Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper v ile mi yapsam, vmware ile mi yapsam

19 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@ugurokur)
Gönderiler: 13
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark ailesi, bu platformu uzun zamandır takip ediyorum ancak yeni üye oldum diyebilirim. Yapılan çalışmalar yazılan makaleler hepsi bir birinden değerli bunları imrenerek takip ediyorum. Hemen soruma geleyim.

Bir kamu kurumunda bilgi işlem şube müdürlüğünde çalışıyorum, kurumumuzda 2 tane HP DL 380 g5 (bir tanesinde arıza var faal değil) ve bir tane de IBM server var. Ben bu serverlardan IBM olan servera AD - DNS rollerini kurmayı planlıyorum HP serverıda ADC olarak yapılandırmak niyetindeyim (herhangi bir çökme arıza durumlarına karşı). Kurumdaki bilgisayarlarki antivirüs programlarını tek serverdan güncelleme yaptıracağım.kararsız kaldığım yer burası; sanallaştırma olarak Hyper-v yi  mi kullanmalıyım yoksa evimde kullandığım vmware workstationı mı kullanmalıyım? HP servera eski olduğundan pek güvenemiyorum, vmware workstation kullanım ve ağ yapılandırması olarak bana daha kolay geliyor.Hyper-v yi de incelemeye başladım ikisi arasında kararsız kaldım. Serverlardaki işletim sistemlerine fazla müdahale etmeden kolayca sanallaştırma yapabileceğim ortamı arıyorum.Olurda IBM server da çökerse ben bu sanal makineleri diğer servera taşımak ve sıkıntısız bir şekilde update vermeye devam etmek istiyorum.

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 14/04/2014 23:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Workstation ve virtual pc gibi sanallaştırma çözümleri biraz iş ortamlarına hitap etmez. Ev ortamları ve test ortamlarında tercih edilir. Siz profesyonel bir sanallaştırma yapmak istiyorsanız Hyper-v veya Vmware Esx mimarisi kullanmalısınız.
Kullanacağınız yapıya ve özelliklere göre ücretsiz Hyper-v ve Esx mimarileri mevcut. Siz öncelikle hangisi ile ilerleyeceğinize karar verin ve üzerinde koşacak olan sanal sistemin detayına girin fikir veren olacaktır. Bana soracak olursanız ikiside stabil ideal sistemler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/04/2014 23:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Vmware Esxi'den şaşma hiç başın ağrımasın derim ben

Gönderildi : 14/04/2014 23:58

(@ugurokur)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. vmware esxi işletim sisteminin üzerine mi kuruluyor, yani Hypev gibi  mi kullanılıyor ? Yanılmıyorsam işletim sistemi olmadan sadece vmware esxi kurup sanallaştırmayı bunun üzerinden yapıyoruz. Yanılıyor muyum ?

Gönderildi : 17/04/2014 11:53

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Evet direk donanım üzerine kurup daha sonra buradaki hosta erişip sanal makinalar tanımlayabilirsiniz.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/08/22/video-vmware-esx-kurulumu.aspx buradan izleyebilirsiniz. 5 versiyonuna ait makalelerde portalda mevcut.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2013/05/19/windows-server-2012-hyper-v-kurulumu.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/04/2014 12:01

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim. vmware esxi işletim sisteminin üzerine mi kuruluyor, yani Hypev gibi  mi kullanılıyor ? Yanılmıyorsam işletim sistemi olmadan sadece vmware esxi kurup sanallaştırmayı bunun üzerinden yapıyoruz. Yanılıyor muyum ?

Uğur bey arkadaşlarımda cevap vermiş ama bende bu düşündüğünüz şeyin doğru olduğunu bildrimek isredim. Boş makinaya ESXi işletim sistemini kuruyorsunuz ana ekranda makinanın IP adresini ayarlayıp çıkıyorsunuz. Sonra web'den bu IP baglanıp yonetim yazılımını bilgisayarınıza indirip kuruyorsunuz bu yazılım aracılığı ile fiziksel sunucunuz üzerindeki yapmak istediğiniz tüm işlemleri gerçekeştirip sanal sunucular oluşturup çalıştırabiliyorsunuz hepsi bu.

Sitemizde bu konu ile alakalı bir çok makale bulunmaktadır.

Sayılarımla.  

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2014 13:20

(@ugurokur)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız harika ve bilgilendirici, çok teşekkür ederim. Sanallaştırmamı hyper-v ile yapmaya karar verdim, sebebi şu; bakanlığımız bize bir server 2008 r2 ent lisansı göndermiş, bu lisansla da 4 sanal sunucuya kadar kurulum yapabiliyorum. Vmware ailesi kesinlikle harika ancak biliyorsunuz ki lisans almam gerekecek ve külfet doğacak. Hazır elimdeki lisanstan faydalanmamın daha akıllıca olacağını düşünüyorum. Ancak vmware den uzak olacağım anlamına gelmez tabi. evimde buradaki makaleler yardımıyla çalışmalara başyacağım. 🙂

Son olarak cozumpark da aradım , hatta microsoft ile de görüştüm ama bana kuracağım su sanal sunucuları nasıl lisanslayacağımı söyleyemediler. Bendeki bu Ent. keyini bu kurduğum sanal sunucuya da mı gireceğim ? Aktivasyonu bu şekilde mi oluyor ? 

Gönderildi : 17/04/2014 16:26

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Server 2008r2 Enterprise host üzerine Enterprise sanal makinalar kurup aynı keyi kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 17/04/2014 17:35

(@AkinDemircan)
Gönderiler: 117
Estimable Member

VM için ayrıca key olması gerekiyor. Virtual Key diye yazar kutulu lisans ise ikiside aynı etikette bulunur open lisans ise microsoftun sitesinden bulabilirsiniz. Veya bakanlığın ilgili departmanından isteyebilirsiniz.

Gönderildi : 17/04/2014 17:35

(@AkinDemircan)
Estimable Member

Merhaba,
Server 2008r2 Enterprise host üzerine Enterprise sanal makinalar kurup aynı keyi kullanabilirsiniz.

Hocam genelde ayrıca yazıyorlar aysının kullanılabildiğini bilmiyordum. 

Gönderildi : 17/04/2014 17:36

(@www-rizasahan-com)
_

Neticede aynı sürümü ve yasal yolu izlediğiniz için sıkıntı olmuyor. Zaten örnek olarak Windows8 pro lisanstan downgrade olarak 7 kursanız bile size key ağlanmıyor bir şekilde kuruyorsunuz ama yasal olarak kullanmış oluyorsunuz 🙂

Gönderildi : 17/04/2014 17:40

(@AkinDemircan)
Estimable Member

Neticede aynı sürümü ve yasal yolu izlediğiniz için sıkıntı olmuyor. Zaten örnek olarak Windows8 pro lisanstan downgrade olarak 7 kursanız bile size key ağlanmıyor bir şekilde kuruyorsunuz ama yasal olarak kullanmış oluyorsunuz 🙂

Uygulamada kabul ediyor ama ayrıca yazdıkları için gelende ne olur ne olmaz diye virtural key kullanıyordum Microsoft bu lisans konusunda hassas.:)

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 17/04/2014 17:51

(@ugurokur)
Active Member
Konu başlatıcı

Lisanslama aşamasında bende varolan keyi Hyper-v deki servera yazdım ama 800ee2 hatasını verdi bende telefon ile etkinleştirdim. Şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Eset update serverıda faaliyete geçirdim deneme amaçlı bir kaç makineden update yaptım, oda tamam. Sanallaştırmaya bayıldım ya istediğiniz zaman istediğiniz yerden devam edebiliyorsunuz. Şimdi çılgınlık yapıp AD ve DNSi de virtual mı yapsam 🙂

Şunu söylemeyi unuttum, cevaplarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu konu sayesinde aklımdaki soru işaretleri bayağı gitti. İyi varsınız, iyi ki varsın çözümpark 🙂 

Gönderildi : 17/04/2014 20:04

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz. Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/04/2014 00:03

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Lisanslama aşamasında bende varolan keyi Hyper-v deki servera yazdım ama 800ee2 hatasını verdi bende telefon ile etkinleştirdim. Şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Eset update serverıda faaliyete geçirdim deneme amaçlı bir kaç makineden update yaptım, oda tamam. Sanallaştırmaya bayıldım ya istediğiniz zaman istediğiniz yerden devam edebiliyorsunuz. Şimdi çılgınlık yapıp AD ve DNSi de virtual mı yapsam 🙂

Şunu söylemeyi unuttum, cevaplarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. Bu konu sayesinde aklımdaki soru işaretleri bayağı gitti. İyi varsınız, iyi ki varsın çözümpark 🙂 

Merhaba;

Bence çılgınlık yapabilirsiniz 🙂 bende aynı şekilde kullanıyorum çünkü, allah şükür bu zamana kadar hiç sorun yaşamadım,  

İyi Çalışmalar

HYPER-V

Gönderildi : 18/04/2014 19:22

(@ugurokur)
Active Member
Konu başlatıcı

Harikasınız valla :). Bu çılgınlığı yapabilmem için sanırım makineye RAM takviye etmem gerekecek, buna da pek yanaşmazlar diye düşünüyorum. En iyisi ben Hyper-v de bi update server birde ADC kurayım en azından ADC sağlama almış olurum 🙂

Gönderildi : 21/04/2014 17:10

(@www-rizasahan-com)
_

🙂 Bence ideal sistem için biraz masraf yapın. Bir şeyler bekleniyorsa bir şeyler feda edilmeli.

Gönderildi : 21/04/2014 17:51

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Benim Server 2008 R2 Standart yüklü olduğundan 32 GB ram var sunucumda, sizin sunucunuzun lisans durumuna göre RAM arttırma yoluna giderseniz sanallaştırmalarınızı daha sağlıklı ve sorunsuz yaparsınız. 🙂

Gönderildi : 21/04/2014 18:03

(@mustafacebeci)
Gönderiler: 9
Active Member

iyi gunler ben de hyper-v ve vmware calismalari yaptim 

gercekten guzel basit ve rahat olan hyperv geldi adc ve dc de sanalda olmasi gercekten rahatli gece rahat uyumak ve felaket senaryolari icin calisma zamani bulman icin ve server de ram ne hdd nekadar cok okadar cok guzellll 

Gönderildi : 22/04/2014 01:29

Paylaş: