Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sanal makine yedeklemesi

3 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
576 Görüntüleme
(@Zarifbulut)
Gönderiler: 171
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tasarı

Merhaba;

2 adet sanal makinemde biri sql diğerinde ise ERP ve FileServer'ın yer aldığı bir sisteme sahip. İki sistemin yedeklemesini günlük olarak 4 tb lık bir qnap cihazına alıyorum. Cuma günleri full geri kalan günler ise incremental olarak. qnapta aldığım yedekleri eşzamanlı olarak qnap usb bağlı olarak 4 tb lık wd taşınabilir diske aktarıyorum (devamlı üzerine bağlı). Cuma günü akşamına doğru ise başka 2.5 lik bir external diski o haftanın butun yedeklerini manuel kopyalıyorum ve sistemden çıkarıyorum. Yani hem qnapta, hem wd diskte, hem de external diske yedekliyorum. Erp database için de ayni işlemleri yapıyorum ilave olarak googledrive da yedeklemesini yapıyorum. 

bir çok arkadaş bana daha verimli olması açısından bir storge almamı söyledi ama şu an için ufukta böyle bir yatırım görünmüyor. Sizce makul seviyede yeni bir yedekleme yöntemi olarak ne ekleyebilirim?

ikinci sorum ise bu tarz bir yapıda siz ne yapardınız?

Daha iyi anlaşılabilmesi için görsel ekledim 🙂

Bu konu 2 yıl önce Zarif bulut tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/03/2022 10:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bütçeniz olmadığı için açıkcası pek bir şey yapamazsınız. Bu işleri otomatik yapan yazılımlar var para, donanımlar var yine para. Özetle bütçe olmadığı için zaten elinizdeki imkanlar ile bence iyi bir yedekleme yapıyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2022 10:20

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Gönderen: @Zarifbulut

ikinci sorum ise bu tarz bir yapıda siz ne yapardınız?

İlk olarak bir gece önce sistemin bulunduğu noktada yangın çıktığını ve hiçbir şeyin kurtarılamadığını varsayarak sistemimi farklı bir ortama geri dönerdim. Recovery sürecinde yaşayacağınız sorunlar, geri dönüş süreniz ve elde edeceğiniz tecrübe, bütçe ve ufkunuzun açılması noktasında yönlendirici olacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/03/2022 13:18

Paylaş: