Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXi Cpu Karmaşası

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
1,458 Görüntüleme
(@EmirYorulmaz)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

MErhaba,

Esx üzerine sql server 2008 standard kurmak istiyorum. Fakat şu konuyu anlamadım.

Sql server 2008 std maksimum 4 cpu destekliyor. 

Sanal makina oluştururken cpu için 2 yer var. Birisi virtual socket, diğeri core socket

Buradaki toplam değer en fazla 4 mü olur yoksa virtual socket kısmı mı en fazla 4 olur, core istediğim kadar olur mu?

YArdımcı olmanız dileğimle.

Gönderildi : 19/01/2016 11:47

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1936
VMware Guru

Merhaba,

Fiziksel sunucunuzda toplam kaç core var. Diyelimki 16 core'lu bir sunucununz var. Bu durumda virtual socket ve core socket bölümünde maximum 16 görebilirsiniz. Aşağıdaki yazıyı incelemenizi öneririm.

CPU başına core sayısının ayarlanması

Microsoft Exchange Server – Virtual Cores and Virtual Sockets

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 19/01/2016 17:47

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam şu şekilde;

Proccesor socket: 1

Core per socket: 6

Logical proccesor : 12

Yazınızı daha önce okumuştum ama sql için 4x2 yaptığımda = 8 oluyor. yani bu durumda sql 8 yerine 4 mü kullanacak en fazla yoksa zaten sunucu 1 cpu lu olduğu için maksimum yapabilir miyim.

Gönderildi : 19/01/2016 20:18

(@tayfundeger)
VMware Guru

Hocam şu şekilde;

Proccesor socket: 1

Core per socket: 6

Logical proccesor : 12

Yazınızı daha önce okumuştum ama sql için 4x2 yaptığımda = 8 oluyor. yani bu durumda sql 8 yerine 4 mü kullanacak en fazla yoksa zaten sunucu 1 cpu lu olduğu için maksimum yapabilir miyim.

Merhaba,

SQL Standart kullanıyorsunuz varsayalım. maximum 4 vCPU desteği bulunmaktadır. Siz bu durumda 6x1 yaptığınızda sadece 4 CPU aktif olarak kullanılacaktır. Geriye kalanlar kullanılmayacaktır. Ancak 4x2 yaparsanız bu durumda 8CPU 'nuz olacak ve SQL Server hem 4CPU'nuzu kullanabilecek hemde core kısıtı olmadığı için 2 core'uda kullanabilecektir.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 20/01/2016 17:29

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam teşekkür ederim, çok açıklayıcı oldu. Sql Standart kullanıyorum. Performans testlerini kendimce yaparken en iyi performansı 4x2 de görmüştüm ve bu şekilde yapmıştım. Siz de bu şekilde bilgi verince emin oldum. Gönül rahatlığı ile sql testlerine başlayabilirim.

Gönderildi : 20/01/2016 17:50

(@tayfundeger)
VMware Guru

Hocam teşekkür ederim, çok açıklayıcı oldu. Sql Standart kullanıyorum. Performans testlerini kendimce yaparken en iyi performansı 4x2 de görmüştüm ve bu şekilde yapmıştım. Siz de bu şekilde bilgi verince emin oldum. Gönül rahatlığı ile sql testlerine başlayabilirim.

Merhaba,

Rica ederim, bir sorun olursa yazarsınız ben veya başka bir arkadaşım yardımcı olur.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 20/01/2016 17:59

Paylaş: