Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Esxi 6.7 - 7.0'a Upgrade

12 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
769 Görüntüleme
(@tkebeli)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Esxi 6.7 sürüme ait  3 adet Huawei sunucumuz var. Bu sunucular uzun zamandır upgrade edilmiyor. Geçtiğimiz günlerde vCenter'ı 6.7'den 7'ye geçirdik.Şimdi esxi ları da 7'ye çıkaracağız ancak şöyle bir problemimiz var.

venter Lifecycle Manager ile kontrol ettiğimizde " Huawei_bootbank_hifc_1.5.0.6-1OEM.650.0.0.4598673" bu driver'da problem tespit ettik. Vmware Huawei için 7.0 versiyonda Custom ISO üretmediği için zannediyorum ki bu mevcut driveri kaldırmamız ve normal bir ISO ile upgrade etmemiz gerekecek. Bu problemle daha önce karşılaşan oldu mu ? Bu driveri kaldırıp upgrade ederken storage ve fc bağlantı ve konfigürasyonlarımız gidebilir mi ? Başka bir durumla karşılaşma ihtimalimiz var mıdır ?

Herkese iyi çalışmalar dilerim. 

Gönderildi : 13/02/2023 14:53

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1933
VMware Guru

Gönderen: @tkebeli

Merhabalar,

Esxi 6.7 sürüme ait  3 adet Huawei sunucumuz var. Bu sunucular uzun zamandır upgrade edilmiyor. Geçtiğimiz günlerde vCenter'ı 6.7'den 7'ye geçirdik.Şimdi esxi ları da 7'ye çıkaracağız ancak şöyle bir problemimiz var.

venter Lifecycle Manager ile kontrol ettiğimizde " Huawei_bootbank_hifc_1.5.0.6-1OEM.650.0.0.4598673" bu driver'da problem tespit ettik. Vmware Huawei için 7.0 versiyonda Custom ISO üretmediği için zannediyorum ki bu mevcut driveri kaldırmamız ve normal bir ISO ile upgrade etmemiz gerekecek. Bu problemle daha önce karşılaşan oldu mu ? Bu driveri kaldırıp upgrade ederken storage ve fc bağlantı ve konfigürasyonlarımız gidebilir mi ? Başka bir durumla karşılaşma ihtimalimiz var mıdır ?

Herkese iyi çalışmalar dilerim. 

Merhaba,

Bu tarz upgrade gibi işlemlerde eğer local disk kullanmıyorsanız fresh install ile kurulumu tamamlamanızı tavsiye ederim. İlerleyen upgrade'lerde yine aynı sorunu yaşayabilirsiniz çünkü. Eğer fresh install ile kurmadan devam etmek istiyorsanız, aşağıdaki komutlar ile ilgili paketi remove edebilirsiniz. Ancak dediğim gibi fresh install yapın en temiz yöntemdir.

esxcli software vib list | grep hifc

esxcli software vib remove -n "hifc"

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 13/02/2023 15:04

(@tkebeli)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geri dönüşünüz için teşekkürler.

Haklısınız yeni bir esxi ile ilerlemek önümüzdeki süreci de daha kolay yönetmek bakımından avantajlı ancak açıkcası sıfırdan bir esxi kurulumu için şu an mevcut durum çok uygun değil. VIB'i remove edip 7.0'a geçirirsek uzun bir süre upgrade yapmayız gibi görünüyor. 6.7.0'a olan genel destek sona erdiği için kendimizi güvenli tarafta tutmayı  ilk hedef belirledik. Ancak bu vib remove edip upgrade sürecine girdiğimizde bu yeni sürümde sıkıntılı ve uğraştırıcı durumlarla karşılaşma ihtimalimiz neler olabilir onu da merak ediyoruz açıkcası.

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 13/02/2023 15:20

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tkebeli Merhaba,

Bundan dolayı emin olamıyorum. VIB uyumsuzluğu olduğu için bu uyarıyı alıyorsunuz. Bunu denemeden bilemeyiz. İsterseniz deneyin, eğer HBA'ları offline olarak görürseniz yeniden kurarsınız veya manuel vib yüklersiniz. 

ESXi 'i yeniden kurmak neden sizin için uygun değil?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 13/02/2023 15:22

(@tkebeli)
Active Member
Konu başlatıcı

Kesintisiz geçiş için gerekli donanım kaynaklarından dolayı şu an önceliklendiremiyoruz hocam. Kesintisiz geçiş sağlamak gibi bir derdimiz olmasa en mantıklısı sıfırdan bir kurulum dediğiniz gibi.

Gönderildi : 13/02/2023 15:39

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tkebeli İyide, upgrade ile fresh install'da downtime süresi neredeyse aynı gibi birşey. Upgrade ettiğinizdede ESXi'i reboot edeceksiniz. Reboot süresini bekleyeceksiniz yani. Fresh install'dada reboot edip sadece ISO ile kurulum yapacaksınız. Acıldıktan sonra IP verip devam edeceksiniz. Ancak local disk kullanıyorsanız ve sunucuları farklı bir host'a migrate edemiyorsanız ozaman fresh install yapmayın. Sorunu çözmeye calısın. Son olarak her türlü durumda mutlaka yedeklerinizi alın. Normal şartlarda ESXi host upgrade işlemlerinde sunucu maintenance mode'a alınır öyle bu işlem gerçekleştirilir. Sizin altyapınızı bilmediğim için net birşey söyleyemiyorum.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 13/02/2023 15:43

(@tkebeli)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam şunu tam anlayamadım. Upgrade hem daha kısa sürecek hem de daha az konfig gerektirmeyecek mi, yoksa yanlış mı biliyorum. Fresh Install dediğiniz sıfırdan bir kurulum değil mi, eğer öyleyse daha uzun sürmesi olağan görünüyor.

Local disklerde herhangi bir VM yok yalnızca esxi Os var. Daha sağlıklı olması bakımından mevcut Vm kaynaklarını biraz daha kısarak makineleri farklı hostlara aktarabiliriz gibi görünüyor.

Geri dönüşünüz için teşekkürler.

Gönderildi : 14/02/2023 13:30

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tkebeli Merhaba, ESXi üzerinde özel bir konfigurasyonunuzun olduğunu düşünmüyorum. Bundan dolayı sıfırdan kurulum ile upgrade arasında çok büyük bir zaman kaybı olmayacaktır. Zira bunu bende zaman zaman yapıyorum ve cok vakit kaybı yaşamıyorum.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 14/02/2023 17:25

(@tkebeli)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam bilgiler için. Bu driver ile ilgili Huawei ile yazıştık Lifecycle'ın dediğinin aksine upgrade sürecinde problem yaşanmayacağını ilettiler. Bir karar verip ilerleyeceğiz artık 🙂 Huawei'nin dediğini yapıp upgrade sürecini sıkıntısız atlatırsak eğer burdan deneyimi paylaşacağım.

Gönderildi : 15/02/2023 13:41

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tkebeli Ben açıkcası çok büyük bir sorun görmüyorum ortada, bir gece çalışması ile upgrade yapılır eğer sorun çıkar ise recovery yapılarak sorun giderilir, veya sıfırdan kurulum yapılır. Dediğim gibi basit bir operasyon çok zorlanmanızı gerektirecek bir operasyon değil 🙂

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 15/02/2023 19:01

(@tkebeli)
Active Member
Konu başlatıcı

Son durum bilgisi paylaşayım.

Lifecycle ile check compliance dediğimizde hata veren hifc vib'e rağmen upgrade seçeneği ile ilerlemek istediğimizde upgrade yapmadı. İlgili vib driver'ın kaldırılmasını zorunlu kıldı. VİB driver kaldırdıktan sonra upgrade sorunsuz oldu ancak Huawei IN300 vib driver olmadığı için local disk harici datastore'larımızı görmemeye başladık. Storage tarafında da offline'a düştü connection doğal olarak.

Ardından vmware'in sayfasından geçtiğimiz 7.0U3'e uygun IN300 driver'ları görüntülediğimizde support denilen her 2 driver'ı da indirip esxi'a import etmek istedik ancak esxi uyumsuz dedi. ( Aslında beklediğimiz durum buydu çünkü bu driver'lar 2018 release olmasına rağmen U3'de Support deniliyordu çok enteresan şekilde. Çünkü bu problem 7.0 ile yani 2020 Mart-Nisan ayında yaşanmaya başladı.) Ardından U2 Support kısmına baktığımızda aslında bu IN300'e ait 2021 release ve daha güncel bir driver gördük. Bunu import edip makineyi reboot ettiğimizde ise herhangi bir işleme gerek kalmadan eski datastore'larımızı tanıdı.

Burada garip olan ise vmware u3 için eski driverları support diyor ancak u3 makine bu driver'ları kabul etmiyor.u2 de support olduğunu ve u3'de support olmadığını gördüğümüz versiyon ve release tarihi 2021 olan driverları ise yükleyebildik ve hatta datastore'lar da sorunsuz durumda şu an.  Vcenter ve esxi'da şu an herhangi bir uyarı ya da hata vs. görünmüyor. Üzerine 3-4 makine attık bir kaç gün gözlemledikten sonra olağan iş yüklerini üzerine atıp diğer 2 cihazı da aynı şekilde upgrade edeceğiz.

Bir aksilik ya da değişiklik olması durumunda buradan tekrar bilgi geçeceğim.
Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/02/2023 15:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/04/2023 13:33

Paylaş: