Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

online ups esxi 5.5 kapatma

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,274 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

ups aktif olduğunda esxi'ın kendi kendine shutdown etmesini istiyorum. Böyle bişey mümkünmüdür?

Gönderildi : 03/01/2015 18:40

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba Eren, uzun zaman oldu...
malesef, esxi  bunu yapmaz... VMware özelinde bunu yaptıramazsın ama aklıma şöyle bir fikir geldi...
mesela ups in akıllı ise yani aktif olduğunda sana mail atıyorsa bunu farklı tool lar ile yaptırabilirsin...
orchestrator gibi...
Ancak gerek var mı dersen sanmıyorum...
Böyle birşeyi neden istediğini anlatırsan daha farklı bir çözümle sanırım yardımcı olabiliriz...

Gönderildi : 03/01/2015 20:11

(@cihandikmen)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Bu yapılacak durum UPS'in akıllı olmasına mı bağlı yoksa yazılımsal olarak müdahale edilebiliyormu ? Eğer ki böyle bir şey mümkünse Yazılımsal olarak UPS'in aktif olup olmadığını anlayıp, aktifse şunu yap gibi bir komut veya script kullanma gibi bir sey söz konusu olurmuydu acaba?

Gönderildi : 07/01/2015 13:18

(@burakvardar)
Honorable Member

aslında biraz akıllı olmasına bağlı, akıldan kasıt aslında yönetilebilir olması... En azından mail atabilmesi lazım ( exchange relay gibi )
dolayısıyla otomatize edilebilecek toolar yardımı ile bu istek gerçekleştirilebilir...

Dediğim gibi gerçekleştirelebilir ancak gereksiz olur...
Gerçekten bu konu üzerine düşündüm ve ups aktif olduğunda esxi ların neden kapanması gerektiği konusunda bir sonuç alamadım...
Aksine ups tükenene kadar çalışmalı ki bu esnada şebeke elektriği geri getirilebilsin...

Gönderildi : 07/01/2015 23:07

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bulunduğumuz bölgede sık sık elektrik kesiliyor ve uzun süre gelmiyor, elektrik kesintisi nedeniyle sunucuda hasar arıza gibi bi durum oluşmasından korkuyorum açıkçası ayrıca sorunda oluyor elektrik kesildiğinden sunucunun dengesi kayıyor kendine getirene kadar akla karayı seçiyorum. O yüzden kontrollü olarak kapatıp açmak istiyorum. Ups akıllı sanırım yazılımsal olarak halledebilirim fakat esxi komutları hakkında pek bilgim yok. Sadece düzgün bişekilde sunucumun kapanması için gereken kodu bana bildirmeniz yeterli gerisini ben halledebilirim. Ayrıca esxi shutdown etmeden önce vm'leri mi kapatmam gerekir yada bakım moduna almammı gerekir bunun düzgün kapanış şekli nasıldır bu konu hakkındada bana bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca selam burak kardeş, evet uzun zaman oldu görüşmeyeli özlemişsindir saçma sapan sorularımı diye düşündüm geldim 🙂 

Gönderildi : 09/01/2015 01:34

(@cihandikmen)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Eren bey. Aslına bakarsanız UPS'in görevi Esxi olan makinelerin elektrik kesintisi durumunda devamlılığını sağlamaktır bildiğiniz üzere. Sizin bulunduğunuz ortamda Esxi'ların sürekliliği önemli değil mi? Neden böyle diyorum, çünki eski çalıştığım yerde UPS arızası giderilirken bir kesinti oldu, serverlar kapandı da bizim tarafımızda hafif bir sızlanma başlamıştı 🙂  Tabi çok fazla sürmedi. Yani bu server'ların sürekliliği önemlidir bildiğiniz gibi. Eğer normal olarak makinalarınızı kapatmak isteseniz elektrik kesintisi olduğu zaman UPS'in aktif olduğu ve gücünün tükenmesine kadar bu makinaları kendiniz kapatabilirsiniz. Bu kapatma esnasında da isterseniz VM'leri normal kapatın, isterseniz de "Suspend" edip daha sonraki açılma durumlarında işleminize kaldığınız yerden devam edebilrsiniz. Her iki durumda da VM'lerin kaynakları boşa çıkacağından dolayı bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu komut ile kapatma işini de iyi bir araştırmak lazım.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/01/2015 05:07

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Google hoca da "esxi remote shutdown script" diye arattığımda şöyle 2 sayfa buldum.

https://communities.vmware.com/thread/480697

http://www.designervisuals.com/Shutdown_ESXi_and_VMs_During_a_Power_Failure.html

Mantık ESX sunucuya ssh ile bağlanıp kapatma komutu göndeme şeklinde. Test imkanım olmadığından kesin bir bilgi veremiyorum.

Gönderildi : 09/01/2015 11:35

(@burakvardar)
Honorable Member

bulunduğumuz bölgede sık sık elektrik kesiliyor ve uzun süre gelmiyor, elektrik kesintisi nedeniyle sunucuda hasar arıza gibi bi durum oluşmasından korkuyorum açıkçası ayrıca sorunda oluyor elektrik kesildiğinden sunucunun dengesi kayıyor kendine getirene kadar akla karayı seçiyorum. O yüzden kontrollü olarak kapatıp açmak istiyorum. Ups akıllı sanırım yazılımsal olarak halledebilirim fakat esxi komutları hakkında pek bilgim yok. Sadece düzgün bişekilde sunucumun kapanması için gereken kodu bana bildirmeniz yeterli gerisini ben halledebilirim. Ayrıca esxi shutdown etmeden önce vm'leri mi kapatmam gerekir yada bakım moduna almammı gerekir bunun düzgün kapanış şekli nasıldır bu konu hakkındada bana bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca selam burak kardeş, evet uzun zaman oldu görüşmeyeli özlemişsindir saçma sapan sorularımı diye düşündüm geldim 🙂 

Tekrar merhaba Eren, sorularını seviyorum senin...  Bu şekildeki bir soru güzel... En azından bir çok kişiye bilgi ve fikir veriyor...
Upsten mail geldiği anda bunu tetikletebilirsin ki başlı başına ciddi  bir iştir. ( Otomatik yapmak istersen )

manual yapmak istersen zaten iş kolay, küçük bir script yazabiliriz.

Ancak sunucuların nedir bilmiyorum ama powerları yarı yarıya kaybettiğin senin performans sıkıntısı yaşamıyor olman laızm...
bu konuda sana destek olmak isterim lütfen sunucularında biosa gidip power ayarlarını maximum performance'a çek...

Senin yaşadığın sıkıntıyı bir çok hp müşterisinde gördüm. Standard olarak sunucular balanced power settings ile gelir ancak, hypervisorler için bu ayar maximum performance olarak set edilmesi donanım üreticisi tarafından desteklenir. Sebebi basit tamamiyle cpu gücü... Nekadar çok cpu gücü o kadar elektrik tüketimi...

Bu sorunun üzerine bu şekilde yaklaş... Sonuçta şebeke elektriği kesilince 1-2 sunucun için kesilmeyecek hepsi için kesilecek ve sen hepsini kapatamazsın Uptime denilen bişey var camiada 🙂

sorunun kaynağının bence sunuculardaki power settings ile ilgili...
Bunu bir kontrol edersen belki sorununu kökünden çözeriz... Script gibi otomatizasyon gibi çözümlere gerek kalmadan hallederiz...

Gönderildi : 09/01/2015 14:21

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap icin tesekkurler hocam fakat ben herzamanki gibi yine seni anlayamadim :))  elektrik gidip geldiginde ya ram hata veriyo ya bilmemne sokup takiyorum diagnostic yapiyorum sorun gorunmuyor duzeliyor fakat bi gun o sorun sabit kalacak biliyorum o yuzden kapatmak istiyorum ups e gecince sunucu kendi kendine kapanmasini istiyorum power tam guc yapinca bana ne gibi bi faydasi olacak onu anlayamadim. Script yada ssh kodunu bana bildirebilirsren ben mail alindiginda baglanti acip komutu isletebilirim. Tabi komutu bilmedigim icin suan yapamiyorum. Hatta bunu kucuk bi programcik haline getirip arkadaslarinda faydalanabilecegi sekilde burdada paylasabiliriz...

Gönderildi : 10/01/2015 05:59

(@burakvardar)
Honorable Member

Merhaba Eren,

Powercli komut dizilimi aşağıdaki gibidir;

Get-VMHost "esxi_sunucu adı" | Set-VMHost -State Maintenance

hatta drs durumunu söylersen ona göre farklı bişeyde yazabilirim...

Bu komutla sunucunu maintenance moda alabilirsin. bir ps script olarak kaydedip dilediğin şekilde çalıştırabilirsin.

Yahu elektrik gidip gelince ram falan arıza veriyorsa neden gidip case açmıyorsun?
Tam bizim kafalar ( türk kafası ) inelim tekrar binelim ( Biliyosundur bu fıkrayı ). Bakma sana böyle dediğime zaman zaman benimde yapmışlığım vardır 🙂
Git case aç bir tane baksınlar sorununu gidersinler olmaz böyle...

Gönderildi : 12/01/2015 12:53

Paylaş: