Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VMware Esxi 6.7 den 7.0 a upgrade dikkat edilmesi gereken noktalar.

10 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
2,155 Görüntüleme
(@selimyesil)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sistemimde HPE DL380 Gen 10 server var üzerinde 3 adet 2019 server var bunlardan 1 si DC 1si Netsis biriside RDP çalışıyor. ESXİ upgrade yapacağım. Daha önce hiç yapmadım ve internette araştırmalarıma göre yapacağım. Forumu gezdim diğer makaleleri araştırdım. USB ile klasik yöntem upgrade yapacağım sıkıntıya düşmemek için mutlaka yapmam gereken ve gözden kaçırdığım bir şey olmaması adına tecrübelere dayanarak dikkat etmem gereken şeyler varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2022 13:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Tekrar düşmemek adına bu konuda Tayfun Değer hocanın mesajlarına ve bloğundaki konulara bakabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2022 14:13

(@fatihbalci)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Merhaba,

Vmware birçok ortama kurulabiliyor. Bence imkanınız varsa ufak bir test ortamı hazırlayıp işlemi öncelikle orada gerçekleştirin. 

Gönderildi : 23/03/2022 14:25

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @selimyesil

Merhaba sistemimde HPE DL380 Gen 10 server var üzerinde 3 adet 2019 server var bunlardan 1 si DC 1si Netsis biriside RDP çalışıyor. ESXİ upgrade yapacağım. Daha önce hiç yapmadım ve internette araştırmalarıma göre yapacağım. Forumu gezdim diğer makaleleri araştırdım. USB ile klasik yöntem upgrade yapacağım sıkıntıya düşmemek için mutlaka yapmam gereken ve gözden kaçırdığım bir şey olmaması adına tecrübelere dayanarak dikkat etmem gereken şeyler varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

ESXi upgrade önceisnde veya sonrasında mutlaka ve mutlaka firmware update yapın. Bunun dışında fiziksel sunucunun markasına uygun custom iso ile ESXi upgrade işlemi yapmanız gerekiyor.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 23/03/2022 15:18

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger yardımlarınız için teşekkürler hocam. web sayfanızdan bayağı makale okudum.HPE nin sitesinden yönlendirerek uygun isoyu indirdim ve rufus ile usb'ye attım. USB'den boot ederek yaptığımızda esxi ayarlarından maintenance mode almamız gerekiyor mu. Sanala yeni geçtim ve ilk defa upgrade yapacağım ve netsis gibi hayati önem taşıyan database olunca eksik bir şey yapmak istemiyorum.

Gönderildi : 23/03/2022 15:36

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @selimyesil

@tayfundeger yardımlarınız için teşekkürler hocam. web sayfanızdan bayağı makale okudum.HPE nin sitesinden yönlendirerek uygun isoyu indirdim ve rufus ile usb'ye attım. USB'den boot ederek yaptığımızda esxi ayarlarından maintenance mode almamız gerekiyor mu. Sanala yeni geçtim ve ilk defa upgrade yapacağım ve netsis gibi hayati önem taşıyan database olunca eksik bir şey yapmak istemiyorum.

Merhaba,

ISO üzerinden boot ettiğinizde upgrade seçeneği lle devam edeceksiniz. Özel bir işlem yapmanıza gerek bulunmuyor. Ancak firmware update kısmını lütfen atlamayın.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 23/03/2022 21:12

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam aşağıdaki hatayı aldım. nasıl bir yol izlemem lazım. Araştırdım ama sağlıklı bir çözüme ve neden bu hatayı aldığıma dair bir bilgiye ulaşamadım.

Adsız

Gönderildi : 23/03/2022 22:36

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Upgrade için HPE nin 7.0.0, 7.0.1, 7.0.2 ve 7.0.3 versiyonlarını teker teker denedim ve hepsinde farklı VIBS error hatası veriyor ve VIBS remove işlemi yaparak tekrar denememi istiyor. Bu VIBS leri kaldırıp upgrade yapsam bir sıkıntı olur mu veya nasıl bir yol izlemeliyim.

Gönderildi : 26/04/2022 16:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Evet silebilirsiniz.

tayfundeger.com/esxi-upgrade-vib-error.html

https://thesleepyadmins.com/2020/08/06/vmware-esxi-6-7-upgrade-missing-dependency-vibs-error/

Bu ileti 2 yıl önce Tayfun DEĞER tarafından düzenlendi

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/04/2022 17:23

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim upgrade işlemini sorunsuz şekilde yaptım. Tecrübem olmadığı için yanlış bir şey yapmak istemedim. Yalnız şu an lisans sorunu yaşıyorum. 6.7 kullandığım lisans anahtarını kabul etmiyor. 

Düzeltme

Lisans anahtarını da upgrade etmek gerekiyormuş. 

Bu ileti 2 yıl önce selim yesil tarafından düzenlendi

Gönderildi : 27/04/2022 09:22

Paylaş: