Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper V Server

21 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
748 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar...

1 Hafta önce P ProLiant ML350 G5 e Hyper V Server kurdum. Şu anda sorunsuz çalışıyor. Yönetim konsolunuda local networkte çalışan Vista yüklü bir makineme kurdum. Sorunsuz bir şekilde ulaşıp yönetebiliyorum. Aynı yönetim konsolunu evdeki bilgisayarıma da kurdum. Fakat Hyper V Serverı yönetmek için ISA Server üzerinde ayarlamam gereken protokolleri bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz...

Gönderildi : 19/01/2009 13:54

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

ISA üzerinden VPN ile merkeze erişip yönetebilirsiniz.

Gönderildi : 19/01/2009 18:05

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Serhat Hocam'a ek olarak VPN için aşağıdaki Makaleyi inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/archive/2008/03/24/_3101_sa-server-vpn-kurulumu.aspx

Gönderildi : 20/01/2009 14:06

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Başka bir yolu var mı

Gönderildi : 21/01/2009 01:23

(@serhatakinci)
Famed Member

Açıkçası bahsettiğiniz şekilde kullanmadım ve tavsiye de etmiyorum.

Doğru olan VPN ile bağlanmak yada networkte çalışan başka bir sisteme RDP ile bağlanıp yönetmektir.

Ama illaki bu şekilde olsun derseniz, biraz kurcalamanız gerekir. Çünkü Hyper-V Manager birden fazla port ve protokol kullanır (DCOM, WMI, RPC, 135 gibi..) Yani test etmek gerekir.

Gönderildi : 21/01/2009 03:12

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

VPN ile şirkete bağlanmayı denedim. Gerekli ayarlamaları yaptım ancak kullanıcı adı ve şifre kontrol ediliyordan sonra hata veriyor. Hata numarası yok. Yerel ağdan VPN bağlantısını sorunsuzca yapıyorum...

Gönderildi : 21/01/2009 21:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki verdiği hata ne?

Gönderildi : 22/01/2009 00:17

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hata vermiyor. Bağlanamıyor. Ben Vista kullanıyorum az önce XP kullanan bi arkadaşıma Team Viewerla bağlandım. Ondan VPN bağlantısı denedim. Çalıştırır çalıştırmaz benim Team Viewer bağlantım koptu. ISA ya baktığım zaman sesion kısmında onun bağlandığını gördüm. Fakat o bağlanıp bağlanmadığını bilmiyor çünkü bilgisayar çok iyi bilmiyor. Bana tam olarak cevap veremiyor ancak XP makine olan bir makineyle deneyebilirim. Fakat ISA sesion kısmında gördüğüm kadarıyla bağlandı gözüküyor. Fakat DNS ve DHCP Isa dan aldığı için mi internet bağlantısı kopuyor. Hem üstelik benim Vistada bu ayarlar neden çalışmıyor...

Gönderildi : 22/01/2009 02:39

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sorunumu çözdüm. Sorun kullandığım kablosuz ağ kartından kaynaklanıyormuş. Ama hala Hyper V Managerla Hyper V Servera bağlanamadım. VPN bağlantısı yaptıktan sonra sadece active directory ve ISA sunucusuna ping atabiliyorum. Diğer sunuculara ping atamıyorum. Sorun nerden kaynaklanıyor olabilir...

Gönderildi : 23/01/2009 02:17

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;
ISA serverda VPN Clients to Internal şeklinde kural yazarak dener misiniz ?

Gönderildi : 23/01/2009 03:36

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yardımınız için teşşekürler ama kural mevcut...

Gönderildi : 23/01/2009 14:44

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki evdeki makine üzerinde Hyper-V Manager ile yönetim için aşağıdaki ayarları uyguladınız mı?

http://www.serhatakinci.com/?p=1084

Gönderildi : 24/01/2009 15:42

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

eyer ping atabilsem belki bağlacam sadece active directory ye ve isa sunucuya ping atabiliyorum

Gönderildi : 31/01/2009 02:09

(@serhatakinci)
Famed Member

Malesef sunucuya erişmek yeterli olmaz çünkü daha önce de söylediğim gibi DCOM ve RPC başta olmak üzere farklı noktalara takılacaksınız.

ISA üzerinde gerekli rule'ları tanımladıktan sonra çözüm için buraya bakabilirsiniz.

Gönderildi : 31/01/2009 03:05

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

ama VPN olayını halledersem çözebileceğimi söylemiştiniz

Gönderildi : 31/01/2009 14:39

(@serhatakinci)
Famed Member

Bülent bey bu konu ile ilgili bir çok makale yayınladık. İncelediniz mi?

Ayrıca sizin evinizdeki notebook ile uzak lokasyondaki Hyper-V Server aynı domaine member mı? yoksa workgroup mu?

Gönderildi : 31/01/2009 15:16

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Aynı Domain e üye değil. Ancak VPN bağlantısı yaptıktan sonra bunun iş yerimdeki bazı makinelere ping atabilmemle bazılarına atamamla ne alakası var onu anlamadım...

Gönderildi : 01/02/2009 00:51

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serhat Bey teşekürler. Görünen o ki istediğimi yapmak oldukça güç. Ben en iyisi uzak masaüstü ile sorunumu çözeyim [:)]

Gönderildi : 01/02/2009 16:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Bülent bey merhaba ;

isteğiniz çok güç değil sadece adımları yerine getirmek için gerekli bilgileri almamız lazım .

Örnek olarak bende soruyu sonuna kadar okudum ve ben sizin makinenizin domain de olduğunu düşündüm .Bunun gibi yani size ait bilgileri tam olarak alabilirsek daha net çözümler üretebiliriz.

1  - Port açmak ile bu işi yapmanız demek çok büyük bir güvenlik açığı demektir. bu nedenle işin bu kısmını geçiyoruz ki bu portların bazıları dinamiktir ani değişken portlar kullanırlar.

2 - rdp en mantıklı yöntemdir ancak siz kullanmak istemeyebilirsiniz.

3 - vpn yaptıktan sonra bazı makinelere ping atıp hyper-v makinesine ping atamıyorsanız tabiki öncelikle w2008 üzerinde yani hyper-v tarafında firewall u kontrol etmelisiniz , daha sonra isa logging bölümünden ping isteklerinin nerede sonlandığını , yani bu ping istekleri isa üzerinde nasıl yorumlanıyor . Bununda çözdükten sonra verilen makale yardımı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/02/2009 00:43

Sayfa 1 / 2
Paylaş: