Forum

vshpere ESXI üzerin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] vshpere ESXI üzerinde Sanal makine kurma sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
371 Görüntüleme
(@rustemaldatmaz)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

sistemim şöyle fiziksel makinem üzerine vmware workstation 17 pro kurulu bunun üzerine bir sanal makineye vshpere 8 kurdum ve yine sanal makineme kurduğum win 11 sanal sistemimle ESXI a bağlanabiliyorum ama ESXI üzerinde sanal makinayı çalıştırdığımda resimdeki gibi bir hata alıyorum

hata

vmware workstation daki sanal makinamın ayarını açtım internetteki çözümleri uyguladım ama problem çözülmedi ben ESXI üzerinde sanal makine çalıştıramadım. çözümlerinizi bekliyorum teşekkürler.

alıntı

Gönderildi : 13/09/2023 10:08

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Selamlar.

senin yapmak istediğin nested yapı (iç içe sanallaştırma) 

1. katman senin fiziksel yapın ve VMware workstation ( bios' ta intel-VT ) 

2. katman senin VMware workstation içindeki vSphere 8.0 (sanal makine ve sanal bios' ta intel-Vt) 

3. katman senin vSphere içindeki windows 11 (ayarların doru ise yavaş bile olsa çalışır)

bu link sana yol gösterecektir.

unutmadan ekleyeyim : bu konu normalde her donanım desteklemeyebiliyor bu iş için bazı donanımlar ile bazı özle scrip' ler çalıştırıp sürece devam edilebiliyor ama araştırmak her donanım için bakmak lazım.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2023 14:01

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkürler. 

Lakin paylaşmış olduğunuz linkteki çözüm önerilerini daha önce yapmıştım ama Sanal win 11 ile vshpere deki sanal makinamı çalıştırırken aynı uyarıyı almaya devam ettim.

Böyle bir kullanım yok mu? eğer varsa çözümü nedir?

Gönderildi : 13/09/2023 15:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

O şekilde her donanımda nested çalışmaz muhtemelen Xeon vs muadili de sizde yoktur. VT ekleri değil sadece EPT/Slat desteği de gerekli cpu da olsa bile her Desktop MB da bu açılamıyor sunucular hariç sabit olur denebilecek bir durum değil. Slat kontrolünü webden bulursunuz. Bir de daha yaygın donanımda iç içe olabilmesi için taban katman client os üzeri değil hypervisor olmalı hyper-v, esxi vs.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2023 17:04

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/09/2023 08:44

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son olarak bir sorum daha var ben vshpere  direkt bilgisayarıma kursam yani bilgisayarımı formatlasam o zaman sağlıklı çalışma ihtimali varmı vshpere in?

Gönderildi : 14/09/2023 11:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bios'unuzu bilemeyeceğimiz için coreinfo gibi araçlarla kontrolü siz yapmalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/09/2023 20:21

(@rustemaldatmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/09/2023 17:05

Paylaş: