Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2000 Sunucu Sanallaştırma

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
710 Görüntüleme
(@bilgehangunduz)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam,

4-5 adet fiziksel Windows 2000 Standart  sunucuyu Windows 2008R2 Hyper-v üzerine taşıyacağım.

Sunucularda DC, Exchange, Cluster ve Terminal server rolleri bulunuyor bu tür bir taşıma yapan arkadaşlar hangi sanallaştırma aracını önerirler.

Şu anda genelde piyasadaki sanallaştırma araçaları minumum Windows 2003 istiyor

Yöntem 1 : Disk imaj + VHD convert bir çözüm gibi ama daha pratik bir tool bilen var mı ?

Yöntem 2 : Sunuculara başka disk bulma imkanım yok üzerine yeni disk ilave edip VSS destekli bir windows yükeleyip mevcut w2k yüklü diskleri Disk2VHD ile sanallaştıranlar olmuş.

Gönderildi : 17/01/2016 22:43

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Windows 2000 sunucunuzu VMware üzerinde sorunsuz olarak çalıştırabilirsiniz. Fakat bu sunucu üzerinde AD var ise convert sonrası AD düzgün çalışmayabilir, servisleri stop ettikten sonra yapmak ve çevrim sonrası sağlıklı çalışıp çalışmadığını iyi bir şekilde test edip canlı kullanıma bağlamakta fayda vardır. Eski sunucu bir kenarda bozulmadan beklese iyi olur.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/01/2016 00:25

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bu projede Hyper-v kullanacağız db lerden dolayı offline olarak disklerin image alıp sonra sonra vhd döndürmek şu anda en mantıklı yol gibi görünüyor.

Gönderildi : 19/01/2016 22:31

(@recepyuksel)
Üye

Bilgehan bey,

Microsoft HyperV ortamında Windows 2000'e destek verilmiyor. Sanal ortamdaki sunucu üzerinde Network kartını bile çalıştıramayabilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/01/2016 00:18

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şu anda Windows 2008 R2 Hyper-v üzerinde Windows 2000 kullanıyorum, Windows2012 üzerinde windows 2000 çalışmıyor.Bilginize;

Gönderildi : 20/01/2016 17:09

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Hp ml 350 g5 sunucu uzerinde 2003 r2 64 bit var bende de disktovhd ile sanal diske convert ettim 2008 r2 hyper v hostta disk olarak ekledim boot edilmedi error loading diyip kaliyordu. Sonra arastirdim mbr kismi bozuluyormus testdisk diye bir programcikla p kismi gectim bu seferde login kismindan sinra masaustu gelmiyordu. Cpu %100 kullanan hp exeleeininden biri bunu yaptigini buldum kill ettim masaustu geldi. Sonra servislerden hp servisleri disable ettim . sistemi kapadim actim bu seferde login isleminin pesine profile bozuk oldugundaki gibi bir ekran cikiyor ve sistem restart ediyor. Siz bu gecisi nasil yaptiniz

Gönderildi : 20/01/2016 23:12

(@tarkankurd)
Gönderiler: 66
Estimable Member

Merhaba

ben acronis ile image aldım. 

yeni bir sanal oluşturup imagı geri yükledim.

güvenli kipte açıp hp ile alakalı program vs kaldırdım.

restart yaptım.

hyperv tools u yükleyip sistemi çalışır duruma getirdim.

bu yöntemle hatırladığım kadarıyla 4 sunucuyu sanala taşıdım. ama bendekiler 2003 r2 ve üstüydü.

Gönderildi : 21/01/2016 00:32

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Disk2VHD ile sorunsuz Windows 2003 / 2003 R2 ve 2003 R2 64 Bit Hyper-v 2008 ve 2012 üzerine taşıdım.

Unutulmaması Gerekenler :

1.- İmage NAS veya SAN üzerine direk almadım kendi üzerlerine taktığım boş bir diske VHD leri oluşturdum.Ağ sorunlarından dolayı alınan VHD sorunlu olabiliyor.

2.- SQL veya çalışan her hangi bir database varsa Disk2VHD işlemine başlamadan önce Stop ettim.

3.- IBM ve HP servisleri ilk açılışta hata verdi tek tek olay görüntülüycüden hata veren servis isimlerini not ettim ve servislerden kapadım.

4.- Ethernet değiştiği ve diğer ethernet kartında eski IP kullanıldığından eski ethernet kartını komple silmek yolu ile sorun aşıla biliniyor.

Başka bir efor harcamam gerekmedi.

Gönderildi : 21/01/2016 23:17

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Disk to vhd versiyonunuz nedir acaba 

Sql servisi var datalar baska diskte sql li ve hp nin servisini disable edip bir daha vhd yapayim bakalim ne olacak

Gönderildi : 21/01/2016 23:47

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Disk2vhd v2.01 ile yaptım windows 2003 taşıma işlemlerin tümünü ...

Gönderildi : 23/01/2016 01:57

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Vmwaretools'un çok eski bir versionu windows 2000 convert ediyor. Şu an indirilebilir durumda mı emin değilim. Eğer halen ihtiyacınız varsa bana mail atın setup dosyasını size gönderirim..

Gönderildi : 28/01/2016 10:49

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam Acronis 11 boot cd ile Windows 2000 yüklü sistemleri, gerekli olan sistemlerde Raid Kartı Driver göstererek raid kartı tanıyanlarda sorunsuz olarak TIB formatında çevirip daha sonra TIB to VHD ücretsiz bulamadığımdan öncelikli olarak Vmdk ya daha sonra Winimage 30 günlük deneme sürümü ilede VHD döndürdüm ama Sistem yaklaşık 12 dk da zor açılıyor (Logon Ekranı Geliyor.) fizikselde böyle bir sorun yok Logon ekranından sonra süre aynı ama şu anda basit testler yapıyorum gerçeğe aldım mı bir sorun çıkarmı kestiremiyorum.

Not: TIB direk yeni kurduğum bir sanal makineye restore etmek istediğimde türlü türlü hatalar alıyorum  o yüzden converterları kullandım ...

(Bu sorunu aştım TIB direk sanal bir makineye döndüğümdede yine logon ekranın gelmesi 10 dk civarı sürüyor)

Bu arada özgür bey elinizdeki vmware converter yollayın ama AD ve Exchange açık iken ne kadar sağlıklı alır denemem lazım ...

Gönderildi : 04/02/2016 21:15

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

7 dk civarı hepsi bu aşamada takılıyor  fizikselde baktım bu aşamayı 10 sn gibi bir sürede geçiyor

Gönderildi : 04/02/2016 23:09

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Safe mode ile açarak eski driverleri sildiniz mi?

Gönderildi : 05/02/2016 14:19

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eski Driver, Donanım sağlayıcıya ait programlar hepsi kaldırılıyor ve Hyper-v integration services kurulu durumda.

Gönderildi : 05/02/2016 14:59

(@recepyuksel)
Üye

Bilgehan bey merhaba,

Boşuna uğraşmayın desteklemiyorum diyor kurum, gelin siz bu müşterinizi VMware almaya ikna edin. 🙂

Bugün çalıştırdınız diyelim HyperV ortamında yarın sorunsuz çalışacağı konusunda garantiniz varmı? Yok. Destek varmı? Yok.

Bakın burada yeni taptaze makalesi var yıl olmuş 2016 adam NT 4.0 kullanıyor. VMware'de getir ben bunu sanal ortamda en son versiyonum üzerinde çalıştırabilirim diyor.

http://www.vladan.fr/convert-nt4-physical-to-vm-on-esxi-6-0/

Neyse ben sadece Vladan'ın yeni makalesini paylaşmak istemiştim. Size kolay gelsin.

Saygılarımla.

Gönderildi : 06/02/2016 03:38

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Eski Driver, Donanım sağlayıcıya ait programlar hepsi kaldırılıyor ve Hyper-v integration services kurulu durumda.

Ben vmware için bahsetmiştim. HyperV üzerinde her hangi bir test yapmadım o nedenle net bir şey söyleyemiyorum.

Gönderildi : 08/02/2016 10:50

(@bilgehangunduz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Acronis haricinde CloneZilla ve REDO ile de disk image alıp sanala döndüm ama hepsinde aynı sıkıntı var yani sanal makinalara yaklaşık 12dk da açılıyor onun haricinde sistem sorunsuz çalışıyor görünüyor ama hep aynı yerde takılması canımı sıkıyor biraz araştırdım fizikseldeki sürücüler ile alakalı oluna bildiği söylenmiş ama Başlat–> Çalıştır –> CMD ve set devmgr_show_nonpresent_devices=1 komudunu giriyoruz devmgmt.msc komudunu yazıyoruz ayğıt yöneticisi açılıyor ama hala eski sürücüler görünmüyor oluyor bunun için View –>Show Hidden Devices seçiyoruz herşey görünür olduktan sonra pasif durumda olan ne varsa siliyorum nafile 🙁

Windows 2000 Standart ve Advanced sürümlerinde bu sorun var Windows 2003 ler sorunsuz sanala dönebiliyor.

Aşağıdaki ekranda göründüğü üzare tam Microsoft Corporatin "C" sinin üzerinde bekliyorda bekliyor 🙂

Forumda sorunsuz olarak Windows 2000 sunucusunu Windows 2008 R2 Hyper-V üzerine taşıyan var mı ?

Gönderildi : 09/02/2016 15:06

Paylaş: