Forum

Sql server 2008 yed...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql server 2008 yedeğini ftpye yedekleme

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
759 Görüntüleme
(@seyfullahtanriverdi)
Gönderiler: 362
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark sakinleri. Sistemimizde MSSQL SERVER 2008 yüklüdür. Biz bu sql server veritabanının yedeğini alıyoruz.Yapmak istediğimiz olay ise şu şekildedir.Şirketimiz internet bağlantısı kullanarak akşam saat 18:30 dan sonra başka bir yerde konumlandırmış olan ftp depolama veya bilgisayara yedekleme yapmak istiyoruz. Bu ıolayın mümkünlüğü nedir ve nasıl bir seneryo hazırlamam lazım.Gerekli donanım ve yazılım ne olması gerekir. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 30/11/2010 20:33

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

SSIS paketi ile bunu yapabilirsin.

Bir SSIS paketi tanımlayıp önce disk e backup aldırır, daha sonrada aldırdığın bu backup ı ftp site gönderirsin.

Bu paketi schedule a bağlayarak her gece belli bir saatte çalıştırabilirsin mesela.

Backup kısmı zaten basit, ftp kısmını SSIS ile nasıl yapacağına aşağıdaki yazı oldukça detaylı yardımcı olacaktır.

http://www.turgaysahtiyan.com/post/SQL-Server-SSIS-e28093-FTP-Task.aspx

Gönderildi : 30/11/2010 20:43

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim.Turgay bey. Fakat bunun başka bir çözümü varmı acaba.Otomatik olarak alınan yedeğin yine otomatik olarak ftp yede yedeklemesi lazım. Bir yedek yerelde kalırken bir yedekde başka biryerde uzak sistemde olması lazım.

Gönderildi : 01/12/2010 14:33

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Cevabınız için teşekkür ederim.Turgay bey. Fakat bunun başka bir çözümü varmı acaba.Otomatik olarak alınan yedeğin yine otomatik olarak ftp yede yedeklemesi lazım. Bir yedek yerelde kalırken bir yedekde başka biryerde uzak sistemde olması lazım.

otomatikten kastınız nedir tam anlayamadım. Hazır bir script falan mı kastediyorsunuz. Eğer öyleyse bunu yapan 3rd party ücretli yazılımlar kesin vardır.

Ama buna gerek yok. anlattığım yöntemle bu işinizi görebilirsiniz.

Gönderildi : 01/12/2010 20:08

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Arkadaşın isteği şu anladığım kadarıyla;

Maintenance bir yedek alacak. Ve o yedek hem FTP ile karşıya yüklenecek hemde yedeğin alındığı local makinada barınacak. Sonuç olarak maintenance her çalıştıgında toplam 2 yedek olacak. biri karşıda biri localde.

Ama benimde bildiğim SSIS bu işlemi zaten yapiyor. 

Gönderildi : 01/12/2010 20:15

(@seyfullahtanriverdi)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba cevaplarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Yeni yılınızıda en içten samimiyetimle kutluyorum. Benim soruma gelince. Benim veritabanımın yedeği 18-20 GB arasıdır. Bu işlemle bu gerçekleşirmi? Bu kadar veriyi başka bir yere atma şansımız varmı. Örnek verecek olursak. Mesala aynı ayda başka bir yerde sql server yüklü pc olsun burayada göndersin yapılan işlemleri ve bir felaket seneryosu olunca burdan devam etsin olmaz mı bunu nasıl yapabilirim. Sizlerden bunu nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 06/01/2011 17:51

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Veritabanınızın backup size ını düşürmek için SQL Server 2008 ile birlikte gelen backup Compress özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu işler için

• Replication

• Mirroring

• Log shipping

• Storage replication

çözümlerinden birsini kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 07/01/2011 00:34

(@CemalErden)
Gönderiler: 16
Active Member

Merhaba,

http://sqlbackupandftp.com/  bu siteden indireceğiniz free edition istediğinizi harfiyen yrine getiriyor. Free versiyonu 2 database e kadar izin veriyor..

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 13/01/2011 20:38

Paylaş: