Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 Server Lisans Upgrade

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
332 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemimde bulunan microsoft 2003  server makinamı yenilemek istiyorum.1 adet yeni server alıp üzerine Vmware Vsphere lisans alıp microsoft 2012 Srv Std kurmak istiyorum.Alıcağım server üzerine 6-8 arası sanal makina kurmam gerekecek ilerde.O yüzden ileriye dönük bir yatırım yapmak istiyorum.Toplamda 2-4 Tb lık alan fazlasıyla işimi görür.Üzerinde ERP,Mailserver,Faxserver,loglama yazılımı,Network izleme yazılımları kullanacağım.Ayrıca dc ortamı için 1 adette dc kurulumu yapacağım.Birkaç soru sormak istiyorum.

2003 ten 2012 ye lisans yükseltebilirmiyim.Yoksa lisansı ayrı olarak mı almam gerekiyor.

Sanal makinemde kaç adet sanal kurabilirim.(2012 Lisansımla)

Sanallaştırma için tavsiyeleriniz nelerdir.Hyper-V de sanallaştırma nasıl oluyor.Lisans gerekiyor mu?

Ayrıca bu sanal makinayı Nas cihaz alıp üzerine backup almak istiyorum.Bunun içinde backup önerilerinizi bekliyorum. 

Bütçe olarak en fazla 8000 $ a çıkabiliyorum.Önerebileceğiz server modelleri nelerdir?

Teşekkürler.

Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 27/05/2015 20:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Ayrı bir lisans almalısınız.
Server 2012 R2 Standart alırsanız 2 sanal makinayı lisans almadan kurabilirsiniz.
Server 2012 r2 Datacenter alırsanız fiziksel makinanızın desteklediği ölçüde sınırsız sanal makina kurabilirsiniz.

Hyper-v için lisans almanıza gerek yok. Eskiden Vmware üstünlüğü vardı ancak artık Hyper-v büyük güç oldu.

Synology nas cihazlarını incelemenizi öneririm.

Server için Hp kullanmanızı öneririm. Hp Proliant Gen8.

Ancak makinalarınız kritik ise cluster kurmanızda yarar var fakat bu cluster senaryosu adam gibi olacak ise en az 25.000$ harcamanız lazım. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2015 22:34

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam teşekkür ederim cevabınız için.

Aslında 2 adet server bir adet storage şeklinde sistem kurucaktım ama maliyetler çok yüksek geldiği için firmaya kısmaya başladım.Server 2003 zaten pasif hale gelicek bari onu değiştirelime döndü iş:)

Standard için 800-840$ fiyat almıştım ama datacenter için fiyat almadım.Onun fiyatları aşağı yukarı ne kadardır.?

Hyper-v daha iyi diyorsunuz anladığım kadarıyla.Hyper-v için kurulu bir windows gerekiyor sanırım.Windows 2012 Std alsam üzxrine hyper-v de kaç sanal kurabilirim.

Vmware da windowsa gerek olmadan sistem kurup üzerine sanal makine ekleyebiliyorsunuz diye biliyorum.

Server da Hp Gen8 modeli ile ilgili teklif almıştım zaten.Tek işlemci 32-64 Gb arası Ram düşünmüştüm.Elimde 10k 300 Gb Sas disk var 4 adet buna ilavemi disk alayım yoksa 1 tb lık 3 adet Diskmi alayım kararsız kaldım.1 TB alırsam bendeki 300 gb lerı kullanamıcam.Onlarıda Nas cihazında değerlendiriim diye düşündüm.Nasıl olur sizce?

Yedekleme sistemini de veeam yada acronis v.b yazılımları ile sistemin  ve üzerindeki sanalların imajını alıp hem servera hemde nas cihazına backup almayı duşunuyorum hocam.Sorun anında sanallara imaj üzerinden dönüp sistemi ayağa kaldırmak istiyoroum.

Çok soru sordum hocam şimdiden kusura bakmayın:)

Kolay gelsin 

Gönderildi : 28/05/2015 11:03

(@www-rizasahan-com)
_

Fiyat konusunda bir firmadan teklif almalısınız şu an ne durumda bilemiyorum.

Standart üzerinde 2 tane kurabilirsiniz.

Vmware olabilir ancak bunun içine kurulacak olan sistemlere lisans almalısınız.

Server üzerindeki data boyutuna göre ayarlamayı disk planlamasını sizin yapmanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/05/2015 11:21

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam şu anda maximum 3 TB lık data ihtiyacımı karşılıyor.SAglıklı bir şekilde nasıl kurabilirim.

Hocam birde storage olmadan 2 server sağlıklı bir şekilde nasıl replike çalıştırırım.Servervarın modelleri farklı ama markası hp. 

Gönderildi : 29/05/2015 11:37

(@www-rizasahan-com)
_

Nas alabilirsiniz. Ortamınızda yüklü sanal makina trafiği olmayacak ise Synology nas ile sanallaştırma ve cluster mimarisine geçiş yapabilirsiniz.

Gönderildi : 29/05/2015 16:03

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Nas cihazı yeterli ihtiyacı karşılarmı hocam.3 ile 6 adet arası sanal makina kullanmayı  duüşünüyorum.Bunun için hangi modeli önerirsiniz.Nas cihazı ile cluster mimarisi anladığım kadarı ile sistem nas cihazında kurulu olucak serverlar nas cihazı üzerinden sanalları açıcak.1. server kapandığında  sistem 2. serverdan devam edecek.bu yapıda yedekleme için 2. bir nas cihazı alıp onada aynı zamanda backup aldırcaz galiba.Nas cihazı bu trafiği kaldırırmı hocam.

Serverların modelleri ve özellikleride farklı olduğu için cluster yapıda sorun çıkartırmı hocam.

Teşekkürler.

Bu arada hocam hızlı geri dönüşleriniz içinde çok teşekkür ederim:) 

Gönderildi : 29/05/2015 17:05

(@www-rizasahan-com)
_

Fiber storage yapılarına gücü yetmeyen yapılar genelde ISCSI üzerinden cluster kuruyorlar. Synology iyi bir nas diyebilirim. Sizin burada sanal makinalarınız duruyor server üzerindeki sanallaştırma programı nas üzerinden vhd okuyarak sanal makinaları çalıştırıyor.

Gönderildi : 29/05/2015 22:49

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam ,

Server ile ilgili tam model verebilirmiyisiniz.İleriye dönük ,sanallaştırmayı destekleyen,yedek parça sıkıntısı olmayan,Upgrade te sorun yaşamıyacağım bir makine istiyorum.Sanalda max 6 -8 windows kurmayı planlıyorum.Toplam data 4 TB yi geçmez.Elimde 10k 300 sas diskim var.Onuda değerlendirebilirmiyim alacağım serverda.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 02/06/2015 14:32

(@www-rizasahan-com)
_

Hp Proliant DL380 G8 serisini düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 02/06/2015 18:56

Paylaş: