Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows üzerinden oluşturulan vhd hakkında.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
387 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Win7 makinaya ip kamera için kayıt cihazı olarak kullanılıyor.

Qnap içinde windows disk yönetimi kısmından otomatik genişleyen ssd oluşturdum, disk eklerken gpt olarak seçim yaptım.

Oluşturduğum ssd 2.72 tba gelip durdu. Dolayısıyla kamera eskiden itibaren silmeye başladı. Bunu farkettikten sonra (qnap 8tb)
qnap içinde 2. ve 3. ssdleri oluşturdum. Düne kadar düzgün kayıt yapıyordu fakat bu bi olayı için kameraya baktığımda, 2. ve 3. ssdleri göremedim.

Win7 cihazda sanal diskler yok fakat qnap içinde sanaldisk2-3.vhd olarak duruyor. Eklemeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı verdi. Deneme amaçlı küçür bir ssd oluşturdum silmeye çalıştığımda yine aşağıdaki hatayı verdi. Bu hata nedir, nasıl aşabilirim.

Gönderildi : 18/01/2014 17:33

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Verilen hata çok açık.

Eklemeye çalıştığınız sanal disk NTFS disk formatında değil. Muhtemelen Linux formatında. ext3 veya ext4 formatında olabilir. Linux bir makinaya mount edebilirsiniz.

Gönderildi : 18/01/2014 19:44

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Verilen hata çok açık.

Eklemeye çalıştığınız sanal disk NTFS disk formatında değil. Muhtemelen Linux formatında. ext3 veya ext4 formatında olabilir. Linux bir makinaya mount edebilirsiniz.

Hüseyin hocam bu sanal diski ben wind. disk managerdan oluşturup yükledim. Bu disk 3-5 gündür çalışır iken ntfs tide sonradan birşeyler oldu linux formatına döndü diyemeyiz, mümkün değil. Wind. kendi çalıştıramayacağı bir formata sanal diski neden formatlasın.

Gönderildi : 18/01/2014 19:59

(@huseyinsevin)
Prominent Member

İlk yazınızda ben Windows üzerinde oluşturulmuş bir disk tabirine denk gelmedim hiç ama.

Hep QNAP üzerinde oluşturulmuş disklerde Windows 7 ye mount etmek istemişiniz gibi duruyor. 

http://download.huseyinsevin.com/tools/attach64.exe

http://download.huseyinsevin.com/tools/attach32.exe

İşletim sistemin versiyonunna göre ekteki toollar ile bir deneyiniz.

Sonucu paylaşır iseniz sevinirim. 

Gönderildi : 18/01/2014 20:24

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Win7 makinaya ip kamera için kayıt cihazı olarak kullanılıyor.

Qnap içinde windows disk yönetimi kısmından otomatik genişleyen ssd oluşturdum, disk eklerken gpt olarak seçim yaptım.

huseyın hocam ılk yazımda bunu yazmıştım, belki yalış ifade ettım, sız mevzuyu anladınız, bir fıkrınız varmı bu sorunu nasıl asabilirim. 

Gönderildi : 18/01/2014 21:02

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Verdiğim linkteki ürünü denediniz mi?

Gönderildi : 18/01/2014 22:10

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Verdiğim linkteki ürünü denediniz mi?

Denedim fakat olmadı. Browse dan sanal diski seçtim ve mount yaptım, çok kısa siyah bi ekran geldi fakat disk managementten baktığımda eklememişti.

Gönderildi : 19/01/2014 01:12

(@MuhammetKostik)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba,

Aynı sorunla karşı karşıyayım. Qnap üzerine alınan .vhd formatındaki windows server backup'larını hiç bir şekilde mount edemedim. Centos'u download ediyorum, centos üzerine mount etmeyi deneyeceğim.

Daha pratik bir çözüm öneriniz var mı acaba ? Ya da centos dışında hangi linux dağıtımında mount etmemi önerirsiniz ? 

Gönderildi : 19/05/2014 22:10

Paylaş: