ve her DB ye table ekleyebiliyorum. Çok teşekkür ederim hocam. Büyük bir iş yükünden kurtardınız beni. Olmasaydı bir çok siteyi durdurup ayarlama yapmam gerekiyordu. Bilgim de fazla olmadığından mutlaka aksaklıklar olacaktı. Böyle çok rahat ve zahmetsiz oldu.. Tekrar tekrar teşekkür ederim 🙂

Gönderildi : 30/11/2010 17:44

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

Rica ederim, işe yaramasına sevindim 🙂

Gönderildi : 30/11/2010 19:04

Paylaş: