Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2019 Hyper-V Virtual Machine Management Servis başlatma hatası

22 Yazılar
5 Üyeler
3 Likes
3,269 Görüntüleme
(@NuriOzden)
Gönderiler: 70
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Server 2019 std. üzerinde Hyper-V kullanıyorum. Hyper-V manager'da çalışırken sistem birden yavaşladı ve memory kullanımı %90 lara çıktı. Task manager ile Hyper-V manager'ı sonlandıramadım. Restart etmek istemediğim için de servislerden girip vmms yi restart etmeyi düşündüm. Ancak o çoktan stop duruma geçmiş bile. Start etmek istediğim de de "Windows could not start the Hyper-V Virtual Machine Management Service on local computer" hatası verdi. Makine de 192GB ram mevcut. Araştırmalar sonucu şu yöntemleri denedim ancak sonuç alamadım.
* mofcomp C:\Windows\System32\WindowsVirtualization.V2.mof
* vmcompute.exe dosyası için "Code flow guard (CFG)" and uncheck "Override system settings" işlemi yaptım.
* Server yeniden başlattım.
* Sanal bellek miktarını arttırdım.

Kesinlikle servisi start edemiyorum. Bu sorunu deneyimlemiş ya da fikri olan arkadaşların yorum ve desteklerini rica ediyorum.

hyperv hata

Gönderildi : 20/02/2021 04:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

CFG'i komple kapatın o sunucuda.
Pagefile disable edin restart, manuel bir değerle tekrar oluşturun. Tekrar restart. Bu sırada hyper-v servisleri disable olursa iyi olur.
perfmon da birşey eklenmişse daha önce kapatın.
Hyper-V Host Computer Service
HV Host Service
Öncelikle bu iki servisin çalışması gerekli, kontrol edin. Bunlar çalıştığı halde vmms çalışmıyorsa tümünü disable edin önce yukarıdaki iki servis disable, auto, start olacak şekilde restart'lar deneyin.
Bu arada karşılaştığınız aşamalarda VM'lerin PS ile dynamic memory'lerini kapatmakta olsun ve auto start olmamalılar.
Olmadı mevcutlarınızı tekrar yazarsınız 2019 da deneyimli arkadaşlar yorumlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2021 05:45

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim Bey, yazdıklarınızdan sadece dinamik memory ve VM lerin otomatik başlaması ayarları hariç hepsini denedim ancak çözüm olmadı. PS ile bu bahsettiğiniz ayarları disable etmeyle ilgili komutu paylaşabilir misiniz?

Gönderildi : 20/02/2021 13:14

(@ahmetdoruk)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Nuri Bey Merhaba,

Get-Service -Name vm* yazarak listeletip servislerin çalışıp çalışmadığını powershell ile kontrol edin. Çalışmayan bir servis var ve hala başlatmıyorsa güvenli modda çalıştırıp servis durumunu tekrardan otomatiğe alın, bunun için powershell komutu şu şekilde Set-Service -Name servisadı -StartupType Automatic yazarak servis durumunu otomatik başlata getirebilirsiniz.

Gönderildi : 20/02/2021 14:23

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ahmet Bey, servis durumları şu şekilde. Sanırım Management servisi çalışmadığı için diğerlerini başlatmıyor. Onlar da trigger start olarak ayarlı. Yine de otomatiğe çekmeli miyim?

Error

Gönderildi : 20/02/2021 14:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anladığım kadarıyla yazdıklarınızdan bu makinede vm'ler başlamıyor ? o durumda yukarıda ki kısım önemli olmaz.
Temel gerekli 2 servis çalışıyor. Bu durumda sorun wmi taşmalarıyla ilgili olabilir benzer şeyler yaşayanlar olmuş. Uyguladığınız ilk çözüm bunla ilgili zaten ancak her vakanın kendi iç ayrıntı kaynağı farklı olabilir. O makinede bütün dönen eventlog'ları inceleyin bu anormal davranış sergileyen şeylere yanıt bulmayı sağlayabilir hepsine tek tek odaklanın. Sizde görmüşsünüzdür bazı kimseler ancak hyper-v man. tool kaldırıp tekrar kurarak çözebilmişler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2021 16:58

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi VM ler de başlayamıyor.
Veeam trial period sona ermişti acaba o mu tetikliyor düşüncesiyle onu da uninstall ettim. Defender'ı devre dışı bıraktım. Sanal belleği otomatiğe ayarladım.

Peki temel iki servis çalışıyorsa management konsol çalışmasa bile VM lerin arka planda başlıyor olması gerekmez mi? (Autostart'ları etkin) Şuan yapılandırdığım replika sunucusundan hayat devam ediyor. Uğraşmak için geniş bir vaktim var 🙂

Gönderildi : 20/02/2021 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Hımm işte bu tip yan uygulamaların oluşturmuş olabileceği hatalar önemli. wmi, vss tarafında sorun olabilir. Varsa ne olduğunu ancak log'lar üzerinden yakalayabilirsiniz. wmidiag ve vss check faydalı olabilir vssadmin list providers/writers.
Mesela etkileyenleri uninstall edersiniz ama özellikle wmi da oluşan sorunlar düzelmez kendi içinde manuel çözmek gerekir her zaman.
Evet başlaması gerekir o yüzden probleminiz bir service run out problemi değil muhtemelen. O durumda ben olsam çok da uğraşmaz rolü yeniden kurardım. Sorun nadir yaşanmış farklı etkileyenleri bulunmuş bir problem. Görmüşsünüzdür win10'larda yaşayanlarda olmuş salt bir host server sorunu değil yani.

Gönderildi : 20/02/2021 17:40

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki rolü kaldırıp yeniden kurmanın sonucunda mevcut VM ler ne tepki verir? Eski path'i gösterdiğimizde VM ler oturur mu sizce?

Gönderildi : 20/02/2021 17:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet vm lerde bir sorun olmaz normalde. Sorunun belirsiz kaynağına bağlı olarak host'un ayarları uçabilir tekrar yapılandırırsınız artık.

Gönderildi : 20/02/2021 19:11

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Selam,

BIOS ta virtualization kapalı olabilir mi? 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 20/02/2021 23:31

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,
Çok enteresan yerlere gidiyor iş. Hyper-V bileşenini tamamen kaldırıp yeniden kurdum ama servis yine de çalışmadı.
BIOS'ta kapalı olduğunu düşünmüyorum çünkü çalışan sistemdi. Aslında servisin stop olması BIOS'taki bir sorundan dolayı meydana çıktıysa tabi o da enteresan olur. Şuan için RDP ile bağlandığımdan teyit edemiyorum.

Gönderildi : 21/02/2021 00:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Windows OS üzerinden kullandığınız işlemciye göre bir tool ile bunu kontrol edebilirsiniz.

Download Intel® Processor Identification Utility - Windows* Version

cpu

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2021 12:54

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hakan hocam, Tool ile bakınca virtualization kapalı görünüyor. O zaman daha da şenleniyor ortalık. 2 aylık sunucu çalışırken ne oldu da BIOS'ta kapandı.

cpu

Gönderildi : 21/02/2021 13:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Onu bilemem, ama png resim yüklemeyin lütfen siteye, aynı resim bende 100KB sizin 0,99MB 🙁 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2021 14:11

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Allah başka dert vermesin hocam 🙂 Bundan sonraki görsellerde dikkat edeceğim buna.

Gönderildi : 21/02/2021 14:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Amin 🙂 

Gönderildi : 21/02/2021 15:17

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Power ayarları ile oynamışsındır 😀 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 21/02/2021 16:35
Resul ERGÜN reacted

(@NuriOzden)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hahaa, oynamadığıma yemin edebilirim 🙂 Sende HP'yi savun ama 15 yıllık arkadaşını da gömme 🙂 Sabah ofise gittiğimde bakacağım duruma. Buraya da mutlaka yazacağım.

Gönderildi : 21/02/2021 16:55

Sayfa 1 / 2
Paylaş: