Forum

Hyper-V ile alakalı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V ile alakalı birkaç soru

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
(@eraslan-01)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Fiziksel makinama 64 BIT Windows Server 2008 SP2 kurdum.Bu makinanın üzerine hiç bir domain,vs kurmadan üzerine Hyper-V kurabilirmiyim?

Eğer kurabilirsem bu Hypver-V üzerine Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 64 BIT kurmak istiyorum.Böyle bir senaryo mümkünmüdür?

Şimdiden Teşekkürler

Gönderildi : 08/10/2009 18:13

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

(@eraslan-01)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Lütfen arama yapmaya özen gösterelim. Portalımızda bu konuyla ilgili bir çok makale bulunmaktadır.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2008/11/02/hyper-v-server-2008-nedir-ve-kurulum-ad-mlar.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2008/06/29/microsoft-hyper-v-giri-zellikler-ve-kurulum.aspx

Bu linklerden zaten haberdarım ve okudum.Kaldı ki verdiğiniz ilk linkin sorum ile uzaktan yakında alakası yok.Ben hyper-v'yi soruyorum siz bana Hyper-v server linki veriyorsunuz.

Rica etsem kısa bir şekilde sorularıma cevap verebilecek biri varmıdır?

Gönderildi : 08/10/2009 19:45

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Merhaba, Hyper-V kurmanız için ana sunucunun domain'e kayıtlı olmasına gerek yoktur. Hyper-V içersine Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 kurulumu yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

NOT: 3. Forum'a reklâm ve ticari kaygılar içeren mesajlar yollanmamalıdır. Aynı amaç ile imza veya profil resmi bölümüde kullanılmamalıdır. Gerekirse bu gibi bilgiler ilgili kişilerin "Posta Kutusu"na atılabilir. Bu durumlarda editörlerin bu mesajları silme hakkı bulunmaktadır.  Lütfen imzanızda gerekli değişikliği yapınız.

Gönderildi : 08/10/2009 19:58

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Ilk linki değiştirdim. Size sorunuzla uzaktan veya yakından alakası olmayan linkler verdiğim için özür dilerim eraslan bey.

Gönderildi : 08/10/2009 20:16

(@eraslan-01)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Hyper-V kurmanız için ana sunucunun domain'e kayıtlı olmasına gerek yoktur. Hyper-V içersine Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 kurulumu yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

NOT: 3. Forum'a reklâm ve ticari kaygılar içeren mesajlar yollanmamalıdır. Aynı amaç ile imza veya profil resmi bölümüde kullanılmamalıdır. Gerekirse bu gibi bilgiler ilgili kişilerin "Posta Kutusu"na atılabilir. Bu durumlarda editörlerin bu mesajları silme hakkı bulunmaktadır.  Lütfen imzanızda gerekli değişikliği yapınız.

Ne imzasından bahsediyorsunuz.Sizden daha eski bir üye olarak forum kurallarını sizden daha iyi bildiğimden eminim.

Gönderildi : 08/10/2009 20:41

(@eraslan-01)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hyper-V üzerine kurulan sanal makinaların birbirleri ile gçrüşmesi için ethernet kartlarını nasıl ayarlamam lazım?Makaleden okduğum kadarıyla Private'i seçmem gerekiyor.Doğrumudur?

Gönderildi : 08/10/2009 20:45

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Ne imzasından bahsediyorsunuz.Sizden daha eski bir üye olarak forum kurallarını sizden daha iyi bildiğimden eminim.

İmza uyarısı size değil bana yapılmıştı, ben de düzelttim imzamı 🙂

Evet Private olarak seçmeniz ve ip'leri de buna göre vermeniz lazım. Eğer iç yapılar arasında da özel network'ler yapacaksanız, VLAN tanımlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/10/2009 21:08

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Hyper-V üzerine kurulan sanal makinaların birbirleri ile gçrüşmesi için ethernet kartlarını nasıl ayarlamam lazım?Makaleden okduğum kadarıyla Private'i seçmem gerekiyor.Doğrumudur?

Selam,

Hyper-V üzerinde 3 virtual network tipi vardır.

Private: VM'ler sadece kendi aralarında konuşabilir. Fiziksel network ve Host sistem ile konuşamazlar.

Internal: VM'ler hem kendi aralarında, hemde Host sistem ile konuşabilirler. Fiziksel network ile direkt olarak konuşamazlar.

External: VM'ler hem kendi aralarında, hem Host sistem ile, hemde direkt olarak fiziksel network ile konuşabilirler.

Şimdi siz yeni bir sistem kuruyorsanız yani Guest OS'ler temiz kurulum ise mutlaka windows update gerekecek. Bu noktada en kısa yol bir süre için VM'leri external virtual network üzerinden internete eriştirip updateleri almak olur. Daha sonra ihtiyacınıza göre yukarıdaki 3 virtual network tipinden biri yada birkaçı ile devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 10/10/2009 01:51

Paylaş: