Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESX 3.5 Lisanslaması.

10 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
402 Görüntüleme
(@guven.yildiz)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar esx lisanslaması nasıl yapılıyor. bi kaç yerde lisans server kurman gerekli felan diyor ama hatırladıgım kadarıyla VMware Infrastructure ile baglandıgım ekrandan ekleye biliyorduk..

konu ile ilgili teknik bilgi alabilirmiyim. nereden nasıl lisanslanıyor. lic dosyasını biyeremi kopyalamalıyım.. 

Teşekkurler.

Gönderildi : 19/01/2009 02:36

(@SamiBOZKURT)
Gönderiler: 38
Eminent Member

Slm lisanslamayi VMware Infrastructure ile baglandigin ekrandan yapiyorsun evet yukardaki menulerden takip edersen gorebilirsin. Lic dosyasini

gozat komutu ile yerlestiriyorsun. Gecenlerde Kurmustum deneme amacli hatirladigim bu ins yardimi olmustur..

Gönderildi : 19/01/2009 02:43

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Sami Bey'e ek Resimli olarak;

Gönderildi : 19/01/2009 12:32

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Lisans Server kurmanızı tavsiye ediyorum. Bu da küçük bir tooldur.

Eğer daha sonra Additional host license alırsanız bu ekrandan girmenizi öneririm.

Gönderildi : 22/01/2009 12:36

(@guven.yildiz)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

lisans server için biras bakındımda. pek bişey bulamadım. tool u nereden temin ederim, neyin uzerinde çalışmalı. biras bilgi verirmisiniz.

Gönderildi : 22/01/2009 13:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Virtual Center da olması yeterlidir.

Yine VMware Virtual Center paketinin içinde gelir

Gönderildi : 22/01/2009 13:23

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Merhaba,

ESX Server da lisanslama CPU adetine gore yapilir ve lisanslar 2CPU ve katlar seklinde satilir, ek bilgi olarak vermek istedim.

Lisansi nasil greceginiz konusunda ise 2 yol var. Birincisi eger ortamda Virtual Center Management Server yok ise Virtual Infrastructure ile ESX Server a baglandiktan sonra sag taraftaki Configuration menusune ve daha sonra da Licensed Features menusune gelip Edit linkine tiklayip host based lisansi gosterebilirsiniz. Ikinci yol ise eger ortamda VCMS var ise, zaten kurulum srasinda License Server da kurulur ve hostlarin VI Client ekranindaki lisanslamasi Server Based olup VCMS IP si ile License Server i gostermeniz yeterlidir. Server kac CPU ise, gerekli lisansi oradan alacaktir.

Gönderildi : 25/01/2009 21:09

(@BoraOVALI)
Gönderiler: 5
Active Member

Arkadaslar esx lisanslaması nasıl yapılıyor. bi kaç yerde lisans server kurman gerekli felan diyor ama hatırladıgım kadarıyla VMware Infrastructure ile baglandıgım ekrandan ekleye biliyorduk..

konu ile ilgili teknik bilgi alabilirmiyim. nereden nasıl lisanslanıyor. lic dosyasını biyeremi kopyalamalıyım.. 

Teşekkurler.

Merhaba,

Eğer tek bir ESX sunucusuyla çalışıyorsanız lic dosyasını root 'da /etc/vmware altına kopyalamanız yeterli. Lisans sunucusu vs işlerler uğraşmak gereksiz olacaktır.

Gönderildi : 26/01/2009 00:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Farklı bir  bilgiydi teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2009 20:08

(@ozanyildiz)
Gönderiler: 12
Active Member

Merhaba,

Konuyu gördüm bu yüzden yeni konu açmak istemedim.Peki Kafamın takıldığı nokta şu esxi ve esx server var .Esx server firewall bazında çok daha gelişmiş özelliklere sahip .Esxi serverda ise sadece iki services bulunmakta.Her ikisi de ücretsiz Ama ben mesela Esx serverı kurdum üzerine 4 adet 2003 server kurmak istiyorum.Burada lisanslama 4 adet windows 2003 server lisansı alarak mı çözeceğim.Yani her işletim sistemi için bir lisans mı ?Bunları sizin dediğiniz şekilde mi lisanslamasını yapacağım yoksa vmware sayfasına girip oradan mı yapmam lazım.Yoksa lisansları vmware üzerinden mi almam gerekiyor.?

Gönderildi : 03/04/2010 16:07

Paylaş: