Forum

Silinemeyen yüksek ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Silinemeyen yüksek boyutlu vm snapshot

10 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,572 Görüntüleme
(@abdurrahimbayraktar)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
DAG yapısındaki Exchange Sunuculardan bir tanesinde Cumulative Update ler öncesi snapshot aldım. Update tamamlanınca snapshot u silmek istedim, işlem 2 saate yakın sürdü. Sonrasında Exchange Vm cannot reset alarmı verdi. Baktığımda datastore da hiç yer kalmamıştı. Birkaç makinayı başka datastore taşıyarak Exchange sunucunun çalışmasını sağladım. Ancak sanırım snapshot tam olarak silinmediğinden, VM nin datastore da kapladığı alan 2 tb iken şu an 4 tb görünüyor. Manage Snapshots kısmında silinecek bir snapshot görünmüyor. Yer olmadığı için sıfırdan snapshot da alamıyorum.
Siz olsanız ne yapardınız?

Gönderildi : 24/02/2021 07:12

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

İlgili sunucunun özelliklerinde bağlı olan diskleri incelediniz mi? Gerçekten fark olan disk mi görünüyor? Küçük sunucularda klonlayarak bu problemi giderebiliyoruz ancak 4 TB. lık veriyi klonlamak kolay olmayacaktır. Bu tür problemler bazı özel durumlarda oluşabiliyor ancak 2Tb. büyümesi iyi olmamış. Snapshot'ın üzerinden birazzaman geçmiş olmalı. Benden daha yetkin arkadaşların önerilerini de bekleyin. Bu arada konu ile ilgili (vmware consolidation) aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/7.0/com.vmware.vsphere.vm_admin.doc/GUID-2F4A6D8B-33FF-4C6B-9B02-C984D151F0D5.html

https://kb.vmware.com/s/article/1002310

Gönderildi : 24/02/2021 07:56

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes
Aslında Snapshot u dün aldım. Üzerinden zaman geçmedi.

Gönderildi : 24/02/2021 10:47

(@serkanates)
Üye

Merhaba @abdurrahimbayraktar;
Öncelikle sorunun kaynağını tespit etmeye çalışalım. Snapshot silinmesi sorununu datastore'da boş alan kalmaması nedeni ile yaşadığını belirttiniz. Bu durumda datastore'u neyin kullandığını tespit edelim;
1. İlgili Datastore'da mevcut sanal makinelerinizin tamamının alan kullanımlarını kontrol edin. Bunu yaparken datastore klasör gezginini veya komut satırını kullanabilirsiniz. Eğer sunucu sayınız çok fazla ise RVTools gibi bir araçta kullanabilirsiniz.
2. 1 günde 2 Tb. büyümesi de biraz garip. Bunu nasıl tespit ettiniz, ilgili makinenin datastore dizinini kontrol edip hangi dosyaların ne kadar alan kapladığına bakabilir misiniz? Sorunun kaynağı aynı datastore'u kullanan başka bir sanal sunucu olabilir mi?
3. Prolem storage katmanında da olabilir. Thin Provision oluşturulmuş volume, lun sebebi ile boş alan yönetimi düzgün yapılandırışmamış ise kapasite aşımı nedeni ile sorun yaşıyor olabilir misiniz? Aynı durum VmWare katmanındaki oluşturulmuş diskleriniz için de geçerli. Toplam fiziksel kapasiteniz ile oluşturulan sanal altyapı kapasite kullanımı yeterli mi?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ben olsam bu noktalardan kontrollere başlardım.
İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/02/2021 11:04

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Yeni bir snap oluşturup Delete all snapshots menüsünü kullanarak snapshotların zor da olsa silinmesi sağlandı.
Ancak wm files kısmında hala snapshot dosyaları duruyor ve yer açılmadı.
Alarm olarak "Virtual Machine Consolidation Needed Status" yazıyor. Bunun için snapshots menüsünden Delete All diyerek consolidasyonu çalıştırabilirim sanırım. Ama bunun riskli olduğuna dair yazılar var. Yüksek boyutlu snapshotlar için bu işlemi yapmış olan var mı?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/02/2021 17:39

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Eğer datastore'da yeterli free alan var ise, sunucunun yoğun kullanımının olmadığı zamanda consolidate işlemi başlatabilirsiniz. Bir sorun olmayacaktır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/02/2021 21:28

(@serkanates)
Üye

@abdurrahimbayraktar son durum nedir?

Gönderildi : 27/02/2021 16:38

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes İlginç bir şekilde 2 tb disk kullanımı olan makinenin kapladığı alan her snapshot silme sırasında iki katına çıktı. Yer sorunu olduğu için consolidation da tamamlanamadı, kötü bir döngüye girdik yani. Bu yüzden haftasonu makineyi kapatıp başka datastore a taşıdık, 6 tb ın taşınması 38 saat sürdü:( Sonrasında yer genişlediği için snapshotları temizleyebildik ve diskler normal boyutuna döndü.  

Gönderildi : 01/03/2021 11:07

(@abdurrahimbayraktar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herşey normal görünse de bu sefer de Veeam bu makineyi backup alırken işlem sonunda şu hatayı veriyor ve failed oluyor: 

"Failed to prepare guest for hot backup. Error: VSSControl: -2147212522 Backup job failed. Discovery phase failed. Cannot start empty snapshot set. VSS error: VSS_E_SNAPSHOT_SET_IN_PROGRESS. Code:0x80042316"

Gönderildi : 01/03/2021 11:10

(@serkanates)
Üye

Merhaba @abdurrahimbayraktar;

Öncelikle geri bildiriminiz için teşekkürler. Bence anlık oluşan değil, geçmişten süregelen ancak yeni farkına vardığınız bir durumla da karşı karşıya olabilirsiniz. Yönettiğiniz veri boyutu riskli, bence danışmanlık almanın vakti gelmiş. Benzer sorun daha önce tartışılmış, belki yönlendirici olabilir.

İyi çalışmalar.

https://www.cozumpark.com/community/3_party-4/462038/

Gönderildi : 01/03/2021 13:05

Paylaş: