Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HYPER-V server 2008R2 sun x4150

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
309 Görüntüleme
(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye
Konu başlatıcı

Arkadaslar Sun X4150 üzerine hyper-v server 2008 R2 kurmaya çalışıyorum

şöyle ilginc bir durumla karşı kaşıyayım 

kurulum için diski goremedigini driver yuklemem gerektigini soyluyor kurulum medyası 

fakat browse dedigimde makinadaki C ve D disklerini ve icerisindeki dosyaları gorebiliyorum 

makinada Raid5 var cd'sindeki driverlerin 2008 x64 olanlari gosteriyorum ama uygun surucu bulunamadı gibi bir hata alıyorum 

ilginc olan disklerin icini gormesine ragmen kuracak yer bulamıyor olması 

Gönderildi : 21/01/2011 14:32

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba, 2008 cdsi takili iken install now seceneginin ardindan siyah bir ekran geliyor ve size surucu soruyor dogrumudur ? 

Bu durumda ilk bakmaniz gereken nokta, ilgili donanimin kurulum cdleri vardir muhakka, quick install gibi, mesela hpde smart start var, o tip cd ve dvdler ile kuruluma baslarsaniz kendi icerisindeki gerekli driverleai da yuklemektedir. 

Gönderildi : 22/01/2011 23:41

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Windows Server ailesi için bazı sunucular full driver support kapsamında değildir yani WS içinde, ilgili sunucunun çalışması için gerekli specific driver'lar yer almayabilir. Yer alan generic driver'ları da ilgili sunucu kullanmıyor olabilir. Muhtemelen böyle bir durum yaşıyorsun.

Hyper-V Server 2008 R2 kurmaya çalışıyorsun. Bu ürün driver tarafında Windows Server 2008 R2 alt yapısı kullanır. Ancak sen Windows Server 2008 x64 yani muhtemelen R2 desteği olmayan bir driver paketi kullanmaya çalışıyorsun. Bu yüzden uygun sürücüyü bulamıyor.

Sunucu üreticisinin resmi sitesine giderek varsa Windows Server 2008 R2 için uygun controller card driver'ı indirip kullanırsan, probleminin çözüleceğini düşünüyorum. Eğer sunucu üreticisi bu driver'ı yayınlamamış ise controller card üreticisinin uygun driver'ını da kullanma şansın var.

* Ek bir bilgi (tavsiye değil): Eğer Hyper-V Server 2008 yani R2 olmayan sürümü kurmayı denersen kurulabildiğini göreceksin. Tabiki R2 varken eski sürümü kullanmak hiç mantıklı değil.

Gönderildi : 22/01/2011 23:41

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

makinada zaten Server 2008 (32 bit ) kurulu , musterimizde kullandığımız bir donanımdı boşa çıktığı için farklı şekilde değerlendirmek istedik 

vendor (sun) tarafında 2008 R2 destegi yok gibi gorunuyor . kendi cd lerinden son 3 surum var elimde 1.x 2.x ve 3.x serisi

içlerindeki x64 (2008) suruculerin hepsi ile denememe rağmen sonuç alamadım .

ustteki notttada yazdıgım gibi ilginc olan ise kurulum yapacak disk icin surucu yuklememizi isteyen ekranın , serverin kendi c ve d disklerinin iceriklerini gorebiliyor olması 

bu arada install now dan sonra siyah ekran gelmiyor 

Gönderildi : 24/01/2011 13:29

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Raid karın çipseti nedir? Sunucuya özel bir model değilse üreticisinin sitesinden driver temin edilebilir.

Gönderildi : 25/01/2011 02:46

(@vasviuysal)
Üye
Konu başlatıcı

Sun ürünleri için destek aldıgımız ALTO firmasından temin ettiğimiz Sun installation assistand cd ile kurulum yapabildik

sun oracle birlesiminden sonra destek satın almadan driver bile indiremez hale gelince sitelerinden bu tip sorunlarla boğusur olduk .

ilgilenene cevap yazan herkese teşekkürler 

Gönderildi : 25/01/2011 14:12

Paylaş: