Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] KVM konuklari vCPU problemi

12 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
587 Görüntüleme
(@vcelebi)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Prod ortamimizi XEN'den KVM'e gecirebilir miyiz diye bir test ortami gerceklestirdik. Daha cok big data ile calisiyoruz.

KVM'li hosta vCPU=1 veriyoruz, büyük bir dataset hesaplamasi yaptiriyoruz ve degerler ayni konfigurasyondaki XEn ile hemen hemen esdeger.

fakat KVM makineye birden fazla vCPU atadigimizda (2 yada 4) test yavasliyor. Xen'de ise böyle bir davranis yok. Hemen hemen ayni degerleri veriyor.

Bu garipligi tam olarak cözemedim. Neden KVM'de vCPU arttirilinca sonucun dönmesi %20 kadar yavasliyor.

Fikri olan var mi

Gönderildi : 15/02/2023 18:01

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

fiziksel kaynaklarınızda yetersizlik olabilir mi? Normalde böyle birşey olmaması lazım.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 15/02/2023 18:03

(@vcelebi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger 

fiziksel olarak ayni iki serverden herbirine ayni konfigurasyonda iki adet VM olusturdum. Biri MariaDB diger Application Server. iki makinede tek degisen sey VM ler KVM ve XEN. Kaynaklarda bir sikinti yok. KVM tek vCPU oldugunda XEN le basabas ama 2 yada 4 oldugunda %20 performans kaybi var. Ve bunun sebebini acikca merak ediyorum.

Gönderildi : 15/02/2023 18:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Ben olsam elimdeki fiziksel CPU'a göre KVM'nin davranışını comunutiylerinden araştırırdım benzer şeyler yaşayan olmuş mu gibi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2023 18:30

(@vcelebi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Ben olsam elimdeki fiziksel CPU'a göre KVM'nin davranışını comunutiylerinden araştırırdım benzer şeyler yaşayan olmuş mu gibi.

evet benzerini yasayan var, sormuslar ama cevap verilmemis. Bir internet sayfasinda da KVM ile tek bir vCPU öneriliyor. Nedeni yada detayi yok.

Gönderildi : 15/02/2023 18:59

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Hangi paneli kullanıyorsunuz KVM'de? Shares ayarları olması lazım eğer orada bir limitasyon var ise cpu arttırsanız bile performans alamazsınız.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 15/02/2023 19:05

(@vcelebi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @tayfundeger

Merhaba,

Hangi paneli kullanıyorsunuz KVM'de? Shares ayarları olması lazım eğer orada bir limitasyon var ise cpu arttırsanız bile performans alamazsınız.

tamamen headless kurulum ve yönetim. Her sey SSH + Virsh üzerinden

Gönderildi : 16/02/2023 11:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://dl.acm.org/doi/abs/10.1145/3453933.3454020
https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/7/html/virtualization_deployment_and_administration_guide/sect-overcommitting_with_kvm-overcommitting_virtualized_cpus
https://www.unixarena.com/2015/12/linux-kvm-how-to-add-remove-vcpu-to-guest-on-fly.html/

Hızlıca bir taradım cpu kodunun doğru görünmemesi gibi sorunlar olabiliyormuş ilk linkin kaynaklarını inceleyin belki bir çözüm bulabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2023 22:29

(@vcelebi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz 

öncelikle tesekkürler. Sistemi tekrar 1x vCPU aldigimda önceki sonuclardan %20 ile %30 arasinda kötü sonuclar almaya basladim. Yani ne zamanki x4 vCPU actim bir daha da benzer sonuclar alamadim.

Suan XEN'li esdeger VM cok daha hizli calisiyor. Ikisinin lscpu ile tanimli olan modelleri de farkli gözüküyor.

XEN:

Address sizes: 48 bits physical, 48 bits virtual
CPU(s): 4
On-line CPU(s) list: 0-3
Thread(s) per core: 1
Core(s) per socket: 1
Socket(s): 4
NUMA node(s): 1
Vendor ID: AuthenticAMD
CPU family: 23
Model: 113
Model name: AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor
Stepping: 0
CPU MHz: 3600.002
BogoMIPS: 7200.00
Hypervisor vendor: Xen

KVM:

Address sizes: 40 bits physical, 48 bits virtual
CPU(s): 4
On-line CPU(s) list: 0-3
Thread(s) per core: 1
Core(s) per socket: 1
Socket(s): 4
NUMA node(s): 1
Vendor ID: AuthenticAMD
CPU family: 23
Model: 49
Model name: AMD EPYC-Rome Processor
Stepping: 0
CPU MHz: 3599.998
BogoMIPS: 7199.99
Virtualization: AMD-V
Hypervisor vendor: KVM

Baya garip ama postunuz icin tesekkür ederim. Sorun bu gibi gözüküyor simdilik

Gönderildi : 17/02/2023 10:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Evet baştan tahminim bu yöndeydi linux tarafında cpu tanımlarıyla ilgili problem olabiliyormuş codename ve core sayısı yanlış görüldüğünde sorun çıkması normal. Bir de bu gerçek bir sunucu değilse doğru kelimeyi hatırlayamadım ama linux'un diğer donanımların sanallaştırmasında geride kaldıkları varmış oradan da sorun yaşayanlar var. Tayfun hocam kadar deneyimimiz yok tabi iyi bir donanımcıyız sadece.:)

Gönderildi : 17/02/2023 12:00

(@vcelebi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Neyse problemi cözdüm. Baska bir arkadasa yardimci olmak babinda cözümü buraya da yazayim. Eger vCPU sayisini degitirp makineyi create yaparsaniz makine xml ine cpu tanimi olarak bu geliyor otomatikman.

<cpu mode='host-model' check='partial'/>

bunun internette ve bir cok dökümanda iki farkli versionundan bahsedilmis hep. Biri bu yani host-model ve digeri de pass through. eger vcpu sayisini artiririrsaniz cpu ile ilgili tüm tanimi silmeniz gerekiyor. Sonrasinda KVM pek bir yerlerde bahsedilmeyen baska bir mod yaziyor vcpu ayarina.

o da

cpu mode='custom' match='exact' check='none'>
<model fallback='forbid'>qemu64</model>

simdi 4x vcpu yaptim ve ilk zamanlardaki degerine döndü.

Gönderildi : 17/02/2023 19:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2023 18:12

Paylaş: