Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esx 6.0 ile template oluşturmak ve açmak

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
612 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba

esx 6.0 ortamında windows 2012 template oluşturmak ve  oluşturulan işletim sistemini nasıl kurulur

Gönderildi : 18/01/2016 23:33

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Ortamda vCenter sunucusu yok ise, başlıktaki gibi sadece ESXi host sunucunuz var ise kurup yapılandırmış olduğunuz sanal sunucunuzu Template'e çeviremezsiniz.

Temlate oluşturma?

Bir adet sanal sunucu oluşturulur, 4GB ramli, 60GB diskli. Üzerine ihtiyacınız olan işletim sistemi yüklenir, yükleme sonrası vmware tools yazılımı yüklenir, sanal sunucu internete bağlanır windows update güncellemeleri yapılır. Tüm sunucular üzerinde olmasını istediğiniz özel uygulamanız var ise sunucu üzerine yüklenir. Sunucu Sysprep shut down et komutu ile uygulanır. Ortamda vCenter var ise sysprep sonrası kapanmış olan sunucu Convert'to template komutu ile template'e çevrilir.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2016 23:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

windows 2012 template olşturacağım. ortamda vcenter var. acaba  . Sunucu Sysprep shut down et komutu ile uygulanır. demişsiniz windows 2012

olsa dahi bunu yapacakmıyız.,

2) template yapıldıktan sonra bunu nasıl işletim sistmeine çevireceğim.

Gönderildi : 19/01/2016 11:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

merhaba

windows 2012 template olşturacağım. ortamda vcenter var. acaba  . Sunucu Sysprep shut down et komutu ile uygulanır. demişsiniz windows 2012

template açıldıktan sonra mini bir kurulum ekranı gelecek bitiminde normal işletim sistemi olarak ip adresi computername vb yapılandırıp kulanmaya devam edebilirsiniz

Gönderildi : 19/01/2016 12:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkürler

Gönderildi : 19/01/2016 13:31

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

merhaba

Ahmet bey,

Sysprep'i windows işletim sistemlerinde yapmak zorundasınız. Eğer bunu yapmazsanız ilgili template'ten atıyorum 5 adet farklı sanal sunucu oluşuturup kullanıma alırsanız daha sonrada ortamınızda Active Directory varsa ve oraya dahil edip kullanmanız gerektiğinde SID çakışması karşınıza çıkacaktır ortalık karışacaktır. Bu sebeple windows işletim sistemini clonelayıp kullanmadan önce Sysprep ile SID ID sıfırlaması yapıyoruz.

Bunu clone yapmadan önce yapmak zorunda değilsiniz, clone yapmak için şart değildir bu işlem, ama bunu yapmadan çoğalttığınız yeni sanal sunucuyu AD ortamına dahil edecekseniz önce sysprep yapıp SID değiştirip ondan sonra ortama dahil etmeniz gerekir. Yoksa dediğim gibi ortalık karışır. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2016 19:03

Paylaş: