Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HV-Cluster icin RAM ve CPU hesaplama

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,801 Görüntüleme
(@SezginAlak)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Internetten bir kac kaynaga baktim fakat isin icinden cikamadim. Bir hesaplama araci ya da onerilerinize ihtiyacim var.

Donanim ozellikleri soyle;

1. Node-1: HP DL380-G9, Xeon E52620v3 2.40 Ghz 6 Core - 64GB Ram
  2. Node-2: HP DL380-G9, Xeon E52620v3 2.40 Ghz 6 Core - 64GB Ram
  3. Cluster Manager: HP DL320-G8, Intel Pentium G630 2.70 Ghz, 4GB Ram
  4. Synology Diskstation DS1515+ 2*5 = 10TB (Raid5) NAS

Yukarida bahsettigim sistemime bir fo-cluster kurdum ve yapilandirdim, hersey success. Node1 ve Node2'de, toplamda 3 adet server, cluster storage'lardan sorunsuz hizmet veriyor ve sira, bu VM'leri cluster'a eklemek fakat hem elimdeki donanima gore hem de VM'lerin node'lar arasi gecislerinde bana sorun cikarmayacak sekide ve donanimimin bana verdigi max seviyede kaynaklarini tanimlamak istiyorum.

Ram ve CPU sayilarini hesaplama konusunda bana yardimci olur musunuz? Asagida suanda guncel olarak tanimlamalarimla calisiyorlar.

1. Exchange Server 2016 - 4 Virtual Processor - 32GB Ram (node1)
  2. Skype for Business 2015 - 4 Virtual Processor - 32 GB Ram (node2)
  3. DC - 1 Virtual Processor - 4 GB Ram (node2)

Tesekkur ederim,

Saygilarimla.

Sezgin.

Gönderildi : 04/06/2016 20:02

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Sanallaştırmada 2 dar boğaz vardır:

1) Storage : Disk i/o performans yetersizliği. Çözüm: Çok disk li Raid 10 pool

SQL, Exchange, Hyper-V gibi sistemlerin veri diski önerilen Raid10 veya Raid50 pool'unda olması. Çünkü bu sistemler yüksek i/o yaptığından sistem kaynakları (cpu ve ram) müsait olsa bile eğer storage de latency varsa sunucuda kilitlenme yaşanabilir

2) RAM: 

İşin Doğrusu:

2 node'lu ve her node üzerinde 64 Gb ram'i olan Hyper-V Cluster yapınızda sanal makineler için 57 Gb (işletim sistemine en az %10) ram bırakmalısınız.

2 node'lu Hyper-V CLuster'da Olası bir problemde tüm sanal sunucular tek bir host üzerinde çalışacağından sanal makinelerinizin toplam ram miktarı 57 Gb'ı geçmemeli. 

Gerçek Hayatta:

malesef ki kıt kaynaklarla çalışan bizler için uygulanabilir çözüm Eğer işletim sistemi 2012 ve üstü ise sanal makinelerde dinamik memory'yi aktif ederseniz sanal makineler 2 node'a dağılmış iken tüm hostun kaynaklarını ihtiyac olduğu kadar kullanır. Eğer host'lardan biri göcerse sanal makine diğer host üzerinde ne kadar ram bulursa o kadar ile çalışır.

Önerim:

Dynamic Memory i aktif edin ve Exchange için Min 24 GB, Skype için min 20 Gb secin. Memory Buffer'da %20 olsun. 

Gönderildi : 05/06/2016 03:59

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ahmet bey,

O halde sunlari yapiyorum;

Disk yapisini Raid5'ten Raid 50 a cekiyorum (lakin Raid 5 ve Raid 6 secenekleri mevcut sadece acik olarak Synoligy DS1515+ cihazinda).

Ve Ram miktarlarini sizin verdiginiz olcege gore yapacagim.

Raid 5 olmasi bana ne gibi dezavantaj yasatir? Raid 6 yapmami onerir misiniz?

Gönderildi : 05/06/2016 20:10

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Ahmet bey zaten detayları anlatmış, ben küçük bir dipnot geçeyim.

cluster yapılarda, storage io kapasitesi, direk performansınıza etki eder.

kullanıdığınız synology modeli, basit veri depolama veya backup süreçleri için uygun.

atom cpu ve 2 gb ram'e sahip, kullandığınız 2 tb disklerde, 7.2K sata diskler olduğuğunu varsayarak, ciddi performans sorunları yaşayabilirsiniz.

belirttiğiniz server sevisleri, kullanıcı sayısına göre yüksek io isteyecektir.

raid5 performans açısından iyidir, ancak raid6 kullanarak düşük oranda performans kaybı yaşasanızda, güvenliğini sağlar.

synology tarafında ilerleyecekseniz, rs3614xs+ veya en azından rs3614xs modellerini inceleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/06/2016 03:30

(@SezginAlak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan bey,

size de katiliyorum. Yani soyle bir durum ki yapiyi raid 5 e kurdum ve suanda bu ulkeden ayriliyorum. Yeterli zaman da kalmadi bu sistemi customize etmek icin.

Bu arada DS1515+ henuz yeni alindi ki artik saniyorum en iyisi olmamis ama yine de sistemi oldukca iyi bir sure goturebilir dusuncesindeyim.

Yardimlariniz ve onerileriniz icin tesekkur ederim tekrardan.

Gönderildi : 08/06/2016 04:56

Paylaş: