Forum

SSL sertifika Nat a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSL sertifika Nat arkasındaki server

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
362 Görüntüleme
(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar

windows Server 2008 üzerinde çalışan bir web sitemiz için ssl sertifika almak istiyoruz 

fakat bu server nat arkasında çalışıyor ve ismi kurum.local seklinde gorunmekte 

üzerinde çalışan web sitesi ise port yonlendirme ile dısarıdan erişilmekte ve dns ismine sahip 

bir ssl sertifika firması ile yaptığım telefon görüşmesinde bu sunucuya ssl sertifika veremeyeceklerini belirttiler 

bu tip bir uygulama için sunucunun gerçek ip adresine sahip bir sunucumu olması gerek illa 

yada uygulama sekli nedir bu tip durumlarda , basvuru formuda sunucu adı seklinde bir soru var sunucu adım kurum.local gorunmekte 

Gönderildi : 05/04/2013 14:34

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Dışarıdan erişilen websitesinde kullanacaksanız global olarak kullanılan domain adresini belirtmeniz gerekecektir.. Browser SSL alanında hata uyarısıda çıkaracaktır.

Gönderildi : 05/04/2013 15:03

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

Dışarıdan erişilen websitesinde kullanacaksanız global olarak kullanılan domain adresini belirtmeniz gerekecektir.. Browser SSL alanında hata uyarısıda çıkaracaktır.

hocam bahsettiğime bir örnek buldum ve browser sertifika konusunda herhangi bir hata vermiyor 

https://belediye.bornova.bel.tr/   bu kurumdaki web sunucu nat arkasında çalışıyor port yönlendirme ile erişiliyor sayfaya 

ama üzerinde geçerli bir sertifika ile çalışabiliyor.

Gönderildi : 05/04/2013 16:29

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Hocam bundaki durum farklı gibi görünüyor. Sen local bir domainden bahsediyorsun. Dışarıdan gelen biri senin local domain adresini çözemeyecektir.

Gönderildi : 05/04/2013 17:03

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

farklı birseyden bahsetmiyorum hocam durum tamamen aynı

yukarda ornek verdigim makinanın lokal adresi de xxx.borbel.net bu adresde bu kuruma register degil 

bendede makina adı kurum.local ama iis üstündeki web siteme dısarıdan sertifika almak istedigim adres ile erişilecek 

Gönderildi : 05/04/2013 17:25

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Ama SSL in detaylarına bakarsanız SSL gerçek domaine alınmış.

Gönderildi : 05/04/2013 17:48

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Lakin şöyle bir şekilde çözüm bulunabilir mi bilmiyorum denemek gerek. IIS üzerinde açtığınız kayıda host header olarak gerçek domain adresinizide yazarsanız SSL portuna gelen istekleride buraya gönderirseniz o zaman istediğiniz şey olabilir.

Gönderildi : 05/04/2013 17:50

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

hocam zaten nat arkasındaki bir makinaya lokal domainindeki isimden  erişim mümkün değil.

dışarıdan erişilen adres yani iis üzerindeki web sitesinin adresine almak istiyorum bende sertifikayı , fakat sertifika firmasındaki arkadaş olmaz diyor

gerçekten olmuyor ise https://ebelediye.bornova.bel.tr üzerinde de çalışmaması gerekir

Gönderildi : 05/04/2013 17:53

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Dediğim gibi daha önce denemedim ama olma ihtimali yüksek Öze mesaj ile 30 gün ücretsiz SSL alacağınız bir adres yolluyorum.   Bu arada belediyeninde firewall web yönetim dışarıya açıkmış 🙂 oda ayrı ilginç bir durum.

Gönderildi : 05/04/2013 18:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

host header kısmı doğrudur. arkadaşın söylemek istediği bana getireceğiniz sertifika requesti üzerinde subject alternative name olarak local yazarsa işlem yapamamdır. ama siz reuqesti sunucu üzerinden com.tr için talep ederseniz işlem sorunsuz yapılır.

Gönderildi : 12/04/2013 03:11

Paylaş: