Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

8 vCPU bir sanal makina için yeterli mi?

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
711 Görüntüleme
(@YukaBalaban)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanal sunucular kurmak için bir sunucu almak üzereyiz distiribütör ile görüşmemizde bize verdiği bir bilginin gerçekliğini sormak istiyorum, umarım yardımcı olabilirsiniz.

distiribütörde ki arkadaş 12 core 24 mantıksal işlemci eder VMware kullanarak sanallaştırırsanız 48 vCPU kullanabilirsiniz ve her makinaya 8 vCPU ayırısanız maksimum 6 sanal sunucu kurabilirsiniz dedi, hatta zorlarsanız 8-9 da kurabilirsiniz bu workload 'a göre değişir dedi, öncelikle bu bilgi ne kadar gerçekci?

ikinci olarak sadece Nebim v3 pos ekranı, yazıcı yönlendirmesi, barkod cihazı yönlendirmesi, bir kaç rapor kullancak bir sunucuya 8 vCPU ve 64 gb Ram yeter mi ? bu sunucuya 30 kullanıcı bağlanacak.

8 vCPU ne kadar yük kaldırabilir ? bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 03/06/2016 13:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

günümüzde cpu ve ram tarafında genel anlamda yeterlilik sağlansada, disk i/o tarafı sorun oluyor.

dist. öncesinde bu konuyu yazılım firması ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2016 14:09

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Nebim çok aşırı kaynak tüketen bir ürün değil, RAM ve DISK konusu vCPU adetinizden daha önemli SQL ile çalışıyor Nebim 'e ve sürekli sorgular gelecektir burada bence CPU yeterli olacaktır ( vCPU da detay sizin yapınız ve sahip olmak istediğiniz VM adeti önemlidir ) ama storage için SQL yapınız için SSD veya FLASH disk yapısını araştırmanızı ve ona göre projenizi şekillendirmenizi tavsiye ederim. Umarım tek sunucu değildir yani cluster yapınız ve yedekleme işleminide düşünüyorsunuzdur.

Ek olarak print server durumu olacak sanırım sizde burada herşey RDP üzerinden dönecek gibi algıladım doğru mu ? 

Eğer öyle ise kullandığınız yazıcı marka modeli ve RDP ve PRINT server tarafındaki driver uyumluğu öne plan çıkıyor tavsiyem. Windows Easy Print desteği ile net ve hızlı çıktı alabildiğiniz ürünleri tercih edin derim. Tecrübe ile sabit.

Kolay gelsin...

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2016 11:57

Paylaş: