Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Hyper-V yada Vmware ESXi OEM Makina üzerinde kurulumu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
448 Görüntüleme
(@AdnanATAS)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Test yapmak amacıyla Microsoft un ürünlerini (x64) sanal ortama taşımak istiyorum.Bunun için illaki bir marka server mı almam gerekiyor.Yoksa

Kendim OEM bir makina toplayarak çözüme ulaşabilimiyim?Dikkat edeceğim donanım sadece işlemcimidir?

Gönderildi : 08/07/2010 16:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba ben sağlam bir oem makina aldım.Konfigürasyonu yüksek olmalı 64 bit ve virtulaziton desteği olmalı.Bu şekilde testlerinizi yaparsınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/07/2010 17:11

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

VMware ESX/ESXi ürün ailesi OEM sistemlerde genelde çalışmazlar. Ancak bilinen donanım parçaları aldığınızda (Windows 7 destekli sürücülerinin olması önemli) yüksek olasılıkla Windows Server 2008 R2 üzerinde Hyper-V çalıştırabilirsiniz.

Donanım alırken dikkat etmeniz gerekenleri maddelersek;

• İşlemcinizin virtualization desteğinin olması (Intel i7 Serisi ya da muadili AMD işlemciler gibi),
  • Bellek miktarı (işlemcinizin dual channel ya da trible channel olmasına göre bellek miktarları değişmekle birlikte min 4 Gb ya da 6 Gb DDR3, 8 Gb ya da 12 Gb DDR3 daha faydalı olur) önemlidir.
  • Anakartınızın Intel-VT, AMD-V ve DEP (Data Execution Prevention) teknolojisi için Intel XD bit / AMD NX bit özelliklerini desteklediğinden emin olmalısınız.
  • Sisteminizi kuracağınız disk ile sanal makinelerinizi bulunduracağınız disklerin fiziksel olarak ayrı diskler olması performansınızı arttıracaktır.

İlk anda aklıma gelenler bunlar oldu.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 08/07/2010 17:14

(@AdnanATAS)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar,

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Rıza bey OEM almış olduğunuz makina da VMware ESX/ESXi ürününüde çalıştırabildinizmi.Çalıştırdıysanız bu ürün özelliklerini yazabilirmisiniz.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 08/07/2010 17:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Hyperv çalıştı.vmworkstation çalıştı.Workstation üzerinde esxi kurdum.Testlere yeni başadım esxi 4.0 için ama güzel çalışıyor hızlı.Test içinse toplama Hakan hocamın önerilerini dikkate alarak alırsanız iyi test ortamı olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/07/2010 18:32

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Hyper-V için pek bir sıkıntı yok (özellikle test amaçlı düşünüyorsanız) çünkü ürün microkernelized mimaride çalışıyor ve bu nedenle Windows Server 2008 os'in tanıdığı tüm donanımları kullanabiliyorsunuz. Tek şartımız x64 ve AMD-V yada Intel-VT serisi bir cpu + güncel bios'a sahip bir mainboard. Bir notebook üzerinde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

ESX ise monolitic yapıdadır ve donanım sürücüleri hypervisor içinde bulunur. Bu nedenle Vmware'ın uygundur dediği donanımları seçmek durumundasınız aksi durumda sürücü problemleri yaşamanız olasıdır. Uyumlu donanım listesi için: www.vmware.com/go/hcl

Gönderildi : 08/07/2010 19:54

Paylaş: