Forum

Sanallaştırsak da m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırsak da mı Saklasak?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
430 Görüntüleme
(@SedatSonbilen)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Güncel konu sanallaştırma yapacağım Vmware mi Hyper-V mi?

Cevabı şimdi zor, tahminen 3 yıl sonra kolay olacaktır. Neden mi?

Sanallaştırma yapılacaksa standart prosedür; indirirsiniz esxi'yi yazarsınız CD'ye, kurarsınız fiziksele, gül gibi sanallaştırma altyapısı hazır olur du. Mesela bir test edelim Esxi nasıl birşeymiş diyerek OEM PC'ye kurmaya kalkarsınız, ama yapamazsınız çünkü esxi sizin network kartını beğenmemiştir, illa ne diyorsa okartı kullanmanız gerekir. Eski ama sanallaştırmayı destekleyen bir server vardır elinizde, yedek server yapmaya karar verirsiniz, kurarsınız esxi'yi, yedek olacak ya pahalı SCSI disk yerine SATA controller alıp SATA diskleri takmak istersiniz ama esxi bunu da beğenmez.

Ben bu filmin önceki serilerini görmüştüm. Mesela eskiden chat deyince herkesin aklına ICQ gelirdi, şimdi MSN Messenger. Hesap tablosu Lotus 123 'ten başkasını bilmezdik, şimdi MS Excel. PC leri birbirine bağlamak istediğinizde Novell Netware kullanırdık, şimdi Windows server. 

Yeni lisanslama politikaları, pahalı fiyatı, pahalı desteğiyle Vmware ikinci tercih olmaya aday. Kısaca bu film de MS ve Hyper-V üstünlüğüyle bitecek gibi gözüküyor.

Gönderildi : 30/07/2011 18:55

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Kısa anekdot için teşekkürler.

Gönderildi : 30/07/2011 22:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Güncel konu sanallaştırma yapacağım Vmware mi Hyper-V mi?

Cevabı şimdi zor, tahminen 3 yıl sonra kolay olacaktır. Neden mi?

Sanallaştırma yapılacaksa standart prosedür; indirirsiniz esxi'yi yazarsınız CD'ye, kurarsınız fiziksele, gül gibi sanallaştırma altyapısı hazır olur du. Mesela bir test edelim Esxi nasıl birşeymiş diyerek OEM PC'ye kurmaya kalkarsınız, ama yapamazsınız çünkü esxi sizin network kartını beğenmemiştir, illa ne diyorsa okartı kullanmanız gerekir. Eski ama sanallaştırmayı destekleyen bir server vardır elinizde, yedek server yapmaya karar verirsiniz, kurarsınız esxi'yi, yedek olacak ya pahalı SCSI disk yerine SATA controller alıp SATA diskleri takmak istersiniz ama esxi bunu da beğenmez.

Ben bu filmin önceki serilerini görmüştüm. Mesela eskiden chat deyince herkesin aklına ICQ gelirdi, şimdi MSN Messenger. Hesap tablosu Lotus 123 'ten başkasını bilmezdik, şimdi MS Excel. PC leri birbirine bağlamak istediğinizde Novell Netware kullanırdık, şimdi Windows server. 

Yeni lisanslama politikaları, pahalı fiyatı, pahalı desteğiyle Vmware ikinci tercih olmaya aday. Kısaca bu film de MS ve Hyper-V üstünlüğüyle bitecek gibi gözüküyor.

Sedat Bey,

Sanırım piyasaya pek iyi bakmadınız. Öncelikle VmWare ESXI modellerinin donanım bağımlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yani kafadan CD yazıp kullanamazsınız. İllaki illa uygun donanım özellikle ethernet kartı bulmalısınız. Microsftun lisans paraları demişken sanırım biraz geriden ya da hiç takip etmiyorsunuz. HyperV Server 2008 Failove ve High Avability ile birlikte sınırsız sanal makina için ücretsizdir. Donanım sorunu yoktur, windowsa yüklenebilen programlar yüklendiği için birkaç ufak yükleme ile işini bilene Windows Datacenter gibi olur. Üstüne file server olarakta kullanabilirsiniz bu şkilde sanal disk yazma sorunlarından kurtulursunuz. Herhangi bir Windows 7 ya da Windows 2008 Server altından yönetebilirsiniz.

Eğer donanım sorunu yaşamıyacağım ama VmWare alternatifi arıyorum derseniz o zaman size tavsiye Microsoft Tarafına değil Ctrix tarafına yönlenmenizdir. Donanım sorunu pek yaşatmaz kullanımı ve özellikle güzel fakat memory konusundaki lisans isteği ve soft raid desteklemeyişi insanı deli eder.

Gönderildi : 31/07/2011 23:51

(@SedatSonbilen)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan Bey,

Benim söylediklerimden farklı birşey yazmadığınız halde neden piyasayı takip etmediğimi düşündüğünüzü anlayamadım. Teknik ayrıntı özellikle yazmadım, Esx driverlerı içinde barındırdığı için ancak desteklenen donanımlara kurabiliriz, bu durum da esx kullanacak kişi için sınırlandırıcıdır. Ayrıca ben vmware'in lisans politikalarını eleştirdim Microsoft'un değil. Siz de bana Microsoft'un hem donanım sorunu olmadığını hem de lisanslamasının ucuz olduğunu yazmışsınız.

Piyasayı yıllardır takip eden birisi olarak teknik ayrıntıya girmeden genel yönelimlerin ne olacağı konusunda bir tahminde bulunuyorum, o mu bu mu şeklinde bir arayışta değilim.

Bence siz yazımı iyi takip etmemişsiniz.

Gönderildi : 01/08/2011 00:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan Bey,

Benim söylediklerimden farklı birşey yazmadığınız halde neden piyasayı takip etmediğimi düşündüğünüzü anlayamadım. Teknik ayrıntı özellikle yazmadım, Esx driverlerı içinde barındırdığı için ancak desteklenen donanımlara kurabiliriz, bu durum da esx kullanacak kişi için sınırlandırıcıdır. Ayrıca ben vmware'in lisans politikalarını eleştirdim Microsoft'un değil. Siz de bana Microsoft'un hem donanım sorunu olmadığını hem de lisanslamasının ucuz olduğunu yazmışsınız.

Piyasayı yıllardır takip eden birisi olarak teknik ayrıntıya girmeden genel yönelimlerin ne olacağı konusunda bir tahminde bulunuyorum, o mu bu mu şeklinde bir arayışta değilim.

Bence siz yazımı iyi takip etmemişsiniz.

Haklsınız vallhi, benimki halt yemek olmuş :). sıcaklardan sıcaklardan :D.

Gönderildi : 01/08/2011 01:06

Paylaş: