Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wmware ve Veem ile alakalı bir soru?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
298 Görüntüleme
Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

VMware sisteminde kendi arasında replikasyon yapan 3 server (IBM X3650
Tek Cpu 6 Core 32Gb Bellek) için VMware üzerinde Veeam ile bir disaster
recovery uygulaması gerçekleştirmek istiyorum. Bu senaryo birbir aynı konfiglerin
bir başka lokasyona alınması ile yapılabileceği gibi online dosyaların
çalışacağı Dell MD3200 NAS cihazı gibi ürünlerin sanalda disk olarak
gösterilmesi ile de yapmak istiyorum. Biraz işin içinden çıkamadım bana bir yol gösterecek olan var mı böyle bir sistem kurmak istiyorum.

Gönderildi : 18/06/2013 20:24

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

2 tane server ı protection site da tutup diğer server ı disaster site a koyabilirsiniz. DELL nas cihazında protection site daki VM lerinizi ortak datastore da tutarsınız. Bu iki esxi hosttu VMware in HA, Cluster gibi özellikleriyle yedekli bir yapı sağlarsınız.

Veeam i sanal makine olarak esxi içine kurup DELL nas cihazından ikinci bir sanal disk ekleyin ve hostlarınız üzerindeki VM leri  veeam ile yedekleyin. 

veeam ın Replikasyon özelliğini kullanarak disasterda bulunan 3. esxi hosttun üzerine VM lerinizi replike edin. Tabi bu arada 3. hostun üzerinde ekstra disk ya da 2. bir nas cihazını bu 3. hostta tanıtmanız gerekiyor.

Herhangi bir disaster durumunda VM lerinizi  isterseniz protection sitedaki Veeamdaki backuplardan dönebilirsiniz  ya da 3. hostun üzerinde offline olarak bulunan VM lerinizi power on diyerek sistemi çalıştırabilirsiniz.

Gönderildi : 18/06/2013 20:47

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde bir test edeceğim. Olumlu olursa buradan da paylaşırım. 

Gönderildi : 20/06/2013 12:39

Paylaş: