Forum

Sanal sunucuların E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sanal sunucuların Esxi 5.5'den 7 versiyona taşınması

8 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
438 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Vmware esxi 5.5u3 kullanıyoruz, sanal sunucu işletim sistemleri win server 2012r2. Vcenter yok. Yeni bir sunucu satın alacağız bu sunucu üzerine esxi 7.0 kurmayı düşünüyoruz. eski sunucu esxi 5.5 üzerindeki sanal sunucuları yeni sunucuya nasıl aktarabiliriz? Daha sonra eski sunucuyu kullanmayacağız. vmware standalone converter veya veeam backup ile yapılır mı? Önerileriniz var mı?

Gönderildi : 29/08/2023 12:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

veeam replikasyon ile veya export import ile aktarabilirsiniz

Gönderildi : 29/08/2023 13:03

(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

@vasviuysal cevabınız için teşekkürler. Replikasyon ile yaptığımızda sanal makinanın VM versionu yükselir mi? veya aynı version ile replike edersek sanal makine yeni sunucuda normal çalışır mı?

Gönderildi : 29/08/2023 13:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

@MEHMETOZCANLAR sanal makina karşıya aynı veryion oalrak gider siz isterseniz yukseltebilirsiniz sonrasında, çalışıp çalışmayacağını da test etmiş olursunuz.

Gönderildi : 29/08/2023 13:15

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Selamlar;
Vmware Converter Tool ile de işlemleri gerçekleştirebilirisniz.

Gönderildi : 29/08/2023 14:06

(@dck)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Gönderen: @bahattinozkan

Selamlar;
Vmware Converter Tool ile de işlemleri gerçekleştirebilirisniz.

Bu işlem fiziksel sunucuları sanala çevirip, vmware içerisine almak içindir. Yanlış yönlendirmeyiniz lütfen. 

Gönderildi : 13/09/2023 14:58

(@bahattinozkan)
Gönderiler: 56
Trusted Member

@oxsigen 🙂 vmware converter sadece P2V işlemi gerçekleştirmez. Büyük yapılarda karşılaştınız mı bilmiyorum örneğin vmware ortamında disk yapısını thick seçip büyük sıze verirseniz verdiğinizi geri alamazsınız (disk küçültme işlemi) bunun için V2V migration yapıp thin disk seçip convert edebilirsiniz.

vmware workstation da oluşturduğunuz sanal sunucuyu esxi ortamına yine bu tool ile convert edebilirsiniz.

hyper platformundan vmware platformuna convert edebilirsiniz.

Ben bu işlemleri gerçekleştirdiğim için yönlendirmeyi de o şekilde yaptım kulaktan dolma bilgi paylaşmadım

Bu ileti 8 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 13/09/2023 19:48

(@uyumsuz)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Gönderen: @MEHMETOZCANLAR

Merhaba, Vmware esxi 5.5u3 kullanıyoruz, sanal sunucu işletim sistemleri win server 2012r2. Vcenter yok. Yeni bir sunucu satın alacağız bu sunucu üzerine esxi 7.0 kurmayı düşünüyoruz. eski sunucu esxi 5.5 üzerindeki sanal sunucuları yeni sunucuya nasıl aktarabiliriz? Daha sonra eski sunucuyu kullanmayacağız. vmware standalone converter veya veeam backup ile yapılır mı? Önerileriniz var mı?

EN basit yeni sunucu vcenter kurup aktarmak.  

Gönderildi : 24/09/2023 01:31

Paylaş: