Forum

SQL Server 2000 Yen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2000 Yeni Data Oluşturma Ve Tanımları Aktarma Yardım

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
517 Görüntüleme
(@Kadir_Sahin)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Sorunum SQL serverda bulunan data 13.45 GB OLdu

Anlatcagim sey en azından benim için karışık umarım anlarsınız

Biz bir tekstil fabrikasiyiz ve satıslarımız siparişlerimiz vs hepsi bu datanın icinde

Bende istiyorum yeni bir data oluşturum sabit tanımları alim ve içindeki siparisler gibi seyler 0 dan baslasın.

Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim arkadaslar.

Gönderildi : 12/02/2010 15:56

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Öncelikle SQL altında çalışan program nedir?

Gönderildi : 12/02/2010 17:47

(@Kadir_Sahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Meta Tekstil denilen bir proğram bu işlevi kısaca su

Müşteri geldi  kumaş siparişi verdi ve bizde bunu mesela programa giriyoruz şu müşterinin bu tarihde siparişi vardır bu kadar mt gibisine

dokuma tezgahından çıktıysa ürün çıktı diye belirtiyoruz yada sevkiyatı yapıldıysa

Data her sene devir yapılması gerekirken yapılmamış ve 5 senelik bilgi 13 Gb üzeri yer kaplıyor aslında yer dert degil ama 13 gb üzeri bir data elimizde ucarsa kötü olur ve buna baglı agırlıklar var programımızda. Benim istedigim sey data üzerinden o daha önce dahil edilmis siparisler yada onun gibi eklemeleri çıkarmak istiyorum.

Bende söyle düsündüm yeni bir data oluşturup  eski datadanda sabit tanımları yani programın normal calısmasını saglıcak gerekli bilgileri (yapılan eklenen müsteri isimleri vs hic olmicak ellenmemis kayıt yapılmamız bir program gibi) bilgileri nasıl olurda yeni dataya aktarabilirim.

Bana yardımcı olabilirmisiniz

Gönderildi : 12/02/2010 18:46

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Meta Tekstil programının desteğini alacağınız bir yer var mı? Şayet varsa onlardan sıfır data isteyebilirsiniz. Hatta 5 yıllık datayı size yıllar bazında bölmeleride mümkün olabilir. Dediğiniz gibi devir işlemi yapılması en mantıklısı olurdu ama malesef yapılmamış. Programın arka planını bilmiyorsanız destek almadan kendiniz uğraşmayın derim.

Gönderildi : 12/02/2010 18:52

(@Kadir_Sahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Var olmasına var firma ama normalde benden önceki bilgi işlemc her hafta onu 1 kez cagiriyormuş ve aylık bakım ücreti alıyormuş.

Ama ben firmaya girdim gireli bu işi yapan arkadaşlara  ileticek şikayetim olmadı yani bi sorun çıkmadı 1.5 senedir çalışıyorum şuanki iş yerimde.

Ben adamı daha önce hiç cagırmadım diye biraz tuzlu para istiyor. (saati 80 dolar +20 saat) firmamda kesinlikle ödemez bu parayi adam kızgınlıkla hareket ediyor.

Hani normal olarak datayı restore ederken filan sadece tanımları yeni dataya yükleyemem mi:S

Gönderildi : 12/02/2010 19:00

(@Kadir_Sahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Var olmasına var firma ama normalde benden önceki bilgi işlemci (bilgi işlemci sayılmam-teknik servisden ileri düzey ve server ile ilgili temel seyleri bilirim ) her hafta onu 1 kez cagiriyormuş ve aylık bakım ücreti alıyormuş.

Ama ben firmaya girdim gireli bu işi yapan arkadaşlara  ileticek şikayetim olmadı yani bi sorun çıkmadı 1.5 senedir çalışıyorum şuanki iş yerimde.

Ben adamı daha önce hiç cagırmadım diye biraz tuzlu para istiyor. (saati 80 dolar +20 saat) firmamda kesinlikle ödemez bu parayi adam kızgınlıkla hareket ediyor.

Hani normal olarak datayı restore ederken filan sadece tanımları yeni dataya yükleyemem mi:S

Gönderildi : 12/02/2010 19:01

(@systemchi)
Gönderiler: 33
Eminent Member

merhaba kadir bey;
Sanırım siz datayı baska bi yere almak istiyorsunuz bunu yaparken dikkat etmeniz gerek noktalar sabit değişmeyen tabloları birıkmanız lazım DML işlerlerini yapıldıgı transactionların oldugu tabloları yedekliceksişniz bence tablo ve database scriptlerini alıp bunu yapabilirsinz diğer databasei de arsiv adı altında restore edip kullanbilirsiniz ayrıca database semasından hangi tabloların tanım içerdiginide kesitrmek mumkun olabilir eger mumkunse o yapıdan bahs edebilirmisiniz biraz?

Gönderildi : 13/02/2010 03:05

(@CagdasAldemir)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba dediginiz islemi yapmaniz tabiki mumkun oncelikle veritabaninizin yedegini alin daha sonra query acip

use IciniBosaltacaginizVTAdi

EXEC sp_MSForEachTable 'ALTER TABLE ? NOCHECK CONSTRAINT ALL'
GO

EXEC sp_MSForEachTable 'TRUNCATE TABLE ?'
GO

EXEC sp_MSForEachTable 'ALTER TABLE ? CHECK CONSTRAINT ALL'
GO

sanirim isinizi gorur. orjinal kaynaga burdan ulasabilirsiniz.

Gönderildi : 16/02/2010 20:53

Paylaş: