Forum

DataBase Sanallaştı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DataBase Sanallaştırma

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
350 Görüntüleme
(@TurgayTURHAN)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Birkaç ay sonra sanallaştırmaya geçmeyi planlıyoruz. Fakat Database'in sanalda değil de fiziksel sunucuda barındırılmaı yönünde bazı uyarılar geliyor. Bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Şu an 2 farklı serverde Oracle 10g ve Sql 2005 kullanıyoruz..

Gönderildi : 29/07/2011 15:04

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Bir çok sistemde sanal sistemlerde çalışan DB gördüm. Önemli olan dizaynın doğru yapılması. Kaç kullanıcı ve hangi yoğunlukta DB kullanılacak. Performansın istendiği yapı istenen kriterlere göre oluşturulmalıdır.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 29/07/2011 16:44

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Eğer sanallaştırmada bir stroge kullanıyorsan hiç sorun olacağını sanmıyorum. Ama ben bir sunucu alayım üzerine 3 tane 4 tane disk takayım sonra sanallaştırma yapayım diyorsan işte o zaman sorun yaşarsın DB sanallaştırmada.

Gönderildi : 29/07/2011 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Aynı uyarıları yıllar önce (ülkede sanallaştırma henüz yaygın değilken) ben de alıyordum. Tabi söylentiler beni etkilemedi. Sanal üzerine
SAP projelendirmesini tamamlamıştık.
Atıyorum Oracle kendi sanallaştırma ve donanımı olduğu için diğer başka ürünlere olmaz, sakıncalı deyip geçebilir.:)
Önemli olan Mustafa beyin bahsettiği dizayn, projelendirme. Misal Performans ihtiyacı ve veri güvenliği sanallaştırma tercihinden uzaklaşmayı
gerektirebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2011 17:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

kesinlike yapı ne olursa olsun database çalıştırıyor isen  fiziksel sunucuda olsun sanalda kurma peformans kaybı yaşarsın disk ıo su ile ilgili

Gönderildi : 02/08/2011 13:19

(@mustafakilic)
Prominent Member

Merhaba

kesinlike yapı ne olursa olsun database çalıştırıyor isen  fiziksel sunucuda olsun sanalda kurma peformans kaybı yaşarsın disk ıo su ile ilgili

Sanallaştırma bir storage üzerinden yapılıyor ise DB 'de storage üzerine konumlandırılarak çok iyi bir yapı oluşturulabilir. Burada önemli olan storage ve bağlantı tipi ne şekilde olacak. Ama daha önce de söyledğim gibi bu DB kaç kişiye ve ne kadar yoğunlukta hizmet verecek.

Gönderildi : 02/08/2011 14:57

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet bir storage kullanacağız ve storage 6Gbps HBA ile bağlı, DB'yi ise 30 kullanıcı yoğun, toplamda ise yaklaşık 60 kullanıcı ile kullanacağız... 

Gönderildi : 09/08/2011 13:12

(@mustafakilic)
Prominent Member

Bence bu şartlar altında sanallaştırma ile çok güzel işler yapılabilir.

Gönderildi : 09/08/2011 14:30

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Mustafa bey,

herkese teşekkür ederim, hayırlı ramazanlar...

Gönderildi : 09/08/2011 20:17

Paylaş: