Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hper-v Sanal Makinada Disk Artımı hakk

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
376 Görüntüleme
(@ibrahim_demir)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hper-v Sanallaştırma mimarisini kullanıyoruz. 

Bir sunucunun  Tek  Disk  olarak ayarlanmış. Fakat  sunucuyu açtığımızda Disk yapısını C ve D olarak ikiye bölünmüş durumdadır. 

Ben C: diskinin artırmak istiyorum . Makinanın diskini artırmak istediğimde doğal olaraktan sondaki diski D: diskine ekliyor. Ben C: diskini artırmam için bir yol var mıdır?

Konu hakkında yardımcı olur musunuz? 

Gönderildi : 28/05/2015 15:32

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Dell Extpart ürünü var küçük bir uygulama bunun ile işlemi yapabilirsiniz. Windows Server 2008 ve sonrasında DiskManagement üzeriden yapılabiliyor. İşlem öncesinde yedeklerinizi almanızı öneririm.

Gönderildi : 28/05/2015 16:42

(@ibrahim_demir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim.

Disk management üzerinden aradım bulamadığım Gözden kaçırdığım bir nokta  mı var .Neresinden yapıldığına dair bilgi verebilir misiniz?

Gönderildi : 28/05/2015 16:52

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Extend işlemi için unalocation bir alan olması gerekiyor. Sonra c üzerinde sağ tuş sekmesinde Extend seçeneği çıkması gerek bu seçenek çıkmıyorsa dell expart ile deneyin çok basit bir kullanımı var.

Gönderildi : 28/05/2015 16:59

(@ibrahim_demir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar 

Bahsetmiş olduğunuz Tool indirip denedim C: diski olduğu için hata veriyor. Server 2008 r2 kullanıyorum.Bu konuda başka bildiğiniz bir yöntem var mı?

Gönderildi : 29/05/2015 02:13

(@eraysoysal-2)
Gönderiler: 221
Reputable Member

partition magic i önerebilirim..

Gönderildi : 17/06/2015 19:02

(@MuratGoynuk)
Gönderiler: 29
Eminent Member

merhaba,

sanal makinan üzerinde settings dedikten sonra disk kısmına gel. Orada vhd diskini göreceksin,  edit 'e tıkla. karşına gelen ekran kurulum ekranına benziyor. İki kere next dedikten sonra 3 seçeneğin olduğu bir pencere karşına çıkacak. o ekranda "expand" kısmını seç, next'e tıkla. Sonraki ekranda senden boyutu ne kadar yapmak istediğini soracak. İstediğin boyutu vereceksin. Finish dedikten sonra makinayı restart etmen lazım. Hatta bu işlemleri yaparken makina kapalı olsun 🙂

Makina açıldıktan sonra disk management kısmında c diskinin üzerine sağ tıkla ve extend seçeneğini seç. Bu şekilde c: diskini arttırmış olursun.

iyi günler.

Gönderildi : 29/06/2015 20:04

Paylaş: