Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 5.5 kurulum  

  RSS
Semih İMİR
(@semihimir)
Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Teknolojinin gerisinden gelen biri olarak esxi 5.5 kurulumu yapmaya çalışıyorum.Ama kafam feci şekilde karışmış durumda.Hangi yazılımları kurup ne yapacağımı nerden nasıl yapacağımı bir türlü çözemedim.Forumlarda okuduklarımla daha da kafam karıştı.

1. esxi 5.5 sürümünü vmareden indirip kurdum

 2. üstüne vspehere 5.5  sürümünü kurup sanal işletim sistemimi kurdum.

Bunların üstüne vcenter server yazılımını mı kurmam gerekiyor ? Evet ise  bu yazılım için link verebilir misiniz ? Aradım taradım bir türlü gerekli bilgiyi bulamadım.Yada  karıştırdığım yerler varsa nasıl yapmalıyım? Nerden  başlamalıydım bu konuya ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Alıntı
Gönderildi : 15/04/2014 02:43
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

vcenter kurmak zorunda degilsiniz

Vmware firmasının ücretsiz olan hypervisoru esxi vsphere ile , ücretli olan ise Vcenter ile yönetilir seklinde kısaca özetleyeyim durumu 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2014 12:18
Kemal Türkoğlu
(@KemalTurkoglu)
Üye

Semih selam...

 ESX bir hypervisiordur yani birden cok işletim sistemini aynı donanım üzerinde çalıştırmaya yarar.gerekli basit ayarları yaparsın daha sonra vsphere üzerinden bağlanıp esxi yönetirsin.

Donanımının izin verdiğin kadar sanal makina kurarsın...

 yok dersen ki bu bana yetmez esx bozulunca sistem ayakta kalsın ! bir tane daha esx kurarsın, Sanal olarak kurduğun bir makinaya Vcenter kurarsın iki esxi aynı yerden yönetirsin. Vcenteri server 2008 yada 2012 üzerinede kurabilirsin dilersen virtual appliance olarak işletim sistemine gerek duymadanda kullanabilirsin. 

 mantık bu kısaca yanı sanal olarak orada ne kurarsın ne yaparsın sana kalmıs 🙂  

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/04/2014 01:45
Semih İMİR
(@semihimir)
Üye

Kemal Bey  verdiğiniz bilgiler  için teşekkür ederim.Vasfi Bey size de teşekkürü borç bilirim.Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/04/2014 03:33
Paylaş: