Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] vmware kali linux kurulmuyor

10 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
564 Görüntüleme
(@duman17)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba abilerim kardeşlerim nolursunuz yardımcı olunca hiçbir yerde çözümünü bulamadım veya araştırmasını bilemedim tüm iso ları denicektim nerdeyse fakat bir sonuç alamayacağımı düşündüm vmwareyi kaldırıp tekrar yükledim gene de sonuç alamadım şu şekilde 2 adet resim var ve hata sadece bu başka bir yerde hata göremedim https://resimyukle.org/i/PXuoH
https://resimyukle.org/i/PXeXO şu 2 resimdeki hata daha ileriye gidemiyorum evet ve hayır seçeneklerini işaretlememe rağmen bir sonuç alamadım ne yapmam lazım acaba hatayı aldığım iso nun ismi " kali-linux-2021.2-installer-i386 " birde şu iso yu denemiştim " kali-linux-2020.1-installer-amd64 " ben mi yanlış iso yu indiriyorum acaba anlamadım ki hata nerede abilerim şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/06/2021 11:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Selam, sorun iso kaynaklı gibi, sağlam bir iso ile deneyin, genelde yoğun internet hattı olan şirketlerde iso indirimlerinde bu tür sorunlar görülebilir. Temiz ve hızlı bir internet üzerinden indirdiğiniz iso ile yeniden deneyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2021 12:54

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

@hakanuzuner in yazdıklarına ilave olarak ISO'yu indirdikten sonra sha256 kontrolü yaparak doğrulayın. Olması gereken değerlere indirdiğiniz sayfadan ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelimeleriniz: sha256sum, check, certutil.

Gönderildi : 29/06/2021 14:00

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

@SerkanAtes beyin yazdıklarını deneyin! internet bağlantısı kaynaklı kesintilerden dolayı eksiklik olabilir. Ücretsiz free download manager https://www.freedownloadmanager.org/   var onunla indirin kaldığı yerden devam eder sorunsuz indirmenizi sağlar.

Sanallaştırma için açık kaynaklı Oracle VM VirtualBox da deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 29/06/2021 17:27

(@duman17)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

@hakanuzuner in yazdıklarına ilave olarak ISO'yu indirdikten sonra sha256 kontrolü yaparak doğrulayın. Olması gereken değerlere indirdiğiniz sayfadan ulaşabilirsiniz.

sha256 kontrolünü nasıl yapıcaz onu bilmiyorum hocam link atar mısınız ?

Gönderildi : 29/06/2021 20:51

(@duman17)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @duman17
Gönderen: @SerkanAtes

https://www.kali.org/docs/introduction/download-official-kali-linux-images/ şöyle bir kaynağa ulaştım bahsettiğiniz sha256 durumu bu mudur acaba ?

Gönderildi : 29/06/2021 20:51

(@duman17)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Selam, sorun iso kaynaklı gibi, sağlam bir iso ile deneyin, genelde yoğun internet hattı olan şirketlerde iso indirimlerinde bu tür sorunlar görülebilir. Temiz ve hızlı bir internet üzerinden indirdiğiniz iso ile yeniden deneyin.

Selam hocam zaten temiz iso indiriyorum ona rağmen yapamadım daha önceden kurabildiğim iso ile tekrar denediğim de gene kuramamıştım zaten https://www.kali.org/get-kali/#kali-bare-metal şu adresten indiriyorum 64bit installer iso dosyasını indiriyorum 4.3 GB olan

Gönderildi : 29/06/2021 20:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

paylaştığınız sayfanın ortasında verify signature ile nasıl yapacağınız yazıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/06/2021 21:03

(@duman17)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

paylaştığınız sayfanın ortasında verify signature ile nasıl yapacağınız yazıyor.

tamam hocam teşekkürler sanırım makineyi açarken cmd gibi bir ekrana yazılcak kod galiba youtube dan inşallah bulurum ordan baka baka yapmak istiyorum hata yapmak istemiyorum bugün o siyah ekrana girmiştim ama bende dizinler farklıydı bir kaç klasör yoktu kodu yazamadım eksik olmayın hocam hep siz bana yardımcı oluyorsunuz tabii ki diğer arkadaşlarda yardım ediyor hiç biriniz eksik olmayın yardımlaşmak çok güzel birşey tüm cevap yazan arkadaşlarıma saygılarımı sunarım ellerinizden öperim 😊

Gönderildi : 29/06/2021 21:43

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @duman17

Merhaba tekrar;

Aslında konuştuğumuz konu linux veya kali ile ilgili değil. Konumuz dosya bütünlüğü. Dosya bütünlüğünü neden kontrol etmek isteriz sorusuna cevap verirsek konu daha iyi anlaşılabilir. Diyelimki elimizde aynı dosyadan 2 adet mevcut, bu dosyaların birebir aynı olup olmadığını nasıl kontrol ederiz? İsimleri, oluşturulma tarihleri hatta boyutları bile aynı görünüyor olabilir. Bu tür doğrulama ihtiyaçları için dosyaların hash'i (Türkçe'ye çeviremedim, özür) alınır. Eğer hesaplanan 2 hash değeri de aynı ise dosyalar birebir aynıdır. Hash değerleri için birden fazla algoritma mevcuttur. Referans verilen hash değerinin yanında mutlaka hesaplamada kullanılan algoritma da belirtilir (SHA256, MD5 vb.)

Şimdi bu senaryoyu internetten indirdiğiniz bir dosya üzerinde yapalım. Sizin ihtiyacınız olan şey de bu. Yayıncı internete bir dosya koyduğu zaman, özellikle büyük boyutlu dosyalar için birde hesaplanmış hash değerini belirtir. İlk paragrafta anlattığımız konuya dönersek bize şunu demek istemektedir. Sen bu dosyayı kendi bilgisayarına indirdiğinde belirttiğim algoritmaya göre hash değerini hesapla, eğer benim yazdığım hash değeri ile aynı sonuç çıkarsa dosyayı doğru indirmişsin demektir. Eğer bir bit bile hata olmuş ise hash sonuçları farklı çıkacaktır.

Peki bunu nasıl yapacağız? Windows kullandığınızı varsayarsak (linux içinde çözümler var ayrıca bakmalısınız) "certutil" aracı işimizi görür. Komut satırını açıp "certutil -hashfile filename.iso SHA256" çalıştırdığınızda size hesaplanmış değeri dönecektir. Bunu sayfada verilen değer ile karşılaştırmanız yeterli olur.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/06/2021 09:42

Paylaş: