Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dedicated üzerinde VPS oluşturmak için bazı konularda fikir rica ediyorum.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@hasanozgul)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Ben İngiltere lokasyonlu bir dedicated server üzerinde VMware kullanarak VPS'ler oluşturmak istiyorum fakat bazı noktalarda önerilerinizi bekliyorum.

1-Server seçeneklerinde CentOS Windows server seçenekleri var, Windows almış olsam örneğin oluşturacağım 30 VPS'te performans oranım diğer OS'lere göre hissedilir derecede düşer mi?

2-Raid 0, Raid 10 gibi seçeneklerden Raid 0 en performanslı olanı mı? Yedekleme ya da önemli veri tutulmayacak sunucuda, bana ve müşterilerime önemli bilgiler değil hız lazım UP/Down amaçlı kullanılacak VPS'ler.

3-VMware workstation sürümü ile bu işlemleri yapabilir miyim bir sayı sınırlaması var mıdır?

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/05/2014 19:10

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Vmware workstation ile bu işlemi yapmanız çok mantıklı değil en azından ESX free sürümü kullanmanızı öneririm. Duruma göre hem disk hızına hemde hat hızına ihtiyacınız olacak. Raid yapınız kaç diskiniz olduğuna ve daha çok hızmı daha çok güvenlikmi kullanmak istiyorsunuz buna göre değişir.

Eğer seçeneklerdeki Windows'u seçerseniz üzerine Hyper V yüklemeniz mümkündür. Fakat genelde servis sağlayıcılar web edition sürümü kullanıyor eğer öyleyse bildiğim kadarı ile HyperV yükleyemezsiniz. 

Gönderildi : 25/05/2014 16:18

(@hasanozgul)
Eminent Member
Konu başlatıcı

CPU:Hexa Core: Intel® Xeon® E5-2430v2 (15M Cache, 2.50 GHz)

Memory:192GB DDR3

Hard Disk Configuration:4 x 512GB Solid State Drive

Raid:H710p Raid Controller with BBU - Raid 0

Dedicated Bandwidth:1Gbps Port - 500Mbps Guaranteed

Takıldığım kısım burası:

Ben imajlardan hemen sanal sunucuyu aktif etmek istiyorum diğer işletim sistemleri hakkında bilgi sahibi değilim malesef sıkıntı yaşamamak için ne önerirsiniz? 

Gönderildi : 26/05/2014 16:24

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Eğer sunucu içinde sanal sunucular açacaksanız VMWare ESXi / vSphere 5.5 Hypervisor (Evaluation Licence) (Free) bunu kullanmanız gerek. Yada Serve 2012 ile Hyper V kullanabilrisiniz. Bunu kurduktan sonra içindeki sanalları oluşturmak için imaj verdiklerini sanmıyorum. Seçeneği ilk aşamada yapacaksınız.

Gönderildi : 26/05/2014 16:45

(@hasanozgul)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim yanıt için,

Sistem

Kaynak

Windows Server 2012 RC Hyper-V

VMware ESXi 5.0

VMware vSphere 5.0 Enterprise Plus

Ana Bilgisayar

Mantıksal İşlemciler

320

160

160

Fiziksel Bellek

4TB

32GB

2TB

Ana Bilgisayar başına Sanal İşlemci

2048

2.048

2.048

VM

VM başına Sanal İşlemci

64

8

32

VM başına Bellek

1TB

32GB

1TB

Ana Bilgisayar başına Aktif VM

1.024

512

512

Konuk NUMA

Var

Var

Var

Küme

Maksimum Düğüm

64

N/A

32

Maksimum VM

4.000

N/A

3.000 

Araştırmalarım sonucunda Hakan hocamın şöyle bir karşılaştırmasına rastladım, Benim client başına vereceğim maksimum ram 4gb olacak, belki size çok saçma gelebilir ama bilmediğimden soruyorum, Server 2012R2 versiyonunu seçmiş olsam, Hyper-V ile sanallaştırma yaparken kurulum işlemleri uzun sürüyor mu ve sınır bulunuyor mu örneğin 30 adet VPS açabilir miyim? Gerçi sanal makina sayısı 4000 olarak görünüyor ama emin olmak istedim. Eğer bu benim için sıkıntılı olacak ise webden indirdiğim Server 2012 R2 işletim sisteminin key girilmemiş yasal versiyonunu clone şeklinde VMWARE kullanarak kullandırmamda bir sakınca çıkar mı? Hangisini önerirsiniz. Teşekkürler.

Gönderildi : 26/05/2014 17:41

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bir host üzerinde kaç sana sunucu açılacağı sunucu içeriklerine göre değişir. Key kullanmadan kullanım ile ilgili bir yorum getiremiyorum.

Gönderildi : 26/05/2014 17:54

(@hasanozgul)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Peki teşekkürler ilginiz için.

Gönderildi : 26/05/2014 17:58

Paylaş: