Forum

ESXI 7 üzerinde san...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ESXI 7 üzerinde sanal makinleri editleme gibi görev zamanlanabilir mi?

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
566 Görüntüleme
(@MehmetOzdemir)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, VMware ESXI 7 üzerinde sanal makinelerim var, bazen bu sanal makinelerin networkle ilişkini kesmek bazende harici diskin veya lokal diskini devreden çıkarmak istiyorum. Manuel yapmak yerine bunu rutine bağlayarak yapacak bir zamanlayıcı özelliği var mıdır acaba?

Gönderildi : 25/05/2022 10:54

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba Standart olarak bu işi vCenter yada VMware eko sisteminde yapan bir yapı yok diye biliyorum.

Fakat script ile ve bash kullanarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum tabii araştırma yapmanız gerekecektir.  

Şu PDF başlangıç için size fikir verebilir. Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2022 11:34

(@MehmetOzdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/05/2022 12:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @MehmetOzdemir

Merhabalar, VMware ESXI 7 üzerinde sanal makinelerim var, bazen bu sanal makinelerin networkle ilişkini kesmek bazende harici diskin veya lokal diskini devreden çıkarmak istiyorum. Manuel yapmak yerine bunu rutine bağlayarak yapacak bir zamanlayıcı özelliği var mıdır acaba?

Merhaba,

Task Schedule yapabilirsiniz ancak belirtmiş olduğunuz işlemleri gerçekleştiremezsiniz. vCenter Server üzerinde ilgili virtual machine'i seçtikten sonra Configure > Schedule Tasks bölümünden yapabileceğinzi işlemlere bakabilirsiniz.

Belirtmiş olduğunuz işlem için PowerCLI üzerinden özel script yazılması gerekiyor. Ek olarak local diskini sürekli sök tak yapmak veri bütünlüğünü bozabileceğiniz unutmayın lütfen. Bu işlemleri işletim sistemi katmanında yaparsanız daha iyi sonuçlar alırsınız diye düşünüyorum.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 25/05/2022 12:32

(@MehmetOzdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger Teşekkür ederim. İnceleyeceğim.

Gönderildi : 25/05/2022 12:35

Paylaş: