Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware esxi 5.0 upgrade

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@birolerdogan)
Gönderiler: 218
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Vmware esxi 4.1 kullanıyorum. esxi 5.0 a upgrade etme konusunda terettüt yaşıyorum. acaba bununla sorun yaşarmıyım. çünkü üzerinde duran sunucuları yedek alacağım bir yer yok.

Gönderildi : 02/02/2012 12:38

(@onderkalmuk)
Gönderiler: 3
New Member

Merhaba Birol bey

Geçişle ilgili sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü vmware bu konuda hemen her detayı düşünmüş ve kolaylıkla upgrade edilebilir bir sürüm çıkarmış. Ancak IT 'de sıkça yaşanan durumdur "birşeyin yedeği yoksa, birşey olmaz yükseltiyim şunu" diye başlanan her işte bir aksilik çıkar. En güzeli biraz yatırımla (hiç değilse .vmdk ları bir yere yedekleyerek) backup alarak hareket etmek.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 02/02/2012 12:47

(@birolerdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim. son olarak aşağıdaki linkteki geçiş yöntemi acaba sizce doğrumudur.

http://achugh.wordpress.com/2011/07/25/video-vsphere-5-migrating-from-esx-4-1-to-esxi-5-0/

Gönderildi : 02/02/2012 12:55

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Upgrade konusu kolay. Dikkat edin lisans sorunu yasamayin. Lisans degisti cunku 5.0 da.

Gönderildi : 02/02/2012 12:56

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Evet bu sekilde yapabilirsin.

Gönderildi : 02/02/2012 13:02

(@onderkalmuk)
Gönderiler: 3
New Member

Video çok net aynen bu şekilde yapabilirsin, bir önerim daha esx 4.1 in kurulu olduğu disk üzerinde VM çalıştırıyorsan eğer o VM'leri farklı bir datastore'a taşıman. 

Cevabınız için teşekkür ederim. son olarak aşağıdaki linkteki geçiş yöntemi acaba sizce doğrumudur.

http://achugh.wordpress.com/2011/07/25/video-vsphere-5-migrating-from-esx-4-1-to-esxi-5-0/

Gönderildi : 02/02/2012 13:32

(@birolerdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hp dl serisi server var. üzerinde 2 adet raid 5 yaptım. ilkinde sunucular 2 ncisinde ise başka datastore var. VDR ile oraya backup alıyorum. ama ben yinede diğer datastore kopyalama yapacağım. yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 02/02/2012 13:35

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Upgrade ettikten sonra herşey yolundadır bir hata almazsınız ancak, vcenter tarafında sql database tipi simple dan bulk logged olarak değişir, buda belli bir zaman sonra diskinizin şişmesine sebebiyet verir. Bu ayarı eski haline getirirseniz ilerisi için daha iyi olacaktır. Bence gözardı etmeyin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/02/2012 14:07

(@birolerdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bilgi için teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/02/2012 17:07

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Önceden dört tane ESX 4.0 hostumuz vardı. (Hp DL 360 G5) Solarislerde performans sorunu yaşıyoruz diye 4.1'e geçerken bütün vm'leri birbirine migrade edip boşalttığımız ESX'i 4.1'e geçirip tekrar kendi üzerine migrade etmiştik. Bütün vm ler hostların kendi üzerindeydi. Kısacası direk üzerinden upgrade etmek istemedik. vm'leri hızlı bir şekilde birbirinin üzerine taşıyıp boşalanı ugrade ettik.

Ne olursa olsun upgrade etmeden önce yedeğini almanı tavsiye ediyorum. Bu konularda biraz korkak olmak en iyisi.

Daha sonra DL 385 G7 alıp bütün vm'leri  vmHA çalışan iki makine üzerine migrate ettik. Şuan bütün vmler storage de.

Gönderildi : 02/02/2012 18:47

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Video'yu izledim. ESX host üzerine kurulu olan ESX 4.1'i --> ESX 5.0'a upgrade ediyor. Production bir ortamda yapılan bir upgrade video'su olmamış. Benim videodan aldığım ve bize vermek istediği salt bilgiyi zaten video'yu bekleterek vermeye çalışmışlar. En üstdeki upgrade seçeneğinde " Migrade ESX, preserve VMFS datastore * " kısmı. Migrade ederiz ve file sistemi koruruz diyor. Bu seçeneğe tam olarak güvenecek olursak üzerine kurar geçeriz upgrade ederiz. Diğer çıkan hata mesajı makine vm machine olduğu için. makinenin virtualization'u desteklemediği söylüyor.

Pişman olmamak için yinede yedek almakta fayda var.

Gönderildi : 02/02/2012 19:26

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Esxi 5.0 upgrade için cd yi takın ,direk olarak upgrade edebilirsiniz. Sorun çıkarmıyor. Tabiki siz yine de backup alın derim.

Gönderildi : 04/02/2012 03:38

Paylaş: