Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esx 3.5 hdd gormuyor

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
620 Görüntüleme
(@SonmezOcak)
Gönderiler: 199
Reputable Member
Konu başlatıcı

photo

bu hatayi aldim nasil giderebilirim ? linux driver mi yuklemem lazim  ? eger linux driver yok ise ne yapabilirim  ??

Gönderildi : 23/05/2008 13:08

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam.

HDD tipi nedir?

Gönderildi : 23/05/2008 13:15

(@SonmezOcak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sata ,

bios uzerinden ide mode olarka degisiklik yapamiyorum ,

Gönderildi : 23/05/2008 14:04

(@serhatakinci)
Famed Member

ESX kurabilmen için SAS, SCSi, SAN gibi depolama birimlerini ihtiyaç var. SATA yada IDE disk üzerine kuramazsın.

Muhtemelen Desktop PC üzerine kurmaya çalışıyorsun. Bu durumda ethernet kartıda desteklemeyecektir

Gönderildi : 23/05/2008 14:29

(@SonmezOcak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bence bu yanlis bilgi ..

evet desktop pc uzerine kurmaya calisiyorum... ama 3.5 surumu vardi elimde onu kurdum , ayrica elimde 3.2 surumu var onuda kurayim dedim o zaman problem cikti ,,

aslinda 3.5 surumunun kurulumunda problem olmadi ama , dvd surucuyu tanimadi yani bir turlu dvd den yukleme yapamadim onun icin belki 3.2 surumu ise yarar diyerekten kurmaya kalkistim ancak o da hdd yi gormedi acaba dvd ve iso imajdan boot etmemesinn sebebi bu olabilirmi ? yani  desktop pc ye kuruyor olmam ??

tesekkurler

Gönderildi : 23/05/2008 20:28

(@serhatakinci)
Famed Member

ESX için disk olarak SAS/SATA kullanılmak isteniyorsa, uygun controller olmalı ki bu bir controller karttır. 3.5 ta desteklenen sata/sas controller kartlar aşağıdakiler

mptscsi_pcie — LSI1068E (LSISAS3442E)

mptscsi_pcix — LSI1068 (SAS 5)

aacraid_esx30 — IBM serveraid 8k SAS

cciss — Smart Array P400/256 controller

megaraid_sas—Dell PERC 5.0.1 controller

Sen madem kurabildiğini iddia ediyorsun, o halde bu contoller lardan birine sahipsin, yada kullandığın anakart bunu sağlıyor. Bu durumda anakartın markasını ve modelini sormadan edemeyeceğim ?

Kaldı ki kurmuş bile olsan, esx bu donanımlar ile çalışmayacaktır. (esx ekranını görmen çalıştığı anlamına gelmiyor...) ethernet kartın başta olmak üzere birçok donanım sorun yaratacaktır çünkü söylediğim gibi ESX desktop donanımları için uygun değil. ESX in Enterprise özelliklerinden bahsetmiyorum bile.

Sonuç olarak ESX bu donanımlar üzerinde olmaz...

Aşağıdaki listeyi incelemeni öneriyorum

http://www.vmware.com/pdf/vi3_35/esx_3/r35/vi3_35_25_installation_guide.pdf

Gönderildi : 23/05/2008 21:19

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Serhat cok da haksiz sayilmaz.

Her ne kadar ESX 3.5 versiynu ile beraber OEM destegi getirmis olsa da bunun icin cok spesifik donanimlar ister. Yukarda belirtilen SATA Controller da bunlardan biri. Eger elinde desteklenen parcalar var ise - ki desteklenen parcalar sitede mevcut - ESX i calistirabilirsin. Ben ESX 3.5 i VMware Workstation uzerine kurabildim. Ama Workstation sanal makineye SCSI disk emule eder, yani SATA tarafinda cok bir sey soyleyemiyorum. Deneyip gormek lazim. Driver probleminde de uzulerek soyluyorum ki oluyorsa oluyor, olmuyorsa yapcak bise yok. ESX icin driver yazmak gibi bir luksumuz yok malesef 🙁 

Gönderildi : 23/05/2008 22:49

(@SonmezOcak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

anakartimin markasi ASUS P5LD2-WM-SE ,

evet deginiz gibi olabilir , bu donanim uzerine kurdum , client makinadaki cd\dvd ve floopy den boot etmedi , host uzerindeki dvd yi de denedim oradanda olmadi ,

ancak ethernet karti normal calisti , hatta server in storage ine dosya atabildim ,

peki deneme yapmak istesem nasil yapcam bu ise gidip bir tane daha server mi almam lazim ?? eger oyle ise cok sacma

selamlar

Gönderildi : 24/05/2008 11:33

(@serhatakinci)
Famed Member

Ortada saçma olan birşey yok. ESX için belirli kriterler var. Bu kriterleri sağladıktan sonra çalıştırıp test edebilirsin.

Gönderildi : 24/05/2008 12:11

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

VMWare derki ESX i kullanacaksan 3-5 makinalık bir topoloji düşünme 10 ve üzeri düşün mesela eger 3-5 makina kullanmak istiyorsa bedava olan server versiyonunu kullan der.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/05/2008 16:33

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Test etmek için VMware Workstation a kurabilirsiniz. ethernet intel pro100 ve üstü, netxtreme falansa ilerler ve  hdd de problem çıkarmaz.

Gönderildi : 10/06/2008 13:18

Paylaş: