Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware - Snapshot silme timout sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
628 Görüntüleme
(@kara1903)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Vmware ile serverleri (OS Windows) sanallastiriyoruz.

Son zamanlarda gözüme carpan bi durum var, bi kac ay önce böyle birsey ya yoktu yada farketmedim.
Yaptigim snapshotlari silince VM'ler ping(ler) kaybediyor. Bu durum öyle kötü ki, bazi sistemler calismaz hala geliyor (mesela kullandigimiz SQL tabanli ERP sistemi). 

Örnegin:

Cumartesi (19.06.2021) bir snapshot yaptim, bu sabah (21.06.2021, 08:30) bu snapshotu sildim. ve ayni sorunu yasadim. Snapshot büyüklügünü bilmiyorum, ancak server de sadece iki tane 100GB lik Disk bagli ve cok degisen bir sistem degil. Snapshot yaparken kesinlikle RAMi secmiyorum. (altta bulunan Netapp storage (allflash SAN) kaynaklanacagini tahmin etmiyorum, verilerine göre pek mesgul degil).

kullandigimiz version: Vsphere 6.7.0.48000.
Lisans: VMware vSphere 6 Standard. 

Biraz arastirdim bunlari buldum, yinede burda bir danismak istedim.

https://www.veeam.com/kb1681
https://kb.vmware.com/s/article/1002836

Öncelikle dogru anlattigimi umuyorum, bazi terimleri türkce bilmedigim icin en iyi sekilde yazmaya gayret gösterdim. Simdiden kusura bakmayin.

Herkese tesekkür ederim, iyi haftalar dilerim.

Selametle

Gönderildi : 21/06/2021 10:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @kara1903

Merhabalar,

Son zamanlarda gözüme carpan bi durum var, bi kac ay önce böyle birsey ya yoktu yada farketmedim.
Yaptigim snapshotlari silince VM'ler ping(ler) kaybediyor. Bu durum öyle kötü ki, bazi sistemler calismaz hala geliyor (mesela kullandigimiz SQL tabanli ERP sistemi). 

Örnegin:

Cumartesi (19.06.2021) bir snapshot yaptim, bu sabah (21.06.2021, 08:30) bu snapshotu sildim. ve ayni sorunu yasadim. Snapshot büyüklügünü bilmiyorum, ancak server de sadece iki tane 100GB lik Disk bagli ve cok degisen bir sistem degil. Snapshot yaparken kesinlikle RAMi secmiyorum. (altta bulunan Netapp storage (allflash SAN) kaynaklanacagini tahmin etmiyorum, verilerine göre pek mesgul degil).

Öncelikle dogru anlattigimi umuyorum, bazi terimleri türkce bilmedigim icin en iyi sekilde yazmaya gayret gösterdim. Simdiden kusura bakmayin.

Selametle

Merhaba,

Snapshot silinirken veya alınırken ping kayıpları olabilir. Bu sunucunun büyüklüğü ve storage'ın yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kullandığınız VMware sürümünden oluşan bir bug'dan dolayıda olabilir.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/06/2021 10:11

(@kara1903)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @tayfundeger
Gönderen: @kara1903

Merhabalar,

Örnegin:

Selametle

Merhaba,

Snapshot silinirken veya alınırken ping kayıpları olabilir. Bu sunucunun büyüklüğü ve storage'ın yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kullandığınız VMware sürümünden oluşan bir bug'dan dolayıda olabilir.

Merhaba,

tesekkür ederim.

Evet, 1-2 Ping kaybi "normal" ve by design olacagini tahmin ettim. Ancak gercekten cok fazla ping kaybediyor ve dolayisiyla sistemleri etkiliyor.

Version dan olusan bir rapor edilmis bug oldugunu simdiye kadar okumadim.

Gönderildi : 21/06/2021 10:55

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Snapshot kullanımı konforlu olmakla beraber kullanımında dikkat etmemiz gereken noktalar mevcut. Yazdıklarınızdan "kesinti" kısmını tam anlayamıyoruz. Bir etkilenme var ancak boyutu anlaşılmıyor. @tayfundeger hocam zaten bahsetmiş belirli oranlarda görülmesi normal diye. Ben farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Her ne kadar canlı sistemlerde uygulayabiliyor olsak da açıkcası ben iş kritik sistemlerde zorunlu olmadıkça snapshot kullanmıyorum. Snapshot alırken ram seçmiyorum demişsiniz, SQL server gibi sistemlerde kararlılığı bozduğu için ihtiyaç halinde sorun yaşayabilirsiniz.

Ne tür operasyonlar için snapshot alıyorsunuz, bunlardan bahsedebilirseniz alternatif çözümleri tartışabiliriz.

Gönderildi : 21/06/2021 12:34

(@kara1903)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Snapshot kullanımı konforlu olmakla beraber kullanımında dikkat etmemiz gereken noktalar mevcut. Yazdıklarınızdan "kesinti" kısmını tam anlayamıyoruz. Bir etkilenme var ancak boyutu anlaşılmıyor. @tayfundeger hocam zaten bahsetmiş belirli oranlarda görülmesi normal diye. Ben farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Her ne kadar canlı sistemlerde uygulayabiliyor olsak da açıkcası ben iş kritik sistemlerde zorunlu olmadıkça snapshot kullanmıyorum. Snapshot alırken ram seçmiyorum demişsiniz, SQL server gibi sistemlerde kararlılığı bozduğu için ihtiyaç halinde sorun yaşayabilirsiniz.

Ne tür operasyonlar için snapshot alıyorsunuz, bunlardan bahsedebilirseniz alternatif çözümleri tartışabiliriz.

Merhabalar, tesekkür ederim.

Snapshot kullanma sebebi Update'dir mesela (OS veya Programlar).

1-3 Paket den olusan kesintiyi normal karsiliyorum bende, ancak bizde gercekten en az 10-15 Paket gidiyor (DELTA nin büyüklügüne bagli tabiiki). Veritabanli sistemlerde (MSSQL, Firebird v.s.) sorun yasiyoruz bu konuda. Mesela aylik ERP sistemin buludunugu VMe Windows Updates uyguluyorum. Her defa öncesinden bir snapshot olusturup, ertesi gün hic bi sorun olmadigi zaman, tekrar siliyorum bu snapshotu. (Delta pek büyük olmuyor, ~10-15GB max.). Mesela sorun cikmis olsa, Backup bir kac dakika sürebilir (sisteme göre degisir tabii ki).

SQL Server gibi sistemlerde RAMin cok cok onemli oldugunu biliyorum.

Peki siz OS/Program Update olunca ney kullaniyorsunuz? (tabii ki Backup mevcut, ancak konform ve hiz acisindan Snapshot ile kiyaslanamaz diye düsünüyorum)

Gönderildi : 21/06/2021 12:44

Paylaş: