Forum

hyper-v bilgisayarı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v bilgisayarında sorun olur ise ne yapılmalı

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
400 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hyper-v yapısında ben sanllarımı farklı bir partition üzerinde oluşturuyorum.Hyper-v göçmesi durumunda yedeğin olmadığını varsayalım sistemi yeniden kurduğumuzu düşünelim.Farklı partitionda olan makinelerimi hyper-v içine nasıl alırız.Import işlemi bu işi sağlarmı yada metot nedir?

Saygılarımla

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/03/2010 03:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0

.vhd dosyaların ayakta olduğu sürece problem olmaz.Yeni bir sanal makine oluşturarak harddiskini .vhd olan dosyayı gösterirsen sanal makinen olduğu gibi çalışmaya devam eder.

Gönderildi : 04/03/2010 13:22

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkürler Akşam test edeceğim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/03/2010 13:38

(@Anonim)

Geri dönüş yapmanızı bekliyoruz

Gönderildi : 04/03/2010 18:54

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Eğer VM sadece VHD ise, host uçtuğunda bu VHD'leri yeni bir hostta yeni bir VM'e attach edip start edebilirsin.

Ama VM üzerinde snapshot'lar varsa, snapshot'lardan feragat etmek koşulu ile parent VHD'i yeni bir VM'e attach edip start edebilirsin. Bu durumda parent VHD ile son snapshot arasında kalan data kayıptır.  

Gönderildi : 05/03/2010 00:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Eğer VM sadece VHD ise, host uçtuğunda bu VHD'leri yeni bir hostta yeni bir VM'e attach edip start edebilirsin.

Ama VM üzerinde snapshot'lar varsa, snapshot'lardan feragat etmek koşulu ile parent VHD'i yeni bir VM'e attach edip start edebilirsin. Bu durumda parent VHD ile son snapshot arasında kalan data kayıptır.  

Serhat bey; peki snapshot'ları da olan bir sanal sistemi tüm mevcut ayarlarıyla birlikte geri yüklemenin bir yolu var mı?

Hani vmware'da böyle olabiliyor ya ( [:D] ) ondan soruyorum

Gönderildi : 05/03/2010 13:09

(@serhatakinci)
Famed Member

Tabiki, Export/Import ile mümkün.

Gönderildi : 05/03/2010 15:35

(@cozumpark)

Tabiki, Export/Import ile mümkün.

Serhat bey yanıtınız üzerine aklıma birşey geldi. Bu durumda Export tekniği ile bu şekilde tüm sanal makineleri ek bir yazılım olmadan yedeklebiliyoruz sanırım. Şimdi 2 sorum var: (gerçi bunu ayrı bir başlık yapsam daha iyiydi ama)

1. Export işlemi için herhangi bir komut istemi komutu var mı? (valla cozumpark bizi iyice üşengeç yaptı, buraya uzun uzun yazıyoruz; google'a hyper-v export virtual machine command line yazmak zor geliyor 🙂 ) tabi export işlemini uzak bir bilgisayardan komutla yapacağız (işlemi zamanlayabilmek için istiyorum).

2. Export işlemi sistem açıkken yapılabiliyor mu?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/03/2010 14:11

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanal makinelerimde host uçması senaryosuna karşın sanal makimi yedekledim.Daha sonra sanal makinemi sildim hyper-v ilk kurulmuş pozisyonundaki gibi diğer makinemle aynı özellikte bir sanal makine oluşturdum.Almış olduğum yedeğin içindeki vhd dosyasını yeni oluşturulan sanal makinenin vhd dosyasının üzerine yazdım.Daha sonra sistemi açtığımda kurulu olan sanal makinemdeki sistem sorunsuzca aşıldı.Bu mantıkla sanal makine yedeği alınır ve host uçarsa hyper-v yeniden kurulup aynı özellikte bir makine oluşturulup vhd üzerine yazılırsa yedekteki hali ile sanal ayağa kalkıyor demektir.Serhat hocam ve emeği geçen arkdaşlar teşekkürler konu ile ilgili olarak üç soru daha sormak istiyorum.

1-Sanal makinelerin yedeklemesini sanal makine kapalıykenmi yapmak gerekir yoksa açıkken yedeklense olurmu vss copy özelliği olan bir yazılımla.

2-Sanal makine yedekleme kosununda windows backup yeterlimidir acronis veya türevi bir yazılım kullanmak gerekirmi?Sanal makineleriniz full yedeklerini nasıl alıyorsunuz?

3-Sanal makinenin yedeğini full olarak alınca eğer snapshot var ise bu full yedeği yerine yazınca snapshotlu hali ile ayağa kalkarmı?

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/03/2010 01:03

(@Anonim)

Windows Server Backup ile bu istediklerini yapabilirsin.Sistemin ya da diğer bütün snapshotların yedeğini sistem açıkken alabilirsin.Geri dönüş için sistemi server 2008 dvd sinden ya da F8 ile başlatıp repair işemini seçerek ve ardından yedek aldığın yeri göstererk geri dönüş sağlayabilirsin. 

Gönderildi : 08/03/2010 13:04

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 08/03/2010 14:44

(@serhatakinci)
Famed Member

Serhat bey yanıtınız üzerine aklıma birşey geldi. Bu durumda Export tekniği ile bu şekilde tüm sanal makineleri ek bir yazılım olmadan yedeklebiliyoruz sanırım. Şimdi 2 sorum var: (gerçi bunu ayrı bir başlık yapsam daha iyiydi ama)

1. Export işlemi için herhangi bir komut istemi komutu var mı? (valla cozumpark bizi iyice üşengeç yaptı, buraya uzun uzun yazıyoruz; google'a hyper-v export virtual machine command line yazmak zor geliyor 🙂 ) tabi export işlemini uzak bir bilgisayardan komutla yapacağız (işlemi zamanlayabilmek için istiyorum).

A. PowerShell command'lar ile yapabilirsin.

Backing up, exporting and snapshotting VMs
Export-VM , Import-VM, Get-VMSnapshot, Choose-VMSnapshot , Apply-VMSnapshot , New-VMSnapshot ,Remove-VMSnapshot, Rename-VMSnapShot, Update-VMSnapshot, Get-VMSnapshotTree, Get-VmBackupScript

Detaylar için PowerShell Management Library for Hyper-V: http://www.codeplex.com/PSHyperv

1. Export işlemi sistem açıkken yapılabiliyor mu?

A. Hayır

İyi çalışmalar.

inline

Gönderildi : 08/03/2010 23:32

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba,

Sanal makinelerimde host uçması senaryosuna karşın sanal makimi yedekledim.Daha sonra sanal makinemi sildim hyper-v ilk kurulmuş pozisyonundaki gibi diğer makinemle aynı özellikte bir sanal makine oluşturdum.Almış olduğum yedeğin içindeki vhd dosyasını yeni oluşturulan sanal makinenin vhd dosyasının üzerine yazdım.Daha sonra sistemi açtığımda kurulu olan sanal makinemdeki sistem sorunsuzca aşıldı.Bu mantıkla sanal makine yedeği alınır ve host uçarsa hyper-v yeniden kurulup aynı özellikte bir makine oluşturulup vhd üzerine yazılırsa yedekteki hali ile sanal ayağa kalkıyor demektir.Serhat hocam ve emeği geçen arkdaşlar teşekkürler konu ile ilgili olarak üç soru daha sormak istiyorum.

1-Sanal makinelerin yedeklemesini sanal makine kapalıykenmi yapmak gerekir yoksa açıkken yedeklense olurmu vss copy özelliği olan bir yazılımla.

A. Her ikiside olur. Tavsiyem VSS destekli bir tool ile backuplamak. Böylece backup esnasında downtime olmaz.

2-Sanal makine yedekleme kosununda windows backup yeterlimidir acronis veya türevi bir yazılım kullanmak gerekirmi?Sanal makineleriniz full yedeklerini nasıl alıyorsunuz?

A. Öncelikle DPM öneririm. Windows Backup ve Acronis türevleri de gayet güzel backup alabiliyor. 

3-Sanal makinenin yedeğini full olarak alınca eğer snapshot var ise bu full yedeği yerine yazınca snapshotlu hali ile ayağa kalkarmı?

A. Bu konu senaryoya göre değişir. DPM kullanırsan bunu sağlaman mümkün.

Saygılarımla.

inline

Gönderildi : 08/03/2010 23:45

(@cozumpark)

Teşekkürler Serhat bey.

Gönderildi : 09/03/2010 00:32

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

A. Her ikiside olur. Tavsiyem VSS destekli bir tool ile backuplamak. Böylece backup esnasında downtime olmaz.

A. Öncelikle DPM öneririm. Windows Backup ve Acronis türevleri de gayet güzel backup alabiliyor. 

A. Bu konu senaryoya göre değişir. DPM kullanırsan bunu sağlaman mümkün.

Saygılarımla.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için ağzınıza elinize sağlık.

Gönderildi : 09/03/2010 01:27

Paylaş: