Forum

XenApp 7.5 Hakkında...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XenApp 7.5 Hakkında Bilgi

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
536 Görüntüleme
(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimizde XenApp 6.5 kullanıyoruz ve yeni çıkan XenApp 7.5 i test etmek istedim ki farklılıkları nedir diye. Fakat çok farklı geldi ve işin aslı ne bir farm kurabildim ne de application publish edebildim. 🙂 Sitede de aramama rağmen 7.5 kurulum ya da konfigürasyon ile ilgili bir makale bulamadım. Nettede araştırdım ama sağlıklı bir anlatım bulamadım. Bununla ilgili webcast ya da makale yayınlanacak mı merak ediyorum. Hocalarım konuyla ilgili bilgi verirse çok sevinirim.

Gönderildi : 14/04/2014 14:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

VDI güzel bir konu. biz de şuan kurumumuzda Citrix ve Vmware View ile POC yapıyoruz. Bakalım sonuçları göreceğiz.

ürünlerin admin guide'larını bir kontrol edin. 

Gönderildi : 14/04/2014 16:51

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Mehaba,

Öyle ki yabancı forumlarda da sadece XenDesktop konfigürasyonu anlatılmış. Sanallaştırdığın makina üzerinden application publish anlatılmış ama XenApp 6.5 ta ki gibi Fiziksel/Sanal serverlardan farm kurma ve o serverlar üzerinde application/desktop publish gösterilmemiş. Valla çok merak ediyorum yeni sistemi umarım forumumuzda da Hocamlarımızdan biri öncülük eder de XenApp 7.5 i kullanmaya başlarız.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 15/04/2014 16:35

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Merhaba Hocam,

Öncelikle XenApp 7.5 ile birlikte gelen en büyük değişiklik IMA mimarisinden FMA (FlexCast Management Architecture)mimarisine geçiş oldu. Böylelikle hem XenDesktop hem de XenApp yapını aynı konsol üzerinden yönetebiliyor olacaksın. XenDEsktop / XenApp 7.5 ile hem storefront hem de web interface desteği bulunmakta. Ayrıca GRID (GPU sanallaştırma) da büyük gelişmeler kaydedildi. Windows 8.1 ve Windows 2012 R2 destegi de mevcut . Netice de XenApp serverini Windows server 2012 R2 kurdugun takdirde çok daha perforsmanli bir RDS ile çalışacaksın. Daha fazla bilgi için aşağıda ki linklerden faydalanabilirsin. 2 ürünü de kurup kullandım ve gerçekten çok başarılı hocam.

http://support.citrix.com/proddocs/topic/xenapp-xendesktop-75/cds-75-about-whats-new.html

http://blogs.citrix.com/2014/03/26/whats-new-in-xenapp-xendesktop-7-5/

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/04/2014 12:20

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Merhaba,

Aşağıdaki linkteki gibi kurulumları yapmaya çalışıyorum ama ben bu işi kıvıramadım 🙂 Network'te xenserver'ımız var fakat domaine join edemiyorum çünkü domainimiz yurtdışında ve kontrolü bizde değil maalesef. Makina adı create etmeden join olamıyoruz. XenServer ekleme adımını atladıktan sonra birkaç bişeyle daha karşılaştım falan. Sonunda biyerlere geldim birşeyler yaptım ama tam olarak ne yaptığımın bilincinde olmadan yaptım. Nasıl farm kurulur , fiziksel makina ya da sonradan sanal makina nasıl eklenir, farm'a eklenecek makinalara XenApp 6.5 taki gibi yazılım komple mi yükleencek yoksa sadece agent mı yüklenecek vb bir sürü soru var kafamda 🙂 O yüzden biraz daha bekleyerek başka bir ortamda tekrar test edeceğim. XenApp 6.5 tan son derece memnunum.7.5 için çok hevesliyim 🙂

Gönderildi : 21/04/2014 15:43

(@EnginBacak)
Estimable Member

Merhaba Hocam,

Uygulama sanallaştıracağın servera sadece VDA agent (Server OS) kurulumu yapılacak. XenApp 6.5 da ki adımları ve farm kavramını unut 🙂 başta biraz belki zorlayabilir ama geçiş ve kullanımı kolay hocam . Uygulamalar bu agent kurdugun servera kurulacak ve XenApp 6.5 de ki gibi sanallaştırmak istedigin uygulamaları bu sunucu veya sunuculara kuruyorsun. 

Gönderildi : 21/04/2014 19:08

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam,

Valla bu bile işimi görür 🙂 En kısa zamanda deneyeceğim. Son bir sorum olacak. Site kurarken XenServer adresi girmek zorundamıyız ya da onu girmekteki mantık sadece XenServer içindeki Vm lere mi ulaşmak? Bilgi vermeni rica ederim.

iyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 21/04/2014 19:37

(@EnginBacak)
Estimable Member

Merhaba hocam,
Malum yogunluk gec cevap dönüyorum kusura bakma. Hocam mantık esikisi gibi aslında data collector ve worker sunucuları ayırmak production ortamı için gerekli bir durumdur. XenApp 7.5 da tum rolleri o bir servera kurdulktan sonra VDA agentı da o servera kurarsan bu fiziksel bir server da olabilir gene uygulama sanallaştırmayı çalıştırabilirsin. Ama XenDesktop kullanıcaksan hypervisor zorunludur hocam. 

Gönderildi : 22/04/2014 20:15

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam valla sayende ilerleme kaydettim 🙂 VM lerde değilde 2 tane fiziksel server ile yaptım ve app paylaştırdım süpper oldu. Fakat aynı network içindeki başka bir makinada citrix receiver çalıştırdığımda account girin diyor. storefront'a https://xxx.test.local olarak url girmeme rağmen yine de citrix receiver "Your account can not be added using this server address" diye hata veriyor. Sen nasıl yaptın bilgi vermeni rica ederim. Ben url olarak ta browser'a bu adresı yazdıgımda web ınterface gibi bir account çıkmıyor. Yardımcı olursan sevinirim. Valla çok başını ağrıttım bu son olucak inşallah. 🙂

Gönderildi : 24/04/2014 18:45

(@EnginBacak)
Estimable Member

Merhaba hocam,

Receiver version 4.1 kullanıyorsun anladıgım kadarıyla. O versiyonda storefronta baglantı için sayfanı https yapman gerekiyor sertifika olusturup o sertifikayı import etmek adımları var biraz uzun olur o malum 🙂 Receiver versiyon olarak 3.4 kullanmanı öneririm. Web den login olmak için http://storefrontserverip/Citrix/StoreWeb yazman yeterli olacaktır. 

Gönderildi : 24/04/2014 20:47

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam valla süpersin. Senin sayende mis gibi çalışan Xen App 7.5 im oldu. Desteğin için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/04/2014 18:03

(@EnginBacak)
Estimable Member

Eyvallah hocam yardımcı olduysak ne mutlu.

Gönderildi : 29/04/2014 11:46

Paylaş: