Forum

SharePoint'i deneye...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SharePoint'i deneyebileceğimiz yerli-yabancı hosting firmaları var mı?

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
583 Görüntüleme
(@kalfa_net)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

host alamadna önce yapabileceklerimi görmek için denemek, kullanmak ve geliştirme işine girmeden fikir edinmek istiyorum. Kendim Win7 ile WSS4 kurdum ama gerçek bir sunucuda ne hızda ve nasıl bir yapı var merak ediyorum. Kulanıcı ekleme işlemlerini falan denemek istiyorum. Bazı firmalar kullanıcı sayısını vermişler. Biz bir kullanıcı açıp oluşturduğumuz uygulamarda form yetkilendirmesi ile kullanıcı eklersek özgür olur muyuz? Sanırım onlar AD ile bu işi yapıyorlar ondan sınır koymuşlar.

MOSS değil Foundation arıyorum, teşekkürler.

Gönderildi : 07/08/2010 04:36

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Kullanıcı sayısı verenler genelde MOSS dur.Çünkü moss da kullanıcı lisansı calc ödüyorlar.Eğer Foundation da kullanıcı sınırı veriyorlarsa bu da kaynak ile ilgidir.Kaynak kullanılıcağını varsayarak sınırlıyorlardır.Yoksa foundation 2010 da kendiniz host etseniz böyle bir sınır yok.Kaynağınız yettiği kadarı ile kullanıcı eklemekde özgür olursunuz.A.D. kullanıcısı vermezler çünkü sonuçda A.D. için de kullanıcı ücreti ödeyecekler o yüzden onların zararına olur form auth. genelinde tercih edilir.Şurada yabancı 30 gun deneme süreli sharepoint foundation hosting yapılıyor.Türkiye'de şurada da MOSS kiralanıyor ancak bu genelde kurumlar için hazırlanmış bir çözüm yüksek maliyetli.Google da arama yaparak bir çok firma bulabilirsiniz.Trial veren firmalardan hız için deneme  hostları açıp kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 07/08/2010 05:04

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

yabancı sitede parayı ödedikten sonra deneme var. Para ödeme garantisi veriyorlarmış sanırım. TR sitede de zaten denemeyle ilgili bir niyet yok. Kendim host etme imkanım yok şu an için. Dışardan sağlanmalı.

Google'da aratıp buraya sormuştum ama sanırım şu ara henüz böyle bir hizmet yok. Yakında rekabet gelince reklamlı sürümler bile çıkar umarım. İlerki günlerde tekrar aratırım.

En azından böyle bir deneme hizmetini MicroSoft sunmalıydı. WSS 4 çıkardı ama  ortam yaygın değil.

Gönderildi : 07/08/2010 06:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

http://enroll.freesharepoint.com/uddi/freesharepoint/

Bu adreste var ancak 2010'a geçiş yaptıkları için kısa süreli olarak ara vermişler. Ayrıca disk boyutu gibi belirli kotaları da var.

Legal olarak bu hizmeti ücretsiz bulabilmeniz zor zaten çünkü sharepoint CAL lisansı ister. Foundation sürümünün de maliyeti yüksek olduğu için ve mu maliyeti karşılayacak müşteri bulunması kolay olmadığı için ücretsiz hizmetin kısa vadede bulunabileceğini sanmıyorum.

Ayrıca şu süre kısıtlı hizmet veren siteleri de inceleyebilirsiniz:

http://www.sharepointsite.net/

http://enroll.freesharepoint.com/uddi/freesharepoint/

http://www.sharepointforme.com/

Gönderildi : 07/08/2010 13:00

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Foundation da o akdar maliyetli mi ücretsiz olmasına rağmen. Ben en azından firmalr wss4'ü sıradan bir eklenti gibi kullandırtırlar sanmıştım.

Bu deneme hizmetine yabancı firmalar bile geçemediyse bizimkilerden hiç beklememek lazım.

Birinde denedim. Özel oluşturulmuş bir admin paneli verilmiş deneme için ve siteye giriş de ayrıyeten yapılıyor. Ama wss 3 ile idi. Kulanıcı ekleme formu yetersizdi. Bir de bize bir site veriliyor ve yeni siteler oluşturamıyoruz. Eğer öyleyse her site için ayrı hosting olmalı ve bu kullanıcı yetkilendirmesi yetersiz gerçekten. Umarım wss4 de ya da başka firmalarda durum değişir.

Gönderildi : 07/08/2010 16:56

(@cozumpark)

Foundation da o akdar maliyetli mi ücretsiz olmasına rağmen. Ben en azından firmalr wss4'ü sıradan bir eklenti gibi kullandırtırlar sanmıştım.

Bu deneme hizmetine yabancı firmalar bile geçemediyse bizimkilerden hiç beklememek lazım.

Birinde denedim. Özel oluşturulmuş bir admin paneli verilmiş deneme için ve siteye giriş de ayrıyeten yapılıyor. Ama wss 3 ile idi. Kulanıcı ekleme formu yetersizdi. Bir de bize bir site veriliyor ve yeni siteler oluşturamıyoruz. Eğer öyleyse her site için ayrı hosting olmalı ve bu kullanıcı yetkilendirmesi yetersiz gerçekten. Umarım wss4 de ya da başka firmalarda durum değişir.

Bence siz en güzeli kendi platformunuzda oluşturacağınız sanal sistemlerde denemelerinizi yapın. Böylece sınırlamaların ötesine geçmiş olursunuz.

Gönderildi : 07/08/2010 18:37

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

asıl sorun kendi sanal sistemimde her hakka sahibim. bir düzenek oluşturup yarın host etmeye çalıştığımda bazı özellikler emrime amade olmazsa sorun oalcak? Hosting cephesinde neler var elimde görmek istedim. Kendi sistemimde sunucu sahihi oluyorum.

Yayınlamak istenilen işlerde firmaların verdiklerine uymak durumunda olduğumdan merak ettim.

Genelde forumdakiler şirket çalışanşları olduğundan sorun yok. Kurum için moss kurup işlerini görebiliyorlar ama benimki internet tabanlı olmalıydı.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/08/2010 21:19

(@cozumpark)

asıl sorun kendi sanal sistemimde her hakka sahibim. bir düzenek oluşturup yarın host etmeye çalıştığımda bazı özellikler emrime amade olmazsa sorun oalcak? Hosting cephesinde neler var elimde görmek istedim. Kendi sistemimde sunucu sahihi oluyorum.

Yayınlamak istenilen işlerde firmaların verdiklerine uymak durumunda olduğumdan merak ettim.

Genelde forumdakiler şirket çalışanşları olduğundan sorun yok. Kurum için moss kurup işlerini görebiliyorlar ama benimki internet tabanlı olmalıydı.

Teşekkürler.

Siz reel hizmete geçerken alacağınız hizmetin sınırlarını kaldırarak sözleşme yapmak sizin elinizde. Zaten ücretsiz bir sitenin size uyguladığı sınırlamalara bakarak tüm hosting firmalarında uygulanan sınırlamalar hakkında fikir sahibi olmaya çalışmak çok doğru olmaz.

En güzeli siz yine kendi platformunuzda; 2 farklı kişiymiş gibi davranarak; 1. kişi çeşitli kısıtlamalar koyan hosting sahibi olsun, 2. kişi bu sınırlamalarla çalışan müşteri olsun. Böylece dilediğiniz sınırlamalarla çalışan bir hosting sahibi olursunuz. Ha olmadı bir şirketteki bir arkadaşınızdan rica edin; kendi firmasında sizin için bir sanal oluştursun ve size hosting hizmeti versin. Firmanın iş yoğunluğu olmadığı saatlerde denemelerinizi yaparsınız.

Gönderildi : 07/08/2010 22:12

(@serkankonak)
Noble Member

Tekrar edeyim Foundation  2010 ' da Form Based .Auth. (FBA) yaparak hosting yapmanızın size lisans açısından bir maliyeti yok.(IIS 7 ile beraber FBA uygulamaları kolaylaştı daha önce link verdim bu konuda).Foundation 2010 da kullanabildiğiniz özelliklerin tamamını hostingde de kullanırsın.Kısıtlanması diye bir şey söz konusu değil.Foundation ücretsiz bir üründür.

Gönderildi : 07/08/2010 22:33

(@kalfa_net)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler,

Mert  Bey maliyetten bahsedince bilmediğimiz bir şeyler mi var diye sormuştum.

Gönderildi : 07/08/2010 23:49

(@serkankonak)
Noble Member

Teşekkürler,

Mert  Bey maliyetten bahsedince bilmediğimiz bir şeyler mi var diye sormuştum.

Mert Bey genelde verilen hostinglerin standart yada enterprise ve A.D. li olduğunu görerek böyle bir maliyetden bahsetmiş.Cal lisansları standart ve enterprise ürünleri için geçerlidir.Sharepoint Foundation 2010 ve öncesindede WSS 3.0 da maliyet bu yönde söz konusu değil.Yalnız veritabanı açısındanda dikkat etmek gerekiyor.SQL Express 4 gb a kadar size alan sağlıyor bunu geçmediğiniz sürece bunun içinde ücret ödemezseniz geçerseniz bir de veritabanı maliyeti ortaya çıkar.

Gönderildi : 08/08/2010 00:36

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Sharepoint Foundation 2010 da lisans kısıtı bulunmaktadır. Legal olarak Windows server cal lisansı kadar sharepoint lisansı kullanabilirsiniz. Bunun üzerinde açılan her kullanıcı legal değil kaçak kullanıcıdır.

Gönderildi : 08/08/2010 02:06

(@serkankonak)
Noble Member

Sharepoint Foundation 2010 da lisans kısıtı bulunmaktadır. Legal olarak Windows server cal lisansı kadar sharepoint lisansı kullanabilirsiniz. Bunun üzerinde açılan her kullanıcı legal değil kaçak kullanıcıdır.

Hocam arkadaş Foundation 2010 un kendisine özgü lisans kısıtlamasını sormuş.Server ve enterprise versiyonlarda cal lisansına karşı (windows server lisansından ayrıdır sharepoint server versiyonlarda ayrıca cal lisansları alınır.) foundation da bunun için limit olmadığını vurgulamak istedik.Windows Server cal lisansı zaten ne uygulama yüklerseniz hepsini bağlıcaktır sunucuda.

Gönderildi : 08/08/2010 02:24

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Tamam bende legal olanını söylüyorum. Sharepoint için her client için cal alıcaksın. Foundation için ise aldığın windows server access client kadar kullanıcı sayısı legaldir. Üstünede istersen açabilirsin. Ama bu illegal bir lisanslama olacağı için kanun karşısında haksız duruma düşülür.

Gönderildi : 08/08/2010 18:51

(@cozumpark)

Lisanslamalar hakkında çok iddialı konuşabileceğim bilgim yok ancak bildiğim kadarıyla WSS 3.0 ve Sharepoint Foundation 2010 sürümlerinin herhangi bir lisans ücreti olmamakla birlikte ister form tabanlı ister başka şekilde bu sistemi kullanacak kullanıcı sayısı kadar CAL lisansının olması gerekiyor. Burada olay sharepoint ile bağlantı değil, kullandığınız işletim sistemi ile iletişim kurma ile ilgili.

Yani bu Sharepoint sürümleri server 200x Std. Ent. üzerinde "internette site açalım herkes bağlansın" amaçlı olarak kullanılamazlar. Bu şekilde kullanılabilecek Sharepoint lisanslama modeli eski sürümde olduğu gibi yeni sürümde de mevcut olmakla birlikte ücretsiz değillerdir. Eğer sharepoint sunucunuza dışarıdan (şirketinizde olmayan) kullanıcıların bağlanmasını istiyorsanız External Connector Lisansı edinmeniz gerekir ancak burada da yine bağlanacak kişi sayısı kadar lisansa ihtiyacınız var.

Eğer WSS 3.0 v.s. sharepoint'in herhangi bir versiyonunu CAL lisansı, external connector licence, v.s. olmadan kullanmak istiyorsanız Windows 2003 Server Web Edition ya da Windows Web Server 2008 edinmeniz gerekir ancak burada SQL Server için CAL lisansı ihtiyacının devam ettiğini bildirmek isterim.

Dediğim gibi lisanslama konularında çok bilgili değilim; bu yüzden sözü fazla uzatmadan uzmanlarına bırakmadan önce bir linkle cümlelerimi sonlandırmak istiyorum: http://www.sharepointproconnections.com/article/windows-sharepoint-services-30/Licensing-Windows-SharePoint-Services-.aspx

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/08/2010 22:21

(@serkankonak)
Noble Member

Arkadaş Sharepoint ürününü sormuş windows serverı connectorleri SQL i sormamış soruyu dikkatli okur isek.

Emre Hocam bununla ilgili zaten bilgileri paylaştı.Son olarak Evren Ayan Hocam'a da (sharepointturkiye.org un kurucularından  ) durumu sordum Emre Hocam ile paralel cevap geldi.WSS ve Foundation Server a özel bir lisanslama ücreti yok.Lisans bedeli windows Server ise onun üzerinde SQL express değilse onun üzerinde diye değişim gösterir.Ama konumuz Sharepoint ürünü olduğu için, wss 3.0 ve foundation 2010 ürünleri için lisans ücreti yok.Geç yazmamın sebebi cevab beklememdi.Sharepointturkiye.org SherWeb de hosting ediliyormuş buda ek bilgi olsun bir hosting firması bilgisi açısından.Zaten bir web sitesi 1000lerce kişi giriyor X CAL mantığı çok karlı bir iş gibi durmuyor demekki lisanslama modelinde düşük maliyete getirebiliyorlar.

Toparlarsak Sharepoint eğer server version değil ise wss 3.0 veya foundation 2010 ise ürünün kendisine ait lisans durumu yoktur.

Gönderildi : 14/08/2010 00:38

(@cozumpark)

Arkadaş Sharepoint ürününü sormuş windows serverı connectorleri SQL i sormamış soruyu dikkatli okur isek.

Emre Hocam bununla ilgili zaten bilgileri paylaştı.Son olarak Evren Ayan Hocam'a da (sharepointturkiye.org un kurucularından  ) durumu sordum Emre Hocam ile paralel cevap geldi.WSS ve Foundation Server a özel bir lisanslama ücreti yok.Lisans bedeli windows Server ise onun üzerinde SQL express değilse onun üzerinde diye değişim gösterir.Ama konumuz Sharepoint ürünü olduğu için, wss 3.0 ve foundation 2010 ürünleri için lisans ücreti yok.Geç yazmamın sebebi cevab beklememdi.Sharepointturkiye.org SherWeb de hosting ediliyormuş buda ek bilgi olsun bir hosting firması bilgisi açısından.Zaten bir web sitesi 1000lerce kişi giriyor X CAL mantığı çok karlı bir iş gibi durmuyor demekki lisanslama modelinde düşük maliyete getirebiliyorlar.

Toparlarsak Sharepoint eğer server version değil ise wss 3.0 veya foundation 2010 ise ürünün kendisine ait lisans durumu yoktur.

Konu neyin lisanslı olup olmadığı değil olayın maliyetinin ne kadar olduğu. Lisanslama gereksinimi ile ilgili ayrıntıyı bir önceki başlığımda paylaşmıştım.

Gönderildi : 14/08/2010 02:48

(@serkankonak)
Noble Member

Konu neyin lisanslı olup olmadığı değil olayın maliyetinin ne kadar olduğu. Lisanslama gereksinimi ile ilgili ayrıntıyı bir önceki başlığımda paylaşmıştım.

Basit bir matematikle şunu deriz sanırım lisans= maliyet ? 🙂

Gönderildi : 14/08/2010 02:57

(@cozumpark)

Basit bir matematikle şunu deriz sanırım lisans= maliyet ? 🙂

BASİT düşünecek olursak haklısınız

Gönderildi : 14/08/2010 13:59

Paylaş: