Forum

HyperV Alan Açma So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HyperV Alan Açma Sorunu

11 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
607 Görüntüleme
 Umut
(@yurttas97)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2012 R2'de kurulu olan sanal makinemizde File Srv olarak kullandığımız bir alandaki yaklaşık 150GB'lik bir datayı nas'a taşıdık. Fakat FileSrv de gözüken disk boyutunda sadece 125 mb artış oldu. Bunun sebebi nedir? Destekleriniz ricası ile..

Gönderildi : 02/04/2022 02:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Sorunu pek anlayamadım ben. Niçin alan açılmadığı soruluyor sanırım. Artış olabilir büyük transferlerde caching kaynaklı özellikle dynamic vhd seçiminde. Taşıma sonrası ise kaynak alanda otomatik düşme olmaz sizin sıkıştırma yapmanız gerekir alanı geri kazanmak için.

https://www.cozumpark.com/community/sanallatrma_teknolojileri-4/517878/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2022 02:46

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim Bey cevap için teşekkürler. Sorun olarak sanal cihazımızda disk kapasitesi doldu ortalama 25mb yer kaldı. Bende diskteki datalardan ortalama 150gb lik bir datayı buluta aktardım ama buna rağmen hala 120MB Boş olan gözüküyor. Paylaştığınız linki inceledim fakat pek anlayamadım.

Gönderildi : 02/04/2022 03:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

@yurttas97 Rahat yazamıyorum sanalı kapatıp compact sıkıştırma işlemi  yapmanız lazım yoksa alan açılmaz YouTube dan görüntülere bakabilirsiniz 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2022 05:03

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz o işlemi yaptım. Örneğin maksimum 2.64TB disk alanı gösteriyor current file size de ise 2.55TB gösteriyor tekrardan bulut data taşıyıp sıkıştırma işlemi yaptım lakin sonuç aynı en son taşıdığım data boyutu da 325GB idi.

Gönderildi : 02/04/2022 15:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Durum devam ediyor mu?
Verdiğim linkte tarifler var compact yapmadan vhd boyutu dosya taşınmasıyla düşmez. Compact yapıldığında da düşmüyorsa öncelikle OS üzerinden scandisk, defrag yapılması lazım.

Gönderildi : 04/04/2022 12:06

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  Evet yaptım İbrahim Bey. Sorun şu şekil devam ediyor,  Örn: 1.9 ana server 1.10 FileSrv. Filesrv den buluta dosya taşıdığımızda 1.10 da yer açılmıyor fakat Hyper-v nin kurulu olduğu 1.9 ana serverinde taşıdığımız datanın yarısı kadar bir yer açılması oldu.

Gönderildi : 06/04/2022 15:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Çok temel noktalar atlanıyor sanırım hyper-v tarafta temel makaleleri okuyunuz. Şunlardan olabilir genellikle cloud türü ortamlara data direkt move edilemez önce copy işletilir sonra delete işletilmiyor olabilir. Treesize free ile folder yapısını kontrol edebilirsiniz.
Sanalın disk türünü kontrol edin ve araştırın fixed ve dynamic disk'lerde işleyiş farklıdır. 

Gönderildi : 06/04/2022 16:16

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz değerli cevabınız için teşekkür ederim İbrahim Bey. Biraz daha araştırma yapayım.

Gönderildi : 09/04/2022 11:51

Umut
(@yurttas97)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim Bey son cevabımdan sonra tekrar servere bağlandığımda garip bir şekilde ortalam 587GB yer açmış 🙂 şu anlık sorun çözüldü. Sanırım arka planda farklı ve zamanla işleyen bir işleyiş var. Tekrardan destekleriniz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/04/2022 11:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Geri dönüş güzel. Muhtemelen sanalın diski dynamic tanımlanmıştır. 

Gönderildi : 09/04/2022 17:49
Umut and Umut reacted

Paylaş: